Altılı masanın seçim sonrası yol haritasındaki belirsizlik

31.08.2022
Altılı masanın seçim sonrası yol haritasındaki belirsizlik


İktidara gelmeleri durumunda parlamenter sisteme geri döneceğini açıklayan altılı masanın, ön protokol, baskın seçim, İstanbul Sözleşmesi ve göç meselesiyle ilgili ne yapacağı hemen hemen belirlenmedi.

2023’te yapılacak seçimlere azca bir vakit kaldı.

Karşıcılık partilerinin oluşturduğu altılı masa, seçimleri kazanması durumunda parlamenter sisteme döneceğini daha ilkin açıklamıştı.

Parlamenter sistemin yanı sıra öteki mevzularla ilgili ne yapacağı dört gözle beklenen altılı masanın önüne çeşitli sorular geliyor.

Bunlardan bazıları, İstanbul Sözleşmesi, sığınmacı meselesi, baskın seçime hazırlık ve partilerin ön protokol hazırlayabilmesi oldu.

Bilhassa İstanbul Sözleşmesi ve sığınmacı meselesi mevzusunda altılı masadaki görüş ayrılıkları saklanmıyor.

Hal bu şekilde olunca bu sorunların çözümü masada çatlak oluşturabilir.

“Göç problemi, iktisat ve parlamenter sistem için çalışıyoruz”

Cumhuriyet’in haberine gore Demokrat Parti kaynakları, ön protokol emek vermesi olup olmayacağına ilişkin “İktidarın yol haritası olarak değerlendireceğimiz bir emek verme yapılacak. İktidara geldiğimizde değişik görüşler olarak uzlaşmış ve yönetmeye hazır olacağız. Göç problemi, iktisat ve parlamenter sistem için çalışıyoruz. Biz bu üç ana başlığa odaklanarak çözüm buluyoruz” yorumunu yapıyor.

“Sorunlarla iyi mi savaşım edileceğine dair de bir protokol yapılacak”

Mutluluk Partisi kurmayları da “ülkenin iyi mi yönetileceği” ve “mesuliyet paylaşımına” yönelik çalışmaların yapılacağını aktararak, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem öncesi belli bir süre geçecek. Bu süreç parlamentoda işleyecek. Sorunlarla iyi mi savaşım edileceğine dair de bir protokol yapılacaktır” değerlendirmesini yapıyor.

Gelecek Partililer de “ortak seçilecek adayın partilerin belirlediği ilkelerle hareket edeceğini” söylüyor.

“İstanbul Sözleşmesi bizim için mühim bir mevzu”

Mutluluk Partisi kurmayları, “İstanbul Sözleşmesi bizim için mühim bir mevzu. Tüm teknik boyutlarıyla masaya yatırdığımızda, hanım cinayetlerinin önlenmesi noktasında her insanın sözleşmeye atfedilen önemin sağlanacağı formülleri üretilebileceğini düşünüyoruz. Hemen hemen bunu konuşmadık sadece tüm bu kriz alanlarının rahatça çözüleceğini düşünüyoruz” görüşünü kaydediyor.

Altılı masanın seçim sonrası yol haritasındaki belirsizlik #1

“İttifaklarda hepimiz birbirinin endişesine gore hareket edecektir”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlülüğe koyacağına yönelik vaadini değerlendiren Mutluluk Partililer, “Her parti iktidara ulaştığında yapacaklarını vaadeder. İttifaklarda hepimiz birbirinin endişesine gore hareket edecektir. Bunun mesele oluşturacak bir başlık olacağı kanaatinde değiliz” diyor.

“Güvenli ortam sağlanırsa dönsünler”

Gelecek Partisi kurmayları sığınmacıların dönüşü için Esad yönetimiyle görüşme mevzusunda partilerin uzlaşıp uzlaşamayacağına ilişkin, “Ikimiz de güvenli ortam sağlanırsa dönmelerini istiyoruz ve buna masadan hiçbir parti karşı çıkmaz” değerlendirmesini yapıyor.

Mutluluk Partililer de “Aşılamayacak bir şey olacağı kanaatinde değiliz, hatta daha ileri derecede bir ittifak olacağını düşünüyoruz” görüşünü paylaşıyor.

“Baskın seçime hazırız”

Gelecek Partililer, baskın seçim ihtimaline ilişkin “Bu şekilde bir durumda birer hafta içinde karar verilmesi gerekir. Sadece o süreçte de kriz çıkmaz. Tartışmalar ne olursa olsun olur fakat 6’lı masa kendi esnekliğini buldu” yorumunu yaparken CHP kaynakları da “Seçimi yarın yaparlarsa ikimiz de yarına hazır oluruz” diyor.

Altılı masanın seçim sonrası yol haritasındaki belirsizlik #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.