Ani kilo yitirilmesine yol açan 16 hastalık

08.04.2022
Ani kilo yitirilmesine yol açan 16 hastalıkBeklenmedik ve ani kilo kayıpları birçok değişik nedenden kaynaklanabilir ve bazıları ciddi bir sıhhat sorunuyla ilgili olabilir. İşte ani kilo yitirilmesine yol açan sıhhat sorunları.


Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık

Ani ve beklenmedik kilo kayıpları bir çok süre sağlıksız beslenmeden doğar. Bilhassa hastalık durumunda yetersiz beslenme bu duruma niçin olur. Internasyonal bir araştırmaya gore, dünyadaki hastanelerdeki hastaların yüzde 50’sine kadarı iyi beslenmiyor yada yetersiz beslenme riski altında. Bu, gereksinim duydukları besinlere kafi oranda haiz olmadıkları anlamına gelir. Yetersiz beslenme oldukça uzun sürerse, beklenmedik ve ani kilo kaybı da dahil olmak suretiyle sıhhat üstünde zararı olan bir etkiye haizdir.

İleri yaştakiler ise ilaçlar ve organik iştahsızlık sebebiyle daha çok kilo kaybı riski altındadır. Ani kilo kayıplarını en iyi önleme protein, yağ ve karbonhidratları yeterince birleştiren dengeli bir rejim izlemektir.

Birçok değişik sıhhat problemi beklenmedik ve ani kilo kayıplarını bununla beraber getirebilir. İşte en yaygın olanları.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #1

Kas kaybı (Sarkopeni)

Kas kaybı 40’lı yaşlarda başlama ve 75 yaşından sonrasında daha süratli ilerleme eğilimindedir. Bir çok kişide 30 yaşından sonrasında orta derecede kas hacmi kaybı yaşanır ve bu yaşla beraber katlanarak artar. Hormonal değişimler vücudun seneler içinde kas kütlesini iyi mi geliştirdiğini ve biriktiğini etkilese de, sarkopeni vakalarının bir çok fena beslenmenin yanı sıra hareketsizlik ile de ilgilidir.

Kas kaybını önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yollarından biri daha çok protein, kalsiyum ve D vitamini tüketmektir. İleri yaşlarındaki yetişkinler çoğu zaman aynı kas kütlesini korumak için daha çok proteine gereksinim duyarlar, zira vücut protein işlemedeki verimliliğini kaybeder. Et şeklinde asit üreten gıdalar bakımından varlıklı, meyve ve sebze bakımından düşük rejim türlerinin de kas hacmi üstünde yıkıcı tesirleri vardır. Günlük olarak egzersiz yapmak da kas kütlesini ve enerjisini geliştirmeye destek sunar.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #2

Kanser

Lösemi, akciğer, pankreas, meme ve kolon kanseri de dahil olmak suretiyle çeşitli kanser türleri açıklanamayan ve ani kilo yitirilmesine niçin olur. Kanser hastalıklarında zayıflamanın birçok sebebi vardır. Bazı kanserler daha çok kalori yakan dinlenme metabolizmasının hızlanmasına niçin olurken, ötekiler kilo yitirilmesine neden olan enflamatuar proteinler üretebilir yada vücuttaki konumları sebebiyle kilo yitirilmesine niçin olabilir. Mesela, bazı pankreas kanserleri midenin boşaldığı yerlerde gelişir ve daha süratli tokluk hissine niçin olur. Ve bazı özofagus kanserleri yutma güçlüğüne niçin olarak yiyecek yemeyi kısıtlar ve bu da kilo yitirilmesine neden olur.

Kilonuzun yüzde 10’undan fazla açıklanamayan kilo kaybı görürseniz, tam bir denetim için ne olursa olsun bir uzmana başvurun. Işınım ve kemoterapi şeklinde kanser tedavileri de iştah kaybı, mide bulantısı, kusma ve ağız ülseri şeklinde yan etkilere niçin olarak yiyecek yemeyi engelleyebilir.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #3

Hipertiroidi

Açıklanamayan kilo kaybı graves hastalığı (zehirli guatr) şeklinde tiroid hastalığının bir işareti olabilir. Bui tiroid bezinin aşırı tiroid hormonu salgılayarak niçin olduğu otoimmün bir sıhhat sorunudur. Kilo yitirilmesine çoğu zaman kalp çarpıntısı, saç dökülmesi ve uykusuzluk şeklinde emareler birlikte rol alır.

