Anne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşif

Anne sütü ile ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan detaylar şaşırttı. İlk altı ayda yalnızca anne sütü tüketilmesi gerektiğini vurgulayan …

14.12.2021
Anne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşif

Anne sütü ile ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan detaylar şaşırttı. İlk altı ayda yalnızca anne sütü tüketilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, anne sütü ile ilgili çok çarpıcı detaylara imza attı. Anne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşif

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, anne sütü ile ilgili oldukça ilginç bir tespitte bulundu. Özellikle de ilk altı ayda bebek için oldukça önemli işlevi olan anne sütü, enfeksiyon riskine karşı kalkan vazifesi görerek hastalıklara karşı koruyor. İçerisindeki birbirinden faydalı içeriğiyle bebeğin beslenmesini sağlayan anne sütü, hem anne hem de bebek için çok yararlıdır. Bebeklerin bağırsak işlevi ve anne sütünün faydaları üzerine yapılan çalışmalarda ise sütün içerisindeki probiyotiklerle ilgili önemli bilgiler kaydedildi.

ANNE SÜTÜNDE PREBİYOTİKLER KEŞFEDİLDİ

İsim benzerliği nedeniyle karıştırılabilen prebiyotik ile probiyotikler aslında birbirlerinden farklı şeylerdir. Bağırsaktaki yararlı bakteriler probiyotik, bu yararlı bakterilerin gelişmesini sağlayan lifler de prebiyotik olarak tanımlanır. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olması açısından son derece önemli olan prebiyotikler, anne sütünün içerisinde oldukça fazladır.

anne sütü virüslere karşı en doğal ilaç

ANNE SÜTÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 • Bebeği ve anneyi alerjik hastalıklara karşı koruyor.
   
 • Bebeğin zihinsel gelişimine katkıda bulunuyor. Anne sütünü alan bebekler diğer bebeklere göre daha zeki oluyor.
   
 • Ağız temizliği konusundan oldukça etkilidir.
   
 • Sindirimi kolaylaştırıyor ve hazımsızlığı önlüyor.
   
 • Anne sütü virüslere karşı oldukça etkilidir. Bağışıklığı güçlendirerek virüslerin bebeklere etkilerini azalltır.

CİNSİYETE GÖRE SÜT DEĞİŞİYOR

Araştırmalardan elde edilen bir diğer şaşırtıcı bilgi ise, her annenin kendi çocuğuna özel sütü üretmesidir. Hatta bebeğin cinsiyetine göre içeriği bile değişen anne sütü, her emme esnasında değişiyor. Bebek memede ne kadar uzun sürede kalırsa bebeğin gelecek hayatında obezite riskine yakalanma ihtimali o kadar azalıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.