Android için yeni çekince: Google Play’deki bu uygulamaları indirmeyin!

07.03.2022
Android için yeni çekince: Google Play’deki bu uygulamaları indirmeyin!


Siber güvenlik uzmanları, Android için yeni bir malware tespit etti. TeaBot, FluBot ve Oscorp (UBEL) benzer halde davranabilen bu malware uygulamalar, bankacılık hareketlerinizi simüle ederek hesaplarınızı boşaltabilir. İşte Android için SharkBot malware tehlikesi.

SharkBot adlı ortaya yeni çıkan bir Android bankacılık truva atı, antivirüs uygulaması benzer halde görünerek Google Play Store güvenlik bariyerlerinden kaçmayı başardı. Peki ya SharkBot malware’den iyi mi uzak durabilirsiniz?

Android kullanıcılarına SharkBot malware uyarısı

SharkBot, kötü amaçlı yazılım olan TeaBot, FluBot ve Oscorp (UBEL) benzer halde oldukca faktörlü kimlik doğrulama mekanizmalarını atlayabilen bir truva atıdır. Kötü amaçlı yazılım, akıllı telefonlardan para transferi için kimlik bilgilerini çalabilmesiyle çekince saçıyor.

İlk olarak Kasım 2021’de sahneye çıkan SharkBot’un diğeri malware yazılımlarından değişik olduğu nokta ise Otomatik Geçirme Sistemleri (ATS) vesilesiyle yetkisiz işlemleri gerçekleştirebilmesi. Bilmeyenler için ATS, kullanıcı tarafınca meydana gelen ekrana dokunma eylemlerini simüle ederek, hedeflenen bankanın dolandırıcılık tespit sistemlerini aldatmak için kullanılıyor.

Siber güvenlik şirketi NCC Group’un kötü amaçlı yazılım analistleri Alberto Segura ve Rolf Govers tarafınca ortaya çıkarılan SharkBot, bugüne dek averaj 57 bin kez yüklendi. Uzmanlar, Google ile iletişime geçmiş olsa da, aşağıda yer edinen uygulamalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor:

  • Antivirüs, Super Cleaner – 1.000’den fazla yükleme
  • Atom Clean-Booster, Antivirus – 500’den fazla yükleme
  • Alpha Antivirus, Cleaner – 5.000’den fazla yükleme
  • Powerful Cleaner, Antivirus – 50.000’den fazla yükleme

SharkBot ek olarak kimlik bilgileri çalmak, klavye tuş vuruşlarını kaydetmek, akıllı telefona gelen SMS mesajlarını görmek yada gizlemek ve cihazlar üstünde uzaktan denetim sağlamak benzer halde malware açısından zengin özelliklere haiz.

Android için SharkBot malware tehlikesinden kaçınmak için yukarıda yer edinen uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.