Android 13, yeni çıkış aygıtları görünümü kazanmıştır

11.01.2022
Android 13, yeni çıkış aygıtları görünümü kazanmıştır


Android 13, bazı QR kod tarama işlevleri ve medya aktarım özelliği sunmayı amaçlıyor. Buna ek olarak yeni işletim sistemi birkaç tane kullanıcı arayüz güncellemesi getiriyor. Bu değişikliklerin büyük oranda geliştirilmekte olan bir emek verme olarak görülüyor. Bu aşamada Android 13, çıkış seçici menüsüne yeni bir görünüm kazandırıyor şeklinde duruyor.

Çıkış aracı seçme ekranı, Android 11‘e gelen yeni medya kontrolleriyle entegre olmuştu. Bu yüzden bu özelliği muhtemelen bildiğiniz gibi ki. Aygıt şu anda yayınlanma cihazları, Bluetooth kulaklıklar ve hoparlörler şeklinde şeylerle yüklü medya oynatıyor. Bu çıkış aygıtı seçici, Android 10 ile piyasaya çıktı ve Android 11’de tekrardan tasarlandı. Hatta Android 12‘de Pixel telefonlar üstünde birkaç ince ayar yapmış oldu. Gene de Android 13 ile Google‘ın bu alana daha önemli bir görünüm vermeye hazırlandığı göze çarpıyor.

Android 13’ün özellikleri ortaya çıktı!


Android 13’ün özellikleri ortaya çıktı!

XDA Developers, Android 13 işletim sisteminin bazı özelliklerini gözler önüne serdi. İşte yeni işletim sistemindeki yenilikler…

Android 13, yeni çıkış aracı seçme ekranı alıyor

Aşağıdaki resimde birinci ve ikincide gördüğünüz Android 13 ile gelecek yeni çıkış aracı seçme ekranı. Üçüncü ise bir Pixel telefondaki Android 12‘de yer edinen eski bir seçici olarak göze çarpıyor. Kaynağa bakılırsa, ekran görüntülerinde medya kontrollerinde düğmenin gittiği fark ediliyor. Gene de özellik hala aynı şekilde çalışıyor.

Görsel olarak, eski ses kaydırıcıları gitmiş. Yerini tam aygıt adını kapsayan daha yeni ve kalınca olanlar almış. Bağlantısı kesilen cihazlar, yalnızca ‘Bağlantısı kesildi’ yazmak yerine ek olarak gri renkle ifade ediliyor. Her aygıtın yuvarlak simgeleri artık yer almıyor. Bunun yerine kaydırıcının içindeki adın önüne kenarlıksız bir tasarım kullanılmış.

Seçilmiş olan bir çıkış aygıtının yanında onay işareti içeriyor. Kare köşeler ve küçük yazı tipleri şeklinde bazı yoldam farklılıkları gelmiş.

Baktığımızda menünün aslına bakarsak tekrardan tasarlanmasına gerek olmadığını görüyoruz. Gene de, yeni sürüm daha temiz ve daha net gözüküyor. Tutarlılık için de Android 12‘deki değişimleri daha oldukca anımsatan daha kalınca bir ses kaydırıcısı ve bazı ince ayarla geliyor. Bunların işletim sistemi piyasaya çıkmadan ilkin değişebileceğini de unutmamamız gerekiyor.

Sizler Android 13 hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.