Andropozun bilinmeyen emareleri

27.08.2022
Andropozun bilinmeyen emareleri


Adam menopozu olarak adlandırılan andropoz pek fazla bilinmiyor. Andropoz emareleri nedir? Kaç yaşlarında ortaya çıkar? Cinsel işleve tesirleri var mı? Hakikaten adam menopozu mu? İşte ayrıntılar.

Andropozun bilinmeyen belirtileri

Hanımlarda menopozu duymuşsunuzdur, sadece birçok şahıs bir tür “adam menopozu” olarak görülen andropozu bilmez.

Andropoz birçok dilde yaygın olarak kullanılmasına karşın, aslen tam olarak kati bir durumu ifade etmez. Peki andropoz nedir?

Bu kelime, Yunanca kökenli iki terimin, doğrusu “anèr” (adam) ve “pausis” (duraklama) birleşiminden türemiştir ve adam cinsellik hormonlarının ilerleyici ve fizyolojik bir düşüş evresine işaret etmektedir. Testosteron ve öteki androjenik hormonlar androstenedion ve dehidroepiandrosteron salgılanması için kullanılan Leydig hücrelerinin aktivitesi düşer.

Düşüş zaman içinde, yavaş yavaş ve aşamalı olarak gerçekleşir. 45-50 yaş civarında adım atar, sadece tesirleri bir çok durumda yalnız 70 yaş civarında hissedilir. Sadece, bazı kişilerde adam andropozu oldukça evvelinde ortaya çıkabilir ve hatta 30-35 yaş civarında başlayabilir. Bu duruma “erken andropoz” denir.

Andropoz, androjen seviyelerinde, bilhassa ana adam androjen hormonu olan testosteronda kademeli bir düşüşün meydana gelmesidir. Bu durum, hipogonadizmin başlamasına, doğrusu testislerin işlevselliğinde bir azalmaya neden olur. Ek olarak düşük testosteron seviyeleri, kalp hastalığı ve osteoporoz benzer biçimde hastalıkların gelişimini de tetikleyebilir.

Andropozun bilinmeyen belirtileri

Andropoz emareleri

Andropoz emareleri nedir? Adam menopozu kendini iyi mi gösterir?

Ihtimaller içinde belirtilerin sayısı oldukça fazladır. En sık görülen emareler şunlardır:

– Kalça, karın ve bel bölgesinde yağ dokusu artışı ile kilo alımı.

– Kademeli bir yağsız kütle kaybı.

– Kas gücünün azalması.

– Bilhassa kasık bölgesinde tüy dökülmesi ve saç dökülmesi.

– Gece terlemeleri.

– Kemik yoğunluğunda azalma.

– Kalp ve damar hastalıkları riskinde artış.

– Uyku bozuklukları.

– Ruh hali değişimleri, depresif emareler, sinirlilik ve konsantrasyon sorunları benzer biçimde ruhsal emareler.

– Ihtimaller içinde erektil disfonksiyon ile cinsel talep azalması.

– Meme dokusunun kimi zaman kansere bağlı olmayan ağrı ile ilişkili büyümesi olan jinekomasti.

– Prostat hipertrofisi, 60 yaş üstü adamların ortalama yarısını etkileyen prostat bezinin büyümesi.

Andropoz emareleri hangi yaşta adım atar?

Adam menopozunun emareleri oldukça fazladır, peki emareler tam olarak hangi yaşta ortaya çıkar? Çoğu zaman testosterondaki düşüş 50 yaşından itibaren oldukça yavaş ve kademeli olarak gerçekleşir sadece ilk emareler 60-70 yaşlarında hissedilmeye adım atar. Bununla beraber, testosteronun daha süratli parçalanmasına niçin olabilecek durumlar da vardır. Aşırı kiloluluk, diyabet, metabolik sendrom, yüksek kolesterol, yüksek gerilim ve kalp hastalıkları testosteronun daha süratli parçalanmasına niçin olabilen durumlar arasındadır.

Obstrüktif uyku apnesi ve depresyon da testosteron seviyelerinde daha süratli bir düşüşle bağlantılıdır.

Andropozun bilinmeyen belirtileri

Andropoza karşı çareler

Gerekirse uzman, iktidarsızlık sorunlarını azaltmak için hormonların (testosteron) uygulanmasını içeren bir androjen replasman tedavisi önerecektir. Ek olarak uzman, testosteronun azalmasından meydana gelen cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir steroid olan mesterolon bazlı bir tedavi önerebilir.

Son olarak erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaç grupları da reçete edilebilir.

Testosteronun süratli bir halde düşmesini önlemek için etken kalmak ve sıhhatli bir yaşam seçimi sürdürmek de önemlidir. Tertipli olarak egzersiz yapmak ve sigara ve alkol benzer biçimde zararı olan alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Andropoz hakikaten “adam menopozu” mu?

Çoğunlukla “menopoz” terimi ile ilişkilendirilse de, “andropoz” kelimesinin anlamının gerçekliği, hanımlarda olandan oldukça farklıdır.

Menopoz tüm hanımefendileri etkisinde bırakır ve yumurtalıkların üreme hormonları üretmeyi bıraktığı evredir. Erkeklerde işler oldukça farklıdır, testosteron ve öteki hormonların üretiminde ilerleyici ve fizyolojik bir azalma vardır.

Etimolojik açıdan andropoz kelimesi tam olarak doğru değildir, şu sebeple menopozdan değişik olarak, bu durumda gerçek bir son yoktur.

Tüm erkekler andropoza girer mi?

Menopoz yaşamın belirli bir noktasında her hanımı etkilerken, andropoz durumunda meydana gelen hormonlardaki düşüş tüm erişkin erkekleri etkilemez ve tüm erkeklerde kendini aynı olarak göstermez.

Kısacası, ileri yaşta olsa bile bir adam üreme kabiliyetine de haiz olabilir.

Bundan dolayı, “adam menopozu”, hatta “andropoz” terimi tam olarak doğru değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.