Almanya, son 50 senenin en büyük müdafa sanayi yatırımını yapıyor!

28.02.2022
Almanya, son 50 senenin en büyük müdafa sanayi yatırımını yapıyor!


Almanya, geçtiğimiz yıllarda müdafa sanayi bütçesi en yüksek 10 ülke içinde yer alıyordu. Fakat 2. dünya savaşından sonrasında askeri alanda dünya sıralamasında giderek düşmeye başladı. Bilhassa son yıllarda artan Rus baskısı, tüm Avrupa’yı telaşa vermiş durumda. Zira geçtiğimiz günlerde süregelen Ukrayna işgali de bunun en büyük örneği oldu. Almanya’da bundan nasibini almış olacak ki bir servet harcamaya karar verdi.

Türk vatandaşının kamikaze drone fikri Ukrayna’da gündem oldu!


Türk vatandaşının kamikaze drone fikri Ukrayna’da gündem oldu!

Emre Akkaya isminde bir Türk’ün toplumsal medya üstünden Ukrayna büyükelçiliğiyle paylaşmış olduğu kamikaze drone fikri gündem oldu.

Almanya, müdafa sanayi bütçesini 100 milyar Euro’ya yükseltiyor!

Almanya, 1999’dan bu yana müdafa sanayi bütçesini hep GDP’sinin (Gayri safi yurt içi hasıla) yüzde 1’i ve üstünde tuttu. Hatta son dönemde NATO gereksinimleri sebebiyle bu miktarı yüzde 1.36’lara kadar çıkardı. Şu demek oluyor ki tahmini olarak söylemek gerekirse 35 ila 45 milyar Euro içinde bir miktar ayırıyordu.

Bayraktar Akıncı TİHA

Geçtiğimiz senenin yazları Almanya tarafınca meydana getirilen açıklamalar, mevcut 50 ila 55 milyar Euro arası olan yatırımların 2026 yılına kadar 58 milyar Euro’ya çıkartılacağı söylendi. Fakat kapıya dayanan Rus tehdidinin arkasından işler değişti.

Mevzuyla ilgili son meydana getirilen açıklamalar ise bizzat yeni şansölye Olaf Scholz tarafınca yapılmış oldu. Scholz, senelik bazda meydana getirilen askeri harcamaların, yatırımların ve müdafa sanayi bütçesinin, GDP bazında yüzde 2’ye çıkartılacağını söylemiş oldu. Şu demek oluyor ki neredeyse 2 katı bir miktar olan 100 milyar Euro’yu aşacak.

Bayraktar Akıncı TİHA ve cephaneleri

Dolayısıyla otomatikman ABD ve Çin’in derhal arkasından listenin 3. sırasına yükselerek Birleşik Krallık, Fransa ve Rusya’yı geride bırakacak. Bu aşamada Türkiye’nin de 2021 yılındaki 139,7 milyar TL’lik bütçesini 2022’de yüzde 29,6 oranında bir artışla 181 milyar TL’ye çıkardığını belirtelim. Naturel kur farkı sebebiyle bir tek 12 milyar Euro’ya denk geliyor. Fakat harcamanın büyük bir kısmının yerli yatırımlar üzerine olması bu aşamada bir avantaj sağlıyor.

Almanya bu kadar yüksek müdafa sanayi bütçesiyle aslına bakarsak tamamlanmamış kalmış olduğu noktalarda yatırımlarını genişletecek. Örneğin, Fransa ile ortak harp uçağı üretimi yapılacağı iddia ediliyor. Ek olarak, askeri jetlerin yanı sıra İHA, SİHA ve TİHA’lar üzerine olan yatırımlarını artıracağı, hatta jet motorlu modellere yoğunlaşacağı tahmin ediliyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir