Almanya’da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları sıralandı

12.10.2022
Almanya’da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları sıralandı


Avrupa’nın en büyük ekonomisi, son dönemde tüketimi kısma çabalarıyla gündeme geliyor. Alman vatandaşlarının ne tür tedbirlere başvurabileceği tek tek anlatıldı.

Almanya'da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları sıralandı

Almanya’da doğalgaz problemi sebebiyle enerji tasarrufu devreye alındı.

Bu kapsamda gece saatlerinde aydınlatmalar kapatılırken, hastaneler haricindeki kamu binalarının ısıtılması için 19 derecelik üst sınır getirildi.

Alman basınından Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Evde enerji tasarrufu yapmanın en iyi yolu nedir?” başlıklı haberinde önerilerde bulunmuş oldu.

Alman gazetesinden ‘sabır’ çağrısı

İnsanların alışkanlıkları sebebiyle bazı tasarrufların uygulanmasının zor olduğuna dikkat çekildi.

Haberde, “Enerji tüketimini azaltmak için otomatik hale gelen birkaç rahat adım kafi. İyi haber şu ki, sabrın karşılığı kelimenin tam anlamıyla alınıyor.” denildi.

“Kendi rahatınızı birazcık zorlamanız gerekiyor”

Minik elektrikli ev aletlerinin kullanılması önerilerek, söz mevzusu ev aletleri ve aydınlatmaların, hususi bir evde tüketilen enerjinin yalnızca yüzde 14’ünü oluşturduğu açıklandı.

“Sadece soğuk bir duş almak yada sonbaharı ısıtmadan geçirmek istiyorsanız sağlam olmalısınız.” denilerek, “Yalnız kendi rahatınızı birazcık zorlamanız ve her şeyin görünmüş olduğu benzer biçimde olduğu saflığından kurtulmanız gerekiyor.

Cihazın bekleme modunda yalnızca 4 bin saat çalıştığını varsayarsanız, bu 4 kilovat saatle sonuçlanır. 10 cihazınız var ise, yılda 40 kilovat saat anlama gelir. şeklinde bilgiler paylaşıldı.

Almanya da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları sıralandı #1

Zamanlayıcılar, prizler, kablosuz şarj istasyonları

Bu konudaki tasarrufla ilgili zamanlayıcılar ve kapatma anahtarı olan prizler şeklinde iki çözüm olduğu hatırlatıldı.

Öteki taraftan tüm cihazların elektrik şebekesinden ayrıldığından güvenilir olunması gerektiği kaydedildi. Cep telefonları için süratli ve kablosuz şarj istasyonlarının da enerji tükettiğine vurgu yapılmış oldu.

Bilgisayar ve tv için ‘ekran parlaklığını düşürün’ önerisi

Bilgisayar yada televizyonun açık olduğu durumlarda ekran parlaklığı azaltılarak tüketimin düşürülebileceği aktarıldı.

Çamaşır makinesinin daha azca statik olduğu, izin verildiği kadar enerji harcamış olduğu anlatıldı. Çamaşır makinesi benzer biçimde, bulaşık makinesinin de eko modunda en fazla enerji tasarrufu sağlamış olduğu ifade edildi.

Almanya da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları sıralandı #2

“Ellerinizi soğuk suyla yıkarsanız 45 euro tutum edebilirsiniz”

Aynı haberde, “Ellerinizi soğuk suyla yıkarsanız, 70 metrekarelik bir dairenin kiracısı olarak 45 euroya kadar tutum edebilirsiniz. Su miktarını azaltmak zarar vermez: Banyo yapmak yerine duş alan kiracılar 65 euroya kadar, enerji tasarruflu duş başlığı kullananlar ise 250 euroya kadar tutum sağlayabilir.

“Su ısıtıcısını ihtiyacınız olmasıyla birlikte doldurun”

Bir su ısıtıcısında kaynar su, ocakta kullanacağınız enerjinin yüzde 50’sine kadar tutum sağlayabilir. Ek olarak su ısıtıcısını hakikaten ihtiyacınız olmasıyla birlikte doldurmak da mantıklı. Enerji tüketimi su miktarına bağlı.

Mutfak, yatak odası ve oturma odası için aşama tavsiyeleri

Bir evimizdeki enerji tüketiminin en büyük parçası alan ısıtmaları. Enerjinin yüzde 70’inden fazlası bunun için kullanılıyor. Mutfakta yada yatak odasında ortalama 18 aşama kafi, oturma odasında ise 20 ila 21 aşama uygun.” ifadelerine yer verildi.

Almanya da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları sıralandı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler