Altay tankı için beklenen adım: Güney Kore motorları teslim etti!

14.03.2022
Altay tankı için beklenen adım: Güney Kore motorları teslim etti!


Türkiye’nin tank ihtiyacını karşılamak için Millî Tank Üretim Projesi (MİTÜP) ismiyle temelleri atılan Altay tankı projesi, 2007 senesinde Müdafa Sanayii Başkanlığı tarafınca Otokar Otomotiv ve Müdafa Sanayi A.Ş.’ye verildi. Şu anda 10 adetten fazla prototipi olan Altay tankı için geçtiğimi 10 yıl süresince seri üretime geçiş tarihleri paylaşıldı. Yalnız proje, istenilen motor tedarik edilemediği için […]

Türkiye’nin tank ihtiyacını karşılamak için Millî Tank Üretim Projesi (MİTÜP) ismiyle temelleri atılan Altay tankı projesi, 2007 senesinde Müdafa Sanayii Başkanlığı tarafınca Otokar Otomotiv ve Müdafa Sanayi A.Ş.’ye verildi.

Şu anda 10 adetten fazla prototipi olan Altay tankı için geçtiğimi 10 yıl süresince seri üretime geçiş tarihleri paylaşıldı. Yalnız proje, istenilen motor tedarik edilemediği için bir sonraki adıma geçemedi ve halk içinde yılan hikayesi olarak anılmaya başlandı. Fakat bu sefer beklenen adım atıldı.

Bayraktar Akıncı yüksek irtifa rekorunu bir kez daha kırdı!


Bayraktar Akıncı yüksek irtifa rekorunu bir kez daha kırdı!

Selçuk Bayraktar, toplumsal medya hesabında yapmış olduğu paylaşımda, Bayraktar Akıncı B TİHA’nın kendi rekorunu ekarte ettiğini söylemiş oldu.

Güney Kore, güç ünitelerini ve motorları teslim etti

3+ nesil olarak geliştirilen ana muharebe tankı Altay üstündeki beklentiler oldukça yüksek. Zira seneler içinde paylaşılan videolardan gördüğümüz kadarıyla bir fazlaca yeni teknolojiyi bununla birlikte getiren bu araçlar ordumuza teslim edildiğinde, envanterdeki diğeri tanklar (modernizasyon sürecinden geçmeyenler) yanında antika şeklinde duracak.

Üstelik T1 ve T2 konfigürasyonları ile 1000 tane olarak planlanan üretimin yanı sıra, Altay tankı için bir de T3 olarak adlandırılan insansız ve kuleli versiyon geliştirmesi yapılacak. Organik bu insansız konfigürasyonun motoru hakkında neredeyse bir data bulunmuyor.

Şu anda Altay için Güney Kore’den getirilen motor ve güç ünitelerinin şu an için denetim sürecinde olduğu ve gereksinimleri karşılayabilirse seri üretim sürecinin başlamış olacağı söyleniyor. Yalnız devletimizde de bu motorun alternatiflerinin geliştirildiğini belirtelim. Dolayısıyla gelecekte karşımıza çıkan tüm konfigürasyonların yerli motor ile birlikte geldiğini görebiliriz.

Altay tankı özellikleri

Namlu Çapı 120 mm (4,7 in)
Mürettebat 4 (komutan, nişancı, sürücü, doldurucu)
Zırhı Roketsan: Bor karbür esaslı yeni tip zırh.
Ana silahı MKEK 120 mm L/55 yivsiz top
Diğeri silahları 1 × Aselsan SARP
12.7 mm ağır makineli tüfek / 40 mm bombaatar
Motor 1) Güney Kore yapımı
2) BMC Batu V12 turbo dizel motor, 27.300 cc (1.670 cu in),
1.500 PS (1.100 kW)
3) Tümosan
Süspansiyon donanımı Hidropnömatik süspansiyon
Boş ağırlık T1 61.700 kilogram (136.000 lb) 61.7 ton
T2 65.000 kilogram (143.000 lb) 65 ton
(Konfigürasyonlara bakılırsa değişiklik gösterecek.)
Harekat menzili 450 km (280 mi)
Azami hızı 65 km/saat (40 mph) (asfalt),
45 km/saat (28 mph) (arazi)

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi burayı tıklayarak SDN Forum‘daki ilgili mevzuda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.