Ankara’da bir kadının midesinden 2 tane neşter çıkarıldı

07.04.2022
Ankara’da bir kadının midesinden 2 tane neşter çıkarıldıKarın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 46 yaşındaki kadının midesinde 2 tane neşter tespit edildi. Ameliyatla neşterler vücudundan çıkarılan kadının sıhhat durumunun iyi olduğu öğrenildi.


Ankara’da bir kadının midesinden 2 adet neşter çıkarıldı

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Ankara Mustafa Kemal Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne mide ve karın bölgesinde aşırı ağrı şikayeti ile müracaat eden 46 yaşındaki D.E.’nin meydana getirilen tahlil, incelem ve çeşitli görüntülemelerden sonrasında bağırsak kısmında 2 tane neşter olduğu tespit edildi.

Genel cerrahi kliniği tarafınca sıkıntılı bir ameliyat sonrasında neşterler kadının vücudundan çıkarıldı.

‘Ekmekle yutmuş olabilirim’

46 yaşındaki D.E., neşterleri iyi mi yuttuğunu bilmediğini tahminen ekmek ile beraber yutabilmiş olabileceğini açıkladı.

Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari sorumlusu Prof. Dr. Hakan Buluş, hastanın yoğun şikayetleri üstüne çektikleri röntgen sonrasında 2 tane neşteri görünce şaşkına uğradıklarını söylemiş oldu.

Ankara’da bir kadının midesinden 2 adet neşter çıkarıldı #1

“Sık karşılaştığımız bir durum değil”

Buluş, “Ortalama 10 gün ilkin kliniğimize karın ağrısı ve bulantı şikayetleri ile başvurdu. Bizim yaptığımız fiziki muayene ve tetkiklerinde hastanın direkt karın grafisinde 2 tane yabancı cisim bulunduğunu tespit ettik. Aslen yabancı cisim bizim güncel grafiğimizde sık karşılaştığımız bir durum değil, fakat ender de olsa görebildiğimiz bir patoloji. Ikimiz de bunun üstüne detaylı değerlendirmeler ve tetkikler yaptık. Sonrasında 2 tane yabancı cismin bistüri (neşter) ile uyumlu bulunduğunu gördük.

Ankara’da bir kadının midesinden 2 adet neşter çıkarıldı #2

“Hastamızın sıhhat durumu şu an oldukça iyi”

Bunun üstüne hastanın şikayetlerinin de artması üstüne, ameliyat sonucu verdik. Yaptığımız ameliyatta ince bağırsağın ortalama 180’inci santimetresinde bu yabancı cisimlerin bulunduğunu tespit ettik. Bunun üstüne ameliyatla bu tarz şeyleri çıkarttık. Hastamızın sıhhat durumu şu an oldukça iyi. Ameliyattan sonraki üçüncü günü. Bir problemi yok, inşallah birkaç gün içinde şifa ile taburcu etmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ankara’da bir kadının midesinden 2 adet neşter çıkarıldı #3

4 santime yarım santim ebatında

Çıkardıkları cismin, neşterin normalde ameliyatlarda kullanılan bir araç-gereç bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Buluş, “Çıkardığımız yabancı cisimler bizim ameliyatlarda sıkça kullandığımız 11 numara dediğimiz bir bistüri tipi. Ebatları da ortalama 4 santime yarım santim. Ucunun sivri olması sebebiyle ince bağırsak mukozasına saplanarak enflamasyon ve bir karın ağrısı yapması, sonrasında da ağrı şikayetlerinin artmasına niçin olmasından dolayı ameliyat sonucu verdik.” diye konuştu.

Ankara’da bir kadının midesinden 2 adet neşter çıkarıldı #4

“Yenilen ve içilen gıda maddelerini denetlemek gerekiyor”

Yabancı cisimler mevzusunda ender olsa da vakaların göründüğünü belirten Prof. Dr. Buluş, vatandaşları bu mevzuda uyararak, “Yabancı cisimler genel anlamda çocuklarda görülmek ile beraber erişkinlerde de ender olarak görülebilmekte. Bu mevzuda bilhassa çocuklar için aile bireylerinin dikkat etmesi gerekir. Yaşlılar için de doğal daha dikkat olmak gerekiyor. Yenilen ve içilen gıda maddelerini denetlemek gerekiyor.” açıklamasında bulunmuş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.