Android 13 arka planda uygulama kapatma sorununu çözecek

21.04.2022
Android 13 arka planda uygulama kapatma sorununu çözecek


Ağustos yada Eylül ayında duyurulması beklenen Android 13’ün, milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiren yeni özellikleri gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Ortaya çıkan son iddialar, Android 13 ile arka planda çalışan uygulamaları denetim etmenin değişeceğini gösteriyor.

Android telefonlarda, arka planda çalışan uygulamaları denetim edememek senelerdir can sıkıyor. Amiral gemisi modellerde bile bir süre sonrasında uygulamadan bildirim alamaz ve uygulamanın kendi kendine kapandığını görebilirsiniz. Yalnız Android 13, uygulama kapatma konusunu nihayet ele alacak.

AirDrop’un en önemli özelliği Android’e geliyor


AirDrop’un en önemli özelliği Android’e geliyor

Android cihazlar arası dosya gönderimini kolaylaştıran Yakındakilerle Paylaş, yeni güncellemeyle daha işlevsel hale geliyor.

Android 13 ile arka planda çalışan uygulamaları deneyin

Bilhassa performans tarafında önemli yeniliklere haiz olacağı dile getirilen Android 13; oyunlarda daha kısa yükleme süresinden bir uygulamanın aşırı pil kullanımını bildirmeye kadar çeşitli yeniliklere yer verecek. Son sızıntı, arka planda çalışan uygulamaların yönetiminin Android 13 ile kolaylaşacağını gösteriyor.

“Multi-Generational Least Recently Used” (MGLRU) olarak adlandırılan özellik, bir süredir Chrome OS’de kullanıma sunulmuştu. MGLRU, arka planda minimum kullanılan uygulamaları kapatarak performansı artırabilir. Ek olarak arka planda çalışan uygulamaların ne süre kapatılacağına dair kullanıcıya yetki verecek.

Bu özellik, Android kullanıcılarının performans mevzusunda büyük artışlar yaşamasını sağlayacak iki sonuca haiz. kswapd adlı bir Android kod diziliminin işlemci üstündeki tesiri yüzde 40 azalırken, Android’de yetersiz bellekten meydana gelen uygulama kapatılmasında yüzde 18’lik düşüş tespit edildi.

Google mühendisi, firmanın MGLRU’yu 1 milyon Android cihazda denetim ettiğini söylemiş oldu, yalnız bu rakama Chrome OS Sanal Makinesi’nin Android Runtime’ı dahil edildiğini unutmamak gerekiyor. Özetlemek gerekirse bir milyon cihazın bir oldukça büyük olasılıkla akıllı telefon değildi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/04/Android-kullanicilari-icin-Google-Play-Store-ipuclari-1.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

Google’ın MGLRU adlı özelliği Android 13 ile yayınlayıp yayınlayamayacağı neredeyse belli değil. Fakat hangi Android’le gelirse gelsin tüm kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunmuş olacağı mevzusu aşikar.

Peki ya siz Android 13 için gelecek olan arka planda çalışan uygulamaları denetim etme yeniliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.