Almanya’dan dönen doktorlar, Türkiye’de internasyonal başarı yakalıyor

09.04.2022
Almanya’dan dönen doktorlar, Türkiye’de internasyonal başarı yakalıyorAvrupa’da düzenlenen eğitim programlarında yüksek aşama yapmasına karşın Türkiye’de kalmak isteyen doktorlar, kendi halkına hizmet etmek istiyor.


Almanya'dan dönen doktorlar, Türkiye'de uluslararası başarı yakalıyor

Müslim Doğan Kıymet, seneler ilkin Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı.

Eğitiminin devamını Almanya’nın Frankfurt kentinde alan Doğan, Justus Liebig Üniversitesi’nden üroloji uzmanı olarak mezun oldu.

Dr. Müslim Doğan Kıymet, 2 yıl ilkin kariyerini sürdürmek suretiyle Türkiye’ye döndü.

Eğitimini sürdürdü

Diyarbakır’da 6 aylık mecburi görevinin arkasından Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’ne atanıp uzmanlığa başlamış olan Kıymet, 1 yıl ilkin Avrupa Üroloji Derneği’nin akredite tıp eğitimine katıldı.

Pandemi döneminde bir taraftan hastanede hastalarına bakan bir taraftan da derneğin eğitimine katılan Kıymet, her ay eğitimle ilgili oluşturulan sınavlara girdi.

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #1

İlk 3’e girdi

Kıymet, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden binlerce doktorun katılmış olduğu 1 senelik eğitimin sonunda, üstün başarı göstererek eğitimi ilk 3 sırada tamamladı.

Dernek, Kıymet’i ödül olarak tüm harcamaları karşılamak suretiyle Hollanda, Avusturya ve Almanya’ya çağrı etti.

Almanya’dan dönen doktorlar, Türkiye’de internasyonal başarı yakalıyor VİDEO

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #2

“Geri döndüğüm için asla pişman değilim”

Bu ülkelere gidip çalışmalarını tabip adaylarıyla paylaşacak  olan Kıymet, alanında uzman profesörlerle de buluşup tecrübelerinden yararlanacak.

Dr. Müslim Doğan Kıymet, “Almanya’daki kariyerimi bırakıp Türkiye’ye geldim. Orada bulunduğum süreç içinde ailemi, ülkemi oldukça özledim. Şu an geri döndüğüm için asla pişman değilim bu sebeple ülkemiz hakkaten oldukça güzel. Bunu dışarıda yaşayanlar oldukça iyi bilir. Hakikaten bizim ülkemiz gibisi yok. Ben de dolayısıyla dönmeye karar verdim. Döndükten sonrasında da bir süre mecburi vazife yapmış olup kariyerime ürolojide devam etmeye karar verdim.” dedi.

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #3

“Tüm sınavlara katıldım”

Üstün başarı gösterdiği, Avrupa Üroloji Derneği’nin akredite tıp eğitimini özetleyen Kıymet, “Bu eğitim her insanın daha iyi bir üroloji eğitimi alması, uzmanların kendini daha iyi geliştirmesi için yapılıyor. Bu eğitimlere devamlı katılım göstermek gerekiyor. Her ay belli sınavlar oluyor. Bunlara devamlı ehemmiyet verdiğim için, hepsine katıldım. Esasen iyi derecede İngilizce ve Almanca’m var. Bu eğitimler sonucunda meydana getirilen sınavlarda ilk 3’e girdim ve Avrupa Üroloji Derneği’nin davetlisi olarak gelecek aylarda Amsterdam’a, Almanya’ya ve Avusturya’ya gideceğim. Orada hem tecrübelerimizi paylaşacağız hem de dünya genelinde bu işi icra eden, emek vermiş hocalarımızla tanışıp, onların yöntemlerini öğrenme fırsatımız olacak.” diye konuştu.

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #4

“Oldukca daha büyük başarılara imza atmak isterim”

Türkiye’de çalışan doktor olarak adını ilk 3’e yazdırmanın kendisini mutlu ettiğini belirten Kıymet, “Bu benim için bir başlangıç. Tamamıyla giriş düzeyi. Oldukca daha büyük başarılara imza atmak isterim. Esasen Türk hekimlerinin başarıları dünyada malum bir şey. Hakikaten dünyada hekimlerimiz oldukça iyi. Dolayısıyla burada en mühim şey kendi halkıma hizmet vermeyi oldukça seviyorum. Bunun için de şu anda görevime Edirne’de devam ediyorum.” dedi.

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #5

“Kimi zaman yapamayacağımı düşündüm”

Bilhassa pandemi döneminde katılmış olduğu eğitimin oldukça zorlayıcı bulunduğunu, yapamayacağını düşündüğü anlamış olur yaşadığını aktaran Kıymet, “Eğitime devam etmek, her ay o soruları çözmek insanı oldukça zorluyor bu sebeple devamlı uygun olmayabiliyorsunuz. Koronavirüs döneminde de devam ettik ve bu zamanda devam etmek oldukça zorlayıcı oldu. Kimi zaman yapamayacağımı da düşündüm fakat sonunda geldiğim noktada ne kadar doğru yaptığımı görüyorum. İyi ki yapmışım diyorum.” diye konuştu.

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #6

“Türk doktorlarının haiz olduğu prestiji artıracağıma inanıyorum”

Kariyerine Türkiye’de devam edeceğini dile getiren Dr. Kıymet, “Ben kesinlikle ülkemden ayrılmayı planlamıyorum, düşünmüyorum. Esasen meydana getirecek olsaydım geçici Avrupa Birliği vatandaşlığım vardı, o vakit yapardım fakat yapmadım, geri döndüm. Bundan sonrasında da yapmayacağım. Ben burada kendi halkıma, aileme, milletime hizmet etmeye devam etmek isterim. ‘Tam oldum’ demiyorum, öğreneceğim oldukça şey var, yapmam ihtiyaç duyulan oldukça şey var, daha yeni başlıyorum. Daha da kendimi geliştirip, o Türk doktorlarının şu an aslına bakarsanız haiz olduğu prestiji daha da artıracağıma inanıyorum.” dedi.

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #7

Almanya dan dönen doktorlar, Türkiye de uluslararası başarı yakalıyor #8

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.