AMD, NVIDIA’nın DLSS’ine karşı hamle yapıyor!

04.01.2022
AMD, NVIDIA’nın DLSS’ine karşı hamle yapıyor!


AMD, CES 2022’de Radeon Süper Çözünürlük (RSR) adlı yeni bir özelliği duyurdu. Bu değişen hızla gelişen teknolojinin firmanın FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) platformu üzerine inşa edilmiş olduğu söyleniyor. Fakat desteklenen oyunlar yerine, AMD’nin sürücüleri vesilesiyle geliyor. Bu sebeple neredeyse her oyunla çalışmasına olanak sağlanıyor.

Nvidia’nın fazlaca benzer bir özelliği gene gündeme getirmesinden yalnız birkaç ay sonrasında tanıtılmış olduğundan zamanlaması oldukça konuşuldu. Fakat bu tip yazılımlar bir gece de geliştirilmiyor. Ek olarak RSR’in beklenenden erken gelmesi de beğenileri topladı

AMD, dünyanın en hızlı oyun işlemcisi Ryzen 7 5800X 3D’yi tanıttı!


AMD, dünyanın en süratli oyun işlemcisi Ryzen 7 5800X 3D’yi tanıttı!

AMD, CES 2022 fuarına saatler kala düzenlemiş olduğu etkinlikte Ryzen 7 5800X işlemcisini ve yeni teknolojilerini kullananların beğenisine sundu

AMD ve NVIDIA içinde rekabet artıyor

Nvidia, Kasım 2021’de Nvidia Image Scaling (NIS) ile gündeme geldi. Şirket, NIS’ı son iki senedir sürücü düzeyinde bir yükseltme özelliği olarak sunuyordu. Bir tek FSR’nin artan popülaritesine yanıt olarak Nvidia, geliştiricilerin direkt oyunlara ekleyebilecekleri bir sürüm yayınladı.

AMD ise tam tersini yapıyor. Şirket, FSR’yi açık kaynaklı bir platform olarak yayınladı. Bu sayede geliştiricilerin oyunlarına bu teknolojiyi eklemesine izin verdi. RSR ise firmanın grafik kartlarının tüm oyunlardaki kapıları sonuna kadar aralamasını elde eden son hamlesi oldu.

Güzel bir adım olmasına rağmen pek fazlaca kişi yanlış hamle bulunduğunu düşünüyor. Bu sebeple AMD’nin, NIS ile savaşmanın yeni bir yolu olarak RSR’yi piyasaya sürdüğüne dair ortak bir kanaat hakim. Doğrusu bunun aslen bir pazarlama taktiği olduğu ve NVIDIA’nın Derin Öğrenme Süper Örneklemeye (DLSS) odaklandığının unutulmuş olduğu söyleniyor.

AMD, 22 Haziran 2021’de FSR’yi piyasaya sürdü. Bu süre zarfında şirket, tesirinde bırakan bir başarı olan birkaç düzine oyun için destek ekledi. Fakat FSR aslen açık kaynak kodlu olduğundan firmanın bir şey yapmasına gerek yok. Doğrusu aslen geliştiriciler parasız bir halde alarak sistemlerine entegre edebilir.

Fakat görüntü kalitesi söz mevzusu olduğunda FSR’nin birazcık çalışmaya ihtiyacı olduğu bir sır değil. Ek olarak AMD, mevcut sürümün son sürümden fazlaca uzak olduğu mevzusunda da açık sözlü davranıyor. Aradan geçen bu 6 aylık süreç FSR 2.0 için kafi bir süre değil. Bir tek görüntü standardını iyileştirmek ve FSR 1.0’ın yükseltme algoritmasını geliştirmek için kesinlikle kafi bir zaman olduğu söyleniyor.

Bu aşamada eğer AMD RSR’ı paylaşırsa naturel ki kullanmak yararlı olacaktır. Fakat FSR’nin çıkacak 2.0 sürümünün yerini alamayacak şeklinde gözüküyor. Ek olarak FSR tüm grafik kartlarını desteklerken, RSR yalnızca AMD ekran kartlarıyla uyumlu bir halde çalışıyor. Dolayısıyla uzun solukta bizlere yararlı olacak olan FSR şeklinde gözüküyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.