Almanya’nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı

18.09.2022
Almanya’nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı


Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft, Almanya’nın Rosneft iştiraklerine el koymasının yasa dışı bir adım bulunduğunu ve varlıklarını korumak için adımlar atacağını bildirdi.

Rosneft’ten meydana getirilen açıklamada, Almanya’nın Rosneft’in ülkedeki üç petrol rafinerisi dahil tüm varlıklarını işleten Rosneft Almanya’ya kayyum atama sonucuna tepki yayınlandı.

Bununbeklenmedik ve ABD politikası doğrultusunda alınan” bir karar bulunduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu karar yasa dışıdır ve Avrupa Birliği yaptırımlarının, Alman ve Polonyalı düzenleyicilerin varlıklara el koymak amacıyla kasıtlı olarak yarattıkları bir durumun sonucudur. ifadesine yer verildi.

“Şirketimiz tüm önlemleri alacaktır”

Rosneft’in Almanya’daki petrol rafinerisi yatırımlarının 4,6 milyar avroyu geçmiş olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, Rosneft, mahkemeye gitmek de dahil olmak suretiyle hissedarları korumak için mümkün olan tüm önlemleri alacaktır. denildi.

“Müzakereye hazırız”

Açıklamada, firmanın sorunların çözümü için Almanya’daki ilgili kurumlarla görüşme hayata geçirmeye da hazır olduğu açıklandı.

Rus petrol şirketi Rosneft: Almanya nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı #1

Avrupa’da enerji krizi

Rus enerji şirketi Gazprom, Şimal Akım boru hattı üstünden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve eylül başlangıcında ise tamamen durdurmuştu.

Pahalı enerji ve besin, Almanya’da enflasyonun ağustosta tekrardan ortalama 50 senenin en yüksek seviyesine çıkmasına niçin oldu.

Rus petrol şirketi Rosneft: Almanya nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı #2

Rosneft Almanya’ya kayyum atandı

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin endişeler, enerji tutarları üstünde yukarı yönlü baskı yapmaya devam ederken, Alman hükümeti de bu kış endüstri çarklarının dönmesini, elektrik temininin kesintiye uğramamasını ve konutların ısınmasını güvence altına alabilmek için politikalar geliştirmeye çalışıyor.

Almanya, enerjide arz güvenliği için Rus enerji şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Iktisat ve İklimi Koruma Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, ham petrol ithalatçıları Rosneft Germany ve RN Refining & Pazarlama GmbH’nin Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) yönetimine devredildiği açıklandı.

Rus petrol şirketi Rosneft: Almanya nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı #3

Ülkede petrol işleme kapasitesinin yüzde 12’si Rosneft’te

Bakanlığın açıklamasında, Rosneft Almanya’nın ülkenin petrol işleme kapasitesinin ortalama yüzde 12’sini oluşturduğunu ve Almanya’nın en büyük petrol işleme şirketlerinden biri bulunduğunu belirtilerek, kayyum atanmasının enerji arz güvenliğine yönelik tehdide karşı adım olduğu vurgulandı.

Rosneft Almanya, Berlin-Brandenburg bölgesi ve Batı Polonya için benzin, dizel ve gazyağı tedarikinde büyük ehemmiyet taşıyan Schwedt’teki PCK rafinerisinin yüzde 54,7’lik hissesine haiz bulunuyor. Rafinerin yüzde 37,5 hissesi de Shell’de bulunuyor.

Rus petrol şirketi Rosneft: Almanya nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı #4

Almanya, Rus petrolünden bağımsız olmak istiyor

Rusya-Ukrayna savaşından ilkin gereksinim duyan ham petrolün yüzde 35’ini Rusya’dan alan Almanya, bu senenin sonuna kadar Rus petrolünden bağımsız hale gelmeyi hedefliyor.

Rus petrol şirketi Rosneft: Almanya nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler