Almanya’da milyonlarca koronavirüs aşısı ‘çöp’ olacak

11.04.2022
Almanya’da milyonlarca koronavirüs aşısı ‘çöp’ olacakAlmanya’da milyonlarca koronavirüs aşı dozunun son kullanma tarihinin yakında geçeceği açıklandı.

2 yıldan fazladır Koronavirüs salgınıyla savaşım eden dünya, aşılama ve bağışıklık kanalıyla büyük ilerleme kaydetti. Sadece bu süreçte aşı adaletsizliği en başından beri devam ediyor.

Batılı ülkelerin kendilerini garantiye almak adına ilaç şirketlerine büyük meblağlarda aşı siparişi verirken, azca gelişmiş ülkelerin bu imkanlardan yoksun olması halen önemsenmiyor.

Minimum 50 milyon aşı çöp olacak

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine nazaran, Almanya Sıhhat Bakanlığının Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) sual önergesine verdiği cevapta, haziran sonuna kadar 10 milyondan fazla Kovid-19 aşı dozunun son kullanım tarihinin geçeceği, senenin üçüncü çeyreğinin sonuna kadar da bu sayının 50 milyon olacağı aktarıldı.

Almanya, 2 yıl için 677 milyon aşı sipariş verdi

Cevapta, 2021-2023 yılları için Almanya’nın 677 milyon aşı dozu sipariş verdiği, bunun 375 milyondan fazlasının BioNTech/Pfizer aşısı olduğu ifade edildi.

Almanya’da milyonlarca koronavirüs aşısı  çöp  olacak #1

Depoda halen 77 milyon aşı var

Almanya Sıhhat Bakanlığı ek olarak Welt am Sonntag gazetesine yapmış olduğu açıklamada, federal hükümetin deposunda 4 Nisan 2022 itibarıyla 77 milyon Kovid-19 aşı dozunun bulunmuş olduğu açıklandı.

Almanya’da milyonlarca koronavirüs aşısı  çöp  olacak #2

Sıhhat Bakanı eleştirilerin odağında

CDU Meclis Grubunun sıhhat politikaları sözcüsü Tino Sorge, Sıhhat Bakanı Karl Lautebach’ı eleştirerek Lauterbach’ın aşı alımında sınır tanımadığı, gerçek gerekseme ve maliyetine bakmaksızın sipariş verdiğini iddia etti.

Sorge, sıkıntılı bütçe durumundan dolayı gereksiz siparişlerin hangi maliyete yol açmış olduğu mevzusunda Lauterbach’ın hesap vermesi icap ettiğini kaydetti.

Almanya’da milyonlarca koronavirüs aşısı  çöp  olacak #3

Sipariş verilen aşıların 4’te biri uygulandı

Almanya’da 27 Aralık 2020’de başlamış olan aşı kampanyasında 63,7 milyon kişiye birinci, 63,3 milyon kişiye ikinci ve 49 milyon kişiye de üçüncü doz aşı uygulandı.

Kampanyanın hız kazanılmış olduğu dönemde bazı günlerde aşı olanların sayısı 1 milyonu geçerken son dönemde aşı yaptıranların sayısı günde on binlere kadar düştü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.