Ankara TEKMER’e 100 milyon liralık yatırım fonu

08.02.2022
Ankara TEKMER’e 100 milyon liralık yatırım fonuBakan Mustafa Varank, Ankara Teknoloji Geliştirme Merkezin’e tamamı geri ödemesiz olmak suretiyle 2,2 milyon liranın üstünde bütçe aktarılacağını deklare etti.


Mustafa Varank: Ankara TEKMER'e 100 milyon liralık yatırım fonu

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in destekleriyle hayata geçirilen Ankara Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (TEKMER) açılış törenine katıldı.

Bakan Varank, Ankara Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde (TEKMER) daha işin başlangıcında 100 milyon liralık bir yatırım fonu oluşturulduğunu belirterek, “Burada etkinlik gösterecek girişimcilerin gereksinim duydukları finansmanı karşılamak suretiyle yatırımcıları hazır.” dedi.

Bakan Varank, burada yapmış olduğu konuşmada, 2020’de koronavirüs salgını şokunun tüm dünyada en ağır şekilde yaşandığı bir dönemde, Türkiye’den bir firmanın ilk kez milyar dolar değerlemeye ulaşarak “unicorn” doğrusu Türkiye’deki tabiriyle “Turcorn” bulunduğunu hatırlattı.

Mustafa Varank

2021 TARİHİ BİR YIL OLDU

Varank, 2021 senesinde Turcorn sayısının 5’e yükseldiğini söylemiş oldu. Varank, 2021 yılının yalnız Turcornlar açısından değil, bir tüm olarak tüm girişim ekosistemi için zamanı yıl olduğuna dikkati çekerek, şu şekilde konuştu:

Mustafa Varank: Ankara TEKMER’e 100 milyon liralık yatırım fonu VİDEO

“300’DEN FAZLA GİRİŞİM TOPLAMDA 1,5 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM ALARAK TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI”

“Türkiye’de 300’den fazla girişim, toplamda 1,5 milyar doların üstünde yatırım alarak tüm zamanların rekorunu kırdı. ‘Maşallah’ diyelim. Bu kıymet bundan önceki senenin ortalama 10 katı. Mühim bir başarı fakat daha gidecek fazlaca yolumuz var. Biliyorsunuz ki Endüstri ve Teknoloji Stratejimizde kendimize 2023 yılına kadar minimum 10 Turcorn çıkarma hedefi koyduk. Kısa sürede katettiğimiz mesafeye bakınca, ben açıkçası bunun ulaşılması zor bir hedef olduğuna inanmıyorum. Bugün burada açılışını yaptığımız Ankara TEKMER’in de bu hedefe giden yolda ülkemize fazlaca mühim katkılar sunacağına yürekten inanıyorum. Güvenli olun burası önümüzdeki dönemde girişim ekosistemimizin en gözde yerlerinden biri olacak. Bu sebeple bu güzel mekan, cevval girişimcilerin gereksinimlerini göz önünde bulundurup, çözümler üretecek şekilde tasarlandı.”

Mustafa Varank

“İNKÜBASYON MERKEZLERİNİ DESTEKLİYORUZ”

Varank, şu şekilde konuştu:

“KOSGEB’in yenilenen İŞGEM-TEKMER Programı ile teknoloji tabanlı girişimciliğin geliştirilmesine önayak olan inkübasyon merkezlerini bizzat destekliyoruz. Buralara fazlaca ciddi katkılar sağlıyoruz. Personel giderlerinden tefrişata, makine teçhizattan eğitim, danışmanlık ve organizasyon giderlerine kadar birçok kalemde kapsamlı desteklerimiz bulunuyor. Sözgelişi bu merkeze tamamı geri ödemesiz olmak suretiyle 2,2 milyon liranın üstünde bütçe aktaracağız. Helali hoş olsun. Benim gözümde bunun şeklinde yapılar desteği sonuna kadar hak ediyor. Fedakâr genç girişimcilerin emek harcamaları neticesinde bu desteğin ülkemize misliyle katma kıymet olarak döneceğine inanıyorum, bundan en küçük şüphem yok. İşte bu sebeple öteki birçok şehrimizde de yeni TEKMER’lerin açılmasını destekledik, desteklemeye devam edeceğiz. Bir tek bu program kapsamında desteklediğimiz ve kısa sürede faaliyetlerine başlamış olan 11 TEKMER’imiz daha var.”

Varank, Ankara Kalkınma Ajansı vesilesiyle Türkiye’de ilk olarak kitle fonlama sistemine dayalı bir destek mekanizması geliştirdiklerini anımsatarak, Ankara TEKMER’in de Ankara Kalkınma Ajansı ile iş birliği yaparak kitle fonlamasına dahil olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Mustafa Varank

AZERBAYCANLILARA TEKNOFEST’E KATILIN ÇAĞRISI

Bakan Varank, 2018 yılından bu yana düzenledikleri TEKNOFEST’in katılımcı sayısının her yıl katlanarak arttığına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Bu yıl TEKNOFEST’i Karadeniz’e taşıyacak ve Ulusal Savaşım meşalesinin ateşlendiği Samsun merkezli düzenleyeceğiz fakat bizi daha da heyecanlandıran, 26-29 Mayıs’ta Bakü’de TEKNOFEST AZERBAYCAN’ı gerçekleştireceğiz. Böylece organizasyonumuzun küresel bir marka olma yolundaki ilk adımını atmış olacağız. 17 Şubat’a kadar TEKNOFEST AZERBAYCAN yarışmalarına başvurular devam ediyor. Yarışmaların bir kısmına Türkiye’den de başvurmak mümkün. Bu vesileyle Can Azerbaycan’a buradan merhabalar gönderiyor, hem Azerbaycanlı kardeşlerimi hem de sizleri yarışmalara başvurmaya çağrı ediyorum.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.