AMD’den Ryzen Treadripper işlemcilerde RAM rekoru – Teknoloji Pusulası

26.12.2021
AMD’den Ryzen Treadripper işlemcilerde RAM rekoru – Teknoloji Pusulası


CES 2022 hazırlıklarına devam eden AMD, nihayet Zen 3 mimarisine haiz Threadripper işlemcilerini duyuracak. AMD Ryzen Treadripper 5000 Pro modelinin bazı özellikleri sızdırıldı.

Son yıllarda işlemci pazarında oldukça önemli başarılara imza atan AMD, Threadripper serisi ile kullananların takdirini topladı. Birçok kişi tarafınca merakla beklenen Zen 3 Threadripper işlemciler, Mart ayında satışa sunulacak.

Intel Alder Lake ve AMD Ryzen 9’dan dünya rekoru geldi!


Intel Alder Lake ve AMD Ryzen 9’dan dünya rekoru geldi!

Intel’in en yeni ve güçlü Core i9 12900K Alder Lake işlemcisi, Cinebench R20 testinde AMD Ryzen 9 5950X’e karşı denetim edildi.

AMD Ryzen Threadripper Pro sistemlerde toplam 128 çekirdek olacak

Tanıtılacak işlemcilerin en büyük özelliklerinden biri çift soket desteği. Sızdırılan Ryzen Threadripper 5000 Pro bilgilerine nazaran, yeni işlemci 64 çekirdek ve 256 MB önbellek ile tanıtılacak.

AMD Ryzen Threadripper 5000 Pro sistemlerde toplam 128 çekirdek olacak

280W TDP değerine haiz olan Ryzen Treadripper 5000 Pro, AMD tarafınca geliştirilen Zen 3 çekirdek mimarisi ile donatılacak. Zen 3 mimarili yeni AMD Ryzen işlemciler, 7nm Plus litografi ile gelmesine rağmen büyük oranda performans geliştirmesi içeriyor. 

Intel’in 2S soketine benzer şekilde 2P soket yapılandırması ile karşımıza çıkacağı belirtilen AMD, kullanıcılara iki Threadripper kullanım imkanı sunacak. Bazı analistler, bu hamlenin Intel’in iş istasyonu pazarındaki hakimiyetini derinden etkileyeceğini belirtiyor.

Çift işlemcili sistemi Threadripper Pro 3995WX (64 çekirdek) sistem ile karşılaştıran TomsHardware ekibi, yüzde 44 performans artışı gerçekleştiğini duyurdu. Performans artışındaki oranın bileşik denetim yazılımları sebebiyle düşük olduğu belirtiliyor.

128 çekirdekli işlemci ve 4 TB RAM desteğiyle dikkat çeken AMD, Mart 2022’de yeni işlemcisini piyasaya sürecek. Gigabyte, Supermicro ve ASRock Rack benzer halde şirketlerin yeni işlemciler için ilk anakartları yakında kullanıcılara sunmuş olacağı tahmin ediliyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.