Tiroid bezinin aşırı etken olduğu durum olan hipertiroidi kolay bir kan testi ile tespit edilebilir. İyi haber, tüm bu durumların tedavi edilebilmesidir. Hipertiroidin sebebi ne olursa olsun, emareleri tersine çevirmeye destek olabilecek tedaviler vardır.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #4

HIV ve AIDS

AIDS olarak da malum edinilmiş immün yetmezlik sendromu, insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) niçin olduğu kronik, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. HIV vücudun gıda emilimini engelleyebilir, yetersiz beslenmeye ve iştahsızlıklara yol açabilir.

HIV ve AIDS, iştah azalması yada yiyecek yemenin acı verici bir süreç haline gelmesi sebebiyle kilo yitirilmesine yol açan enfeksiyon riskini de artırabilir. HIV yada AIDS için kati bir tedavi yoktur sadece, hastalığın ilerlemesini mühim seviyede yavaşlatabilecek, enfeksiyon riskini azaltabilecek ve HIV/ AIDS’li kişinin nispeten sıhhatli bir yaşam sürmesini sağlayacak ilaçlar mevcuttur.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #5

Peptik ülser

Peptik ülserler, midenin iç zarında ve ince bağırsağın üst kısmında gelişen açık yaralardır. Peptik ülserlerin ana emaresi mide ağrısı olduğundan, bunlar çoğu zaman iştah yitirilmesine niçin olur.

Peptik ülserlerin tokluk hissi vermesi de yaşanabilir. Yaşam seçimi değişimleri, çeşitli ilaçlarla beraber bu hastalığı ve birlikte rol alan kilo kaybını tedavi etmenin en iyi yoludur.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #6

Depresyon

Depresyon değişik şekillerde kendini izah edebilir ve kilo kaybı da bunlardan biridir. Depresyonun birçok yan etkisinden biri, kişide organik olarak kilo yitirilmesine niçin olabilen iştahsızlıktır. Depresyonun tek bir sebebi yoktur sadece birçok durumda ilaçla tedavi edilebilir. Sadece bazı antidepresanlar kilo yitirilmesine niçin olabilir.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #7

Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalp kaslarının vücuda kafi kan ve oksijen pompalayamadığında ortaya çıkar. Bu hastalığın mühim bir göstergesi, 6 ay içinde düzgüsel kilonun minimum yüzde 7.5’ini oluşturan süratli ve açıklanamayan kilo kaybıdır.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #8

Diyabet

Tip 2 diyabet çoğu zaman kilo alımı yada aşırı kiloluluk ile ilişkilidir, sadece şaşırtıcı bir halde kilo kaybı da bu hastalığın bir emaresi olabilir. Vücut normalde insülin kullanmadığında, glikoz yakıt görevi görmek için kan dolaşımına geçmez. İnsülin eksikliği olduğunda, vücut enerji kazanmak için yağ ve kas yakmaya adım atar ve toplam vücut ağırlığının düşmesine niçin olur.

Diyabet kolay bir kan testi ile teşhis edilebilir. Herhangi bir endişeniz var ise ne olursa olsun bir uzmana danışın.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #9

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı, ince bağırsağa zarar veren glütene kronik maruziyet sebebiyle ağırlaşan otoimmün bir hastalıktır. Glüten buğday ve öteki tahıllarda bulunan bir proteindir. Çölyak hastalığı, besinlerin emilimini ve uzun solukta kalorilerin emilimini durduran bağırsak duvarını yok eder ve bu da kilo yitirilmesine neden olur.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #10

