Almanya’nın cumhurbaşkanı tekrardan Frank-Walter Steinmeier oldu

13.02.2022
Almanya’nın cumhurbaşkanı tekrardan Frank-Walter Steinmeier olduAlmanya’da 17. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminde Frank-Walter Steinmeier tekrardan seçildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in 5 senelik süresi sonlanmış oldu…

Federasyon Kongresi (Bundesversammlung), gelecek 5 yıl için ülkenin cumhurbaşkanını belirlemek için seçime gitti.

736 milletvekilinin yanı sıra eyaletlerin belirlediği aynı sayıda delegeden oluşan Federasyon Konsey, Federal Meclis binasının tarafındaki Paul-Löbe binasında toplandı.

ANGELA MERKEL DE OY KULLANDI

Seçimlerde delegeler içinde eyalet meclislerinin belirlediği fazlaca sayıda meşhur isim de oy kullandı. Oy kullananlar içinde eski Başbakan Angela Merkel, koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech şirketinin kurucularından Dr. Hasret Türeci, Alman Ulusal Ekibi Teknik Direktörü Hansi Flick, Bayern Münih’in futbolcusu Leon Goretzka, Kimya Nobel Ödülü kazanan Benjamin List ve Astronot Alexander Gerst şeklinde adlar vardı.

Seçimler öncesinde meydana getirilen dini ayinde Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü’nün dahil edilmesi sebebiyle tepki gösterdiği “House of One” projesinin sorumlularından Kadir Sancı da yer aldı.

Almanya nın cumhurbaşkanı yeniden Frank-Walter Steinmeier oldu #1

STEINMEIER YENİDEN CUMHURBAŞKANI OLDU

Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas’ın yönetiminde meydana getirilen seçimde Frank-Walter Steinmeier ilk turda 1425 geçerli oyun 1045’ini alarak tekrardan cumhurbaşkanı seçildi.

1437 delegenin katılmış olduğu ve 12 oyun geçersiz sayıldığı oylamada İslam ve göçmen karşıtı AfD’nin talibi Max Otte 140, Sol Parti talibi Gerhard Trabert 96 ve Özgür Seçmenler’in talibi Stefanie Gebauer 58 oy aldı, 86 delege çekimser kaldı.

Şubat 2017’de Almanya’nın 12’nci Cumhurbaşkanı olan ve tekrardan seçilen Steinmeier, 2027’ye kadar görevde duracak.

Almanya nın cumhurbaşkanı yeniden Frank-Walter Steinmeier oldu #2

PUTIN’E ÇAĞRI: UKRAYNA’NIN BOYNUNDAKİ İLMEĞİ ÇÖZÜN

Steinmeier, cumhurbaşkanlığına ikinci kez seçilmesinin peşinden yapmış olduğu konuşmada, kendisine güvenenlere teşekkür etti.

Konuşmasında Ukrayna krizine ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e demokrasiyi küçümsememe uyarısında bulunan Steinmeier, “Başkan Putin’e sesleniyorum, Ukrayna’nın boynundaki ilmeği çözün ve Avrupa’da barışı korumanın bir yolunu bulmak için bizlere katılın.” dedi.

“ÜLKE YOK ETMEYİ DENEYENLERE YANIT VERİRİZ”

Steinmeier, Rusya ile Batı içinde artan yabancılaşmanın sebepleri hakkında fazlaca fazla münakaşa olabileceğini aktararak, “Sadece tartışamayacağımız mevzu Doğu Avrupa’da bir askeri çatışma ve harp tehlikesi altında olmamızdır. Bu konudaki mesuliyet Rusya’nın. Rusya’nın asker konuşlandırması yanlış anlaşılması imkansız. Bu, Ukrayna için bir tehdittir ve olmalıdır. Sadece oradaki insanların korkusuz ve tehditsiz bir yaşam, kendi kaderini atama ve egemenlik hakları vardır. Dünyadaki hiçbir ülkenin onu yok etmeye hakkı yoktur ve bunu deneyen her insana kararlılıkla cevap vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Korkunun yalnız Ukrayna’da değil, Doğu Avrupa’daki birçok ülkede büyüdüğünü vurgulayan Steinmeier, “Bu yüzden Estonyalıların, Letonyalıların ve Litvanyalıların yanındayız; Polonyalılar, Slovaklar, Romenler ve tüm müttefiklerle birlikteyiz. Bizlere güvenebilirsiniz. Almanya, NATO ve Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır. Onlar olmasaydı, biz Almanlar bugün birlik ve özgürlük içinde yaşayamazdık. Bunu unutmayalım. Herhangi bir belirsizlik olmaksızın, ittifaka bağlılığımızı kabul ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“DEMOKRASİYE SALDIRAN KARŞISINDA BENİ BULUR”

Steinmeier, cumhurbaşkanlığı makamının partizan olmadığına ve kendisinin de buna uygun davranacağına işaret etti.

“Sorumluluğum devletimizde yaşayan tüm insanoğlu için geçerlidir fakat demokrasi davasına ulaşınca yansız değilim. Demokrasi için savaşan her insanın yanında yer alacağım. Sadece demokrasiye kim saldırırsa karşısında beni bulacak.” diyen Steinmeier, pandeminin Alman toplumunda derin yaralar bıraktığını ve bu yaraların iyileşmesine yardım etmek istediğini de sözlerine ekledi.

Almanya nın cumhurbaşkanı yeniden Frank-Walter Steinmeier oldu #3

FRANK-WALTER STEINEIER KİMDİR

Alman siyasetin tecrübeli isimlerinden olan Frank-Walter Steinmeier, 1956’da bir marangoz babanın oğlu olarak Detmold kentinde hayata merhaba dedi. Gissen kentindeki Justus-Liebig Üniversitesi’nde hukuk ve siyasal bilimler eğitimini alan Steinmeier, 1998’de SPD’nin iktidara gelmesinin peşinden Başbakanlıkta İstihbarat Servislerinden Görevli Müsteşar ve sonrasında Başbakanlık Dairesi Başkanlığı yapmış oldu.

2005-2009 ve 2013-2017 dönemlerinde Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Steinmeier, 2009’da meydana getirilen genel seçimlerde SPD’nin başbakan talibi oldu. SPD, bu seçimlerde yüzde 23 oranında oy alarak hükümette yer almadı.

66 yaşındaki 1 kız evladı babası Steimeier, 2010’da yargıç olan eşine bir böbreğini vererek gündeme gelmişti.

Almanya nın cumhurbaşkanı yeniden Frank-Walter Steinmeier oldu #4

Almanya nın cumhurbaşkanı yeniden Frank-Walter Steinmeier oldu #5

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.