Anksiyete Bozukluğu Nedir?

21.04.2021
Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu, kişinin yaşamış olduğu bazı yaşantılar ve kişilerin yaşantı sonucu sahibi olduğu fobilerden dolayı ortaya çıkan kaygı ve stres bozukluğudur. Anksiyete bozukluğu beraberinde kişilerde korku, panik kaygı, stres ve gerilim gibi duygusal farklılıklar kendini gösterir. Hastalığın tanımı kimileri tarafından içsel karmaşa ve bunalım sonucu meydana gelen içgüdüsel bir durum şeklinde yapılırken kimilerine göre de sonradan kazanılmış bir davranış olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Normal düzeyde hissedilen kaygı, korku ve stresin aşırılaşması veya kişinin bu duygular üzerindeki kontrolünün kaybolması anksiyete bozukluğu durumunun ortaya çıkmasını tetikler.

Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu çoğunlukla sebebi kestirilemeyen bir kaygı ve endişe durumu ile kendini gösterir. Ancak bu sorunun ortaya çıkmasında yalnızca birkaç nedenin rol oynadığı şeklinde bir kesinlik belirtilemez. Dolayısıyla birçok farklı faktör anksiyete bozukluğunun nedenleri arasında kendine yer edinmiştir. Bu nedenlerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Anksiyete bozukluğunun oluşumunda hafızada yer eden yaşantılar ve dolayısıyla da yaşantılar içerisindeki streslerin önemli bir payı vardır. Yaşantılara ek olarak kişinin karakteri ve kişilik özellikleri de anksiyete sebepleri arasında gösterilebilir.
 • Bireyin yaşantısı boyunca geçirdiğin travmalar anksiyete bozukluğuna yol açabilir.
 • Anksiyete bozukluğunun diğer sebeplerinden birisi ise genetik yatkınlıktır. Ailede mevcut kalıtsal faktörler, bebeğin gelişiminde meydana gelen değişiklikler ve bozulmalar ileride anksiyete oluşumuna sebep olabilir.
 • Kişilerde ortaya çıkan çeşitli hastalıklar ve bağımlılıklar beraberinde de anksiyete ile karşı karşıya kalınması mümkündür.
 • Yaşam faaliyetlerini düzenlemede çok büyük bir payı olan hormonlar eksik veya dengesiz üretim sonucunda çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu hastalıklar neticesinde de kişi huzursuzluk hissi beraberinde psikolojik anlamda olumsuz etkilenebilir. Ardından ise anksiyete sorununun gözlemlenmesi mümkün hale gelmektedir.
 • Vücudun uzun süreli kullanım beraberinde bağımlı olduğu uyuşturucu gibi maddelerin bırakılması sonrası süreçte yaşanan yoksunluk sebebiyle çeşitli anksiyete bozuklukları meydana gelebilir.
 • Solunum yolu rahatsızlıkları sebebiyle kişilerin yaşadığı solunum sıkıntısı sonucunda boğulma hissi oluşması beraberinde psikolojik açıdan anksiyete bozukluğu da tetiklenebilir.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?Anksiyete bozukluğunun belirtileri fiziksel ve duygusal olmak üzere 2 farklı kategoride incelenebilir. Genel olarak fiziksel belirtiler daha sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni ise fiziksel belirtilerden önce kişinin psikolojik olarak duygusal anlamda çökmüş olmasıdır. Bu çöküş ardından ise kişi fiziksel yeterlilikleri sağlamak açısından kendine dikkat etmez ve fiziksel belirtiler de gözlemlenmeye başlar. Dolayısıyla, hastalığın psikolojik yani duygusal evresinde tedavinin başlaması, fiziksel sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Genel anlamıyla bu iki kategoride yer alan belirtiler aşağıdaki gibi ayrı ayrı sıralanabilir.

Anksiyete Bozukluğunun Fiziksel Belirtileri

 • Kalp atış hızının ve nabzın artması kişinin içerisinde bulunduğu olumsuz durumların bir belirtisidir. Bu belirti genellikle psikolojik sorun beraberinde anksiyetenin de bir belirtisi olarak ön plana çıkar.
 • Ellerde meydana gelebilecek titremeler ve düzensiz hareketler belirtiler arasında yer alır. Çok net bir belirti olmamakla beraber ellerde meydana gelen titreme yorgunluk ve kafein fazlalığından kaynaklı da olabilir. Bu yüzden anksiyete bozukluğunun anlaşılması için diğer belirtileri bakmakta fayda vardır.
 • Bağışıklık ve sindirim sisteminin faaliyetlerinde yavaşlama gerçekleşebilir. Çeşitli sindirim problemlerinin (hazımsızlık, ishal, kusma vb.) ortaya çıkması anksiyete bozukluğunun fiziksel belirtileri arasındadır.
 • Terleme, el ve ayaklarda soğukluk ve ek olarak kaslarda meydana gelen gerilme yine anksiyete bozukluğunun bu gruptaki belirtilerinden bazılarıdır.