Parazitler

Tenya ve kurt şeklinde parazitler, kontamine yiyecekleri yada su tükettikten sonrasında vücuda girebilir. Parazitler vücuttaki gıdaları emmede ve üremede aktiftir. Bu iştah ve kilo yitirilmesine niçin olur. Parazitlerin varlıklarını ortaya çıkarmaları haftalar, aylar ve hatta seneler alabilir. Vücutta çoğaldıklarında bulantı, kusma, ishal ve kilo kaybı artar.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #11

Demans

Alzheimer hastalığı yada öteki demans türlerine haiz kişiler sık sık kilo kaybı yaşar, zira beslenme gereksinimlerini karşılayamazlar. Bunun haricinde öteki faktörler de buna katkıda bulunur.

Demanslı insanoğlu toplumsal olarak izole olurlar yada tertipli olarak yiyecek yemeyi unuturlar. Beyindeki nöronların bozulması tat ve koku duyusunu zayıflatır ve yiyecekleri daha azca iştah açıcı hale getirir. Mühim kilo kaybı olan yaşlı yetişkinlerin demans geliştirme riskleri artar.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #12

Crohn hastalığı

Yetersiz beslenme ve kilo kaybı çoğu zaman sindirim sisteminin iltihaplı bir hastalığı olan Crohn hastalığına birlikte rol alır. Çölyak hastalığında olduğu şeklinde vücut gıdaları muntazam bir halde ememez ve hastalar daha azca yemeye adım atar.

Ek olarak Crohn hastalığı ağız ve mide de dahil olmak suretiyle tüm vücutta yaralara niçin olabilir. Bu, yiyecek yemeyi acı verici hale getirir ve sonrasında yiyeceklerden nefret etmeye neden olur.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #13

Romatoid artrit

Romatoid artrit (RA) eklemleri ağrılı, sert ve şişmiş hale getiren kronik bir hastalıktır ve beklenmedik kilo yitirilmesine da niçin olur. Hastalık iltihaplıdır, bu da sitokin isminde olan bir grup proteinin vücutta aşırı üretilmesine ve bazal metabolizma hızında bir artışa neden olur. Vücut daha çok kalori ve yağ yakar ve hastalar istemeden kilo kaybeder.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #14

Lupus

RA şeklinde lupus da otoimmün bir hastalıktır, sadece böbrek hasarından sindirim sistemi bozukluklarına ve cilt problemlerine kadar tüm vücudu etkisinde bırakır. Etkilenen o denli oldukça organ sistemi vardır ki, hastalar kaçınılmaz olarak kilo kaybı yaşar.

Lupus mide reflüsüne de niçin olabilir ve bu da bazı hastaların yemekten kaçınmasına niçin olur. Mide krampları ve ishal de dahil olmak suretiyle çoğunlukla lupusa birlikte rol alan sindirim sistemi bozuklukları ve hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar da kilo yitirilmesine yol açabilir.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #15

Çinko eksikliği

Vücudun en iyi şekilde emek vermesi için çinko da dahil olmak suretiyle birçok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Çinko eksikliği iştah ve kilo yitirilmesine niçin olabilir.

Çinko eksikliği ağızda kalıcı olarak fena bir tat verir, bu da iştahı bastırır ve kilo yitirilmesine niçin olur. İyi çinko kaynakları içinde kırmızı et, tavuk, hindi, baklagiller ve kuru yemişler bulunur. Çinko eksikliği, hipertansiyon için reçete edilen antibiyotikler ve diüretikler de dahil olmak suretiyle bazı ilaçların alınmasından da kaynaklanabilir.

Ani kilo kaybına neden olan 16 hastalık #16

Sjögren sendromu

Sjögren sendromunun en yaygın 2 emaresi göz kuruluğu ve ağız kuruluğudur. Tükürük bezleri yok olur ve insanoğlu yiyecek yemekte ve yutmakta zorlanır.

İyi ağız hijyenine karşın, bu hastalığı yaşayan insanoğlu ağız problemlerine haiz olabilir ve hatta dişlerini kaybedebilir. Bu da yiyecek yemeyi engelleyerek kilo yitirilmesine niçin olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.