Amazon’dan Tesla’ya rakip robot projesi için 1 milyar dolar bütçe!

26.04.2022
Amazon’dan Tesla’ya rakip robot projesi için 1 milyar dolar bütçe!


Geleceğin teknolojisi olarak görülmesine rağmen insansı robotlar, neredeyse yolun oldukca başlangıcında. Pek oldukca teknoloji devi de bu teknolojiyi yakalamak için yarış yapıyor. Bilhassa Elon Musk, geçtiğimiz günlerde bu mevzuyla ilgili bir açıklama yapmış oldu. Açıklamada, insansı robotların elektrikli arabalardan daha önemli bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu durum insansı robotların teknoloji şirketleri tarafınca oldukca ciddiye alındığını gösteriyor. Son olarak tecim şirketi Amazon, insansı robot teknolojisi için lojistik, sipariş karşılama ve tedarik zinciri sektöründeki şirketlere 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Meta fiziksel mağaza açtı: Metaverse için yeni deneyim


Meta fizyolojik mağaza açtı: Metaverse için yeni edinim

Meta Store açıldı. Feysbuk’un sahibi Meta Platforms, metaverse ürünlerini yaygınlaştırmak için fizyolojik mağazasını tanıttı.

Amazon, insansı robot emekleri için 1 milyar dolar yatırım meydana getirecek

Gelişme aşamasında olan teknolojileri destekleyen Amazon, buluş meraklısı olan şirketlere yatırım yapma planları yapıyor. Ek olarak şirket, isterlerse bu şirketlerin kendileriyle de çalışabileceklerini ya da tamamen kendi şirketlerinin büyümesi için kullanabileceklerini bildirdi. Tecim devi Amazon, şimdiden yatırım için 1 milyar doları kenara ayırdı.

Firmanın ayırdığı fonun 150 milyon doları ise iki ayaklı robot üretimi oluşturan Agility Robotics için kullanılması planlanıyor. Fondan yararlanacak olan diğeri girişimler içinde ise, giyilebilir güvenlik teknolojisi oluşturan Modjoul; Envanteri yönetmek için bilgisayar vizyonunu kullanan Vimaan; dokunsal bir robot kol geliştiren Mantis Robotics; ve otomatik raf istifleme robotik başlangıcı olan BionicHIVE için kullanılacak.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/04/Amazon-teknoloji-dunyasi-icin-milyar-dolarlik-yatirim-yapacak.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

1 milyar dolarlık fon haberi, Amazon CEO’su Andy Jassy‘nin, şirketteki işçilerin güvenliğini artırma taahhüdünü vurgulamasından sonrasında geldi. Amazon’dan Alex Ceballos, mevzuyla ilişkili şu açıklamaları yapmış oldu:

Bu endüstriler doğası gereği karmaşıktır. Ölçeğimizle Amazon, tedarik zinciri, lojistik ve diğeri sektörlerdeki iş gücüyle sorunsuz bir halde bir arada bulunurken çalışan deneyimlerini ve güvenliğini iyileştirmeye destek olabilecek gelişen teknolojilerde yeniliği ateşleyecek şirketlere yatırım halletmeye güvenilir.

Genel olarak bakıldığında, geçtiğimiz yıl averaj 470 milyar dolar elde eden Amazon için 1 milyar dolar çok da fazla fazla yüksek bir miktar değil. Buna rağmen firmanın yatırım yapmış olduğu şirketlerin teknolojiyi geliştirdiği düşünüldüğü zaman bu yatırım daha önemli bir hal alıyor.

Peki, siz Amazon’u bu adımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.