AMD Ryzen 6000 mobil, oyunculara ilaç benzer şekilde gelecek!

17.02.2022
AMD Ryzen 6000 mobil, oyunculara ilaç benzer şekilde gelecek!


CES 2022’de dizüstü bilgisayarlar için tanıtılan AMD Ryzen 6000 mobil işlemciler nihayet piyasaya çıkıyor. AMD, Zen 3+ mimarisine dayanan yeni APU’lar hakkında benchmark testleri de dahil olmak suretiyle çeşitli bilgiler yayınladı.

AMD’nin iş ortakları bir fazlaca dizüstü bilgisayarlarını Ryzen 6000 ile sunmaya başlarken, yonga üreticisi yeni işlemcilerin özellikleri hakkında daha fazlaca detay verdi. Daha ilkin CES’te meydana getirilen duyuruda dile getirilen bilgilerin yanı sıra, işlemci kısmının enerji yönetimine ve entegre grafik kısmının performansına meydana getirilen vurguya dikkat çekildi.

AMD, Intel’in piyasa değerindeki hakimiyetini kırdı!


AMD, Intel’in piyasa tutarındaki hakimiyetini kırdı!

AMD, piyasa kıymeti mevzusunda Intel’in senelerce sürdürdüğü hakimiyeti ilk kez geçti. Bu ay büyük sıçrama yaparak kıymetini artırdı.

AMD Ryzen 6000 mobil işlemci özellikleri

Yeni Radeon 680M entegre GPU’su yardımıyla daha fazlaca grafik gücüne haiz olmak kesinlikle güzel olsa da AMD, Ryzen 6000 serisi ile verimliliği altını çizdi. Zen 3+ çekirdeğindeki, güç yönetimindeki ve 6nm sürecindeki iyileştirmeler, AMD’nin bazı yürekli iddialarda bulunmasıyla sonuçlandı.

Birincisi AMD, 15 watt’lık U serisi işlemcilerinde temel saat hızlarını yüzde 40 civarında artırabildiğini söylüyor. Bu, önceki nesle nazaran performansta yüzde 17’lik bir artışa, grafik hızlarında yüzde 81’lik bir artışa ve 3 saatlik ilave pil ömrüne izin veriyor. Yalnız birkaç yıl öncesine kadar ultrabook pazarında varlığı olmayan bir şirket için {{hiç de}} fena değil.

AMD, verimlilik noktasında 15 watt’lık U serisi işlemcilerin, Intel’in 11. nesil 28 watt’lık donanımından daha iyi olduğu söylüyor. Firmanın testleri, yeni Ryzen 7 6800U’nun Core i7-11857G’den averaj yüzde 24 daha süratli bulunduğunu gösteriyor.

Radeon 680M’nin yüzeysel oyuncular için kafi olacağını belirtelim. AMD, Age of Empires 4‘te i7-1135G7 ve Intel Iris Xe’nin 86 FPS’sine kıyasla Ryzen 5 6600U’nun 128 FPS’ye ulaştığını söylüyor. Bir tek fark, daha sıkıntılı oyunlar içinde belirginleşti: AMD, Shadow of the Tomb Raider’da 52 FPS’ye ulaşırken Intel yalnızca 32 FPS’de kaldı.

Maddi anlamda güçlük çeken bilgisayar kullanıcıları, hususi GPU’lu bir sisteme daha fazlaca para harcamak yerine entegre grafik kartına güvenmekte haklı olabilir. Yeni Ryzen 7 ve 9 işlemcilerinde yerleşik olarak bulunan Radeon 680M, 2,4 GHz’e ulaşabilen 12 adede kadar işlem çekirdeği sunuyor. Ryzen 5’teki daha düşük seviyeli Radeon 660M ise 1.9GHz’e ulaşabilir.

Ryzen 6000 mobil yongaları kulağa ne kadar çekici gelse de, Intel’in 12. nesil hibrit işlemcileriyle iyi mi rekabet ettiğini görmek acayip olacak. Bir tek şimdilik ultrabook AMD APU sistemi, uygun fiyatlı laptop arayan tüketicilerin istediği şey olabilir benzer şekilde görünüyor.

AMD Ryzen 6000 mobil yongalarını iyi mi buldunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.