Anksiyete Bozukluğunun Duygusal Belirtileri

 • Sürekli olarak ortaya çıkan panik atak durumu kişide kendini ilk aşamalarda gösterebilir. Şiddetli ve ansızın ortaya çıkan bu durum anksiyete bozukluğunun duygusal, psikolojik belirtileri arasında yer alır.
 • Bir olaya odaklanamama ya da kendini bir olay üzerine yoğunlaştıramama hastalarda çok yaygın görülen diğer bir belirtidir. Bu durum her ne kadar günlük hayatta karşılaşılabilen bir durum olsa da üst seviyede görünmesi anksiyete bozukluğuna işaret eder.
 • Odaklanma problemi ile aynı şekilde normalden fazla kaygı yaşama durumu da diğer bir belirti olarak kendini gösterecektir.
 • Tedirginlik halinin sürekli olarak meydana gelmesi ve bu endişenin kişi üzerinde hâkimiyet kurması yine duygusal belirtiler arasında incelenmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Türleri

Anksiyete bozukluğu yaygın ve çeşitli sebeplere dayanan bir hastalıktır. Bu sebepler ve görülme şekilleri açısından farklı türleri vardır. Anksiyete bozukluğunun türleri aşağıda detaylarıyla açıklanmıştır.

1.      Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Kişilerde meydana gelen kaygı günlük yaşantımızın bir normalidir. İnsanlar normal yaşamları devam ederken çeşitli konulara kaygı duyabilir. Ancak her aşırılık da olduğu gibi kaygının ve endişenin de aşırılaşması, kişiyi sürekli normalin üstünde bir endişe haline sürükler. Yaygın Anksiyete bozukluğuna sahip olan kişilerde normalin üstünde yaşanan bu endişe ve kaygı durumu günlük yaşamı ve günlük davranışları olumsuz etkiler. Bu sorunla mücadele eden kişilerde sürekli en kötü sonucu düşünme ve huzursuzlaşma gibi durumlar görülmektedir. Bu sorun nadiren yaşam boyu devam etmekle birlikte kimi zaman erkenden sona erip tekrar nüksedebilir.

2.      Sürekli Panik Atak

Belirli süreçlerde tekrar eden endişe ve korku halinin ansızın ortaya çıkması ile meydana gelen nöbetlere panik atak denmektedir. Panik atak probleminin en belirgin, en kötü özelliği beklenmedik yerlerde ve ansızın meydana gelmesidir. Birdenbire başlayıp ortalama 10 dakika boyunca yaşanabilir. Endişe ve korku normal düzeylerde seyrettikçe kişiyi dış kötülüklere karşı koruyan önemli birer duygudur. Ancak bu duyguların panik atak sorunu ile gereksiz düzeylere çıkması olumsuz bir netice doğurabilir ve panik atak probleminin şiddetini arttırabilir.

3.      Sosyal Kaygı Bozukluğu

Sosyal kaygı bozukluğu psikolojik açıdan ortaya çıkar. Bu durumun temelinde kişinin diğer bireylere karşı aşağılık, mahcubiyet ve rezil olma duygularını hissetmesi yer almaktadır. Sosyal kaygı bozukluğu türüne sahip olan bireyler başkalarıyla sosyal yaşantı ve iletişim konusunda problem yaşamaktadırlar. Toplum içerisinde kendilerini ifade edemezler ya da herhangi bir meraklarını dile getiremezler. Sürekli olarak en iyiyi ve mükemmeli düşünüp kendilerini mükemmelin altında gördükleri için toplum karşısında yargılanmaktan korkup toplum karşısına çıkmaktan çekince duyarlar.

4.      Fobi

Her insanda farklı şekillerde fobiler mevcuttur. Bu fobilerin aşırıya kaçması ya da bir fobi üzerine kişinin sürekli olarak olumsuz duygular içerisine girmesi anksiyete bozukluğunun bir türü olarak ifade edilir. Fobi bireyin herhangi bir durumdan, bir cisim ya da faktörden istemeden de olsa korku duymasıdır. Bu bağlamda kişinin tıbbi müdahale alması çok ama çok önemlidir. Destek beraberinde fobilerden kurtulmak ve giderek daha iyi hissetmek mümkün olacaktır.

S

Anksiyete Tanısı ve Tedavisi

Anksiyetenin ifade edilen belirtilerinden en az üçünün bireyde son 6 ayda ortaya çıkması ve bu belirtilerin bireyin günlük yaşamı için olumsuz etkiye sebep olmasıdır. Bireyin kaygı ve endişesinde aşırılık yaşaması uzman bir doktora başvurması için yeterli sebeplerdendir. Anksiyete tanısı ve tedavisi için ilk olarak doğru teşhisin konulabilmesi çok önemlidir. Bunun için hastaya anksiyete testi yapılmaktadır. Ancak bu kapsamlı teste nadiren ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü Anksiyete bozukluğunun var olması çeşitli kriterler yoluyla kabul edilebilirdir.

Anksiyete bozukluğundan tedavi edilebilmesi kaygı ve endişenin sebeplerine bağlıdır. Tedaviler çoğunlukla psiko terapi, davranışsal terapi ve ilaç gibi yollarla yapılmaktadır. Anksiyete bozukluğunda tedaviye başlamadan önce kişiyi tedaviye hazır hale getirebilmek için bekleme süreçleri de yer alabilir.

Anksiyete bozukluğunun aşırıya kaçmadığı durumlarda evde tedavi ile bu durumla baş edilebilmesi mümkündür. Stres yönetimi, gevşeme teknikleri, derin düşünme, zihin ve nefes egzersizleri, fiziksel egzersizler, aile ve arkadaş desteği gibi birçok yöntem sürecin olumlu tarafa doğru ilerlemesinde etkili olacaktır.

 

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.