Almanya, enerji tasarrufu amacıyla gece ışıklandırmalarını kapattı

02.09.2022
Almanya, enerji tasarrufu amacıyla gece ışıklandırmalarını kapattı


Almanya’da Rusya’dan ithal edilen gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları mahalli saatle 22.00’den itibaren kapatıldı.

6 ayı aşkın devam eden Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik boyutu tüm dünyayı tesiri altına aldı.

Bilhassa Batı yaptırımları ve Rusya’nın misillemeleri sonucu başta enerji sektöründeki fiyat artışları dünya genelinde krize dönüştü.

Bu krizden en oldukca etkilelen ise enerjide Rusya bağımlısı olan Avrupa ülkeleri oldu.

Aydınlatmalar kapatıldı

Almanya’da federal hükümetin enerji tasarrufu amacıyla almış olduğu karar çerçevesinde saat 22.00 ile 06.00 içinde aydınlatmalar kapatıldı.

Karara nazaran kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları, mahalli saatle 22.00’den itibaren kapatılacak.

Ek olarak hastaneler dışındaki kamu binaları, 19 derecenin üstünde ısıtılmayacak. Ağır fizyolojik işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.

Fuar ve büyük salonlar şeklinde insanların kalabalık olarak kullandığı alanlar ise asla ısıtılmayabilecek. Belediye binaları, yönetim binaları, kütüphaneler ve müzeler şeklinde kamu alanlarında bu önlemlerden ilkin minimum ısı 20 aşama olarak belirlenmişti.

Almanya, enerji tasarrufu amacıyla gece ışıklandırmalarını kapattı #1

Uygulama 6 ay geçerli olacak

Ek olarak mağazalarda ısı kaybını önlemek amacıyla kapılar kapalı tutulacak, kira sözleşmelerinde yer edinen minimum ısıtma şartı 6 ay süresince askıya alınacak, halka enerji tasarrufu yapma şekilleri anlatılacak.

Bugün uygulamaya giren ve 6 ay geçerli olacak bu önlemlerle hükümet gaz kullanımını yüzde 2 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Bir tek sokak lambaları açık bırakıldı

Köln’ün kent merkezinde mahalli saatle 22.00’den sonrasında tabelalar ve kamu binalarının ışıklandırmalarının yanı sıra, binalara güzel duyu amaçla yansıtılan ışıklar ve iş yerlerin vitrinlerinin ışıkları kapatılırken, bir tek sokak lambaları açık bırakıldı.

Köln Belediyesinin almış olduğu bir kararla 9 Ağustos’tan itibaren zamanı Köln katedralinin ışıklandırması kapatılmıştı.

Almanya, enerji tasarrufu amacıyla gece ışıklandırmalarını kapattı #2

Almanya, enerji tasarrufu amacıyla gece ışıklandırmalarını kapattı #3

Almanya, enerji tasarrufu amacıyla gece ışıklandırmalarını kapattı #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.