Antalya’da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu

08.03.2022
Antalya’da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül olduSMA hastası 4 yaşındaki Mustafa Yağız Gülmez’in kullandığı cihazların akülerinden yangın çıktı. Cihazlar ve evin odası, yangın sebebiyle küle döndü.


Antalya'da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu

Antalya’nın Aksu ilçesinde oturan Didem Ayşe ve Gökhan Gülmez çiftinin 4’üncü evlatları Mustafa, 2018 senesinde dünyaya geldi.

Çift, 5 ay sonrasında evlatlarının başını durağan(durgun) tutamaması ve ayaklarının üstüne basamamasından şüphelenerek hastaneye başvurdu, sadece tanı konulamadı.

Gezilen onlarca hastanenin peşinden hususi hastanede meydana getirilen tetkiklerde, Mustafa’ya 9 aylıkken Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 tanısı konuldu.

Aile, evlatlarının tedavisi için girişimlere başladı.

TEDAVİ ÜCRETİNİN YÜZDE 65’İNE ULAŞILDI

Yalnızca sıvı gıdayla beslenebilen Mustafa, alması ihtiyaç duyulan ilaçları pandemi sürecinde alamadı.

İlaçların eksikliğinden vücut hareketleri aksamaya süregelen Mustafa için gönüllü vatandaşların yardımıyla valilik onaylı hesapta toplanan para ile tedavi tutarının yüzde 65’ine ulaşıldı.

Antalya da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu  #1

AKÜLERDEN YANGIN ÇIKTI

Dün akşam saatlerinde Mustafa Yağız’ın bağlı yaşamış olduğu medikal cihazları çalıştıran akülerden kaynaklı yangın çıktı.

Yangın çıktığını gören anne Gülmez, aynı odada bulunan oğlunu kucaklayıp evden çıkarttı.

İtfaiyenin müdahalesiyle söndürülen yangında, Mustafa Yağız’ın bağlı yaşamış olduğu 200 bin lira tutarındaki medikal cihazlar ve bebekliğinde alınan, sadece hastalığı sebebiyle giyemediği giysileri yandı.

Antalya da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu  #2

 

“ATEŞİN İÇİNDEN ÇOCUKLARIMI ÇEKİP ALDIM”

Yangını patlama sesi duyduktan sonrasında fark ettiklerini söyleyen Didem Ayşe Gülmez, şu ifadeleri kullandı:

“Mustafa Yağız’ın yaşaması için lüzumlu cihazların olduğu üreteç, akü sistemiyle beraber patladı ve yanmaya başladı. 3 akü vardı ve oldukca şiddetli patladığı için hiçbir şeyi kurtaramadık. Oğlum yanımda olsun diye yatak odasına taşımıştım. Patlama olduğu sırada Mustafa Yağız burada yatıyordu. Sesi duyunca ablası geliyor ve feryat atıyor. Sesi duyunca odanın önüne geldim ve ateşin içinden çocuklarımı çekip aldım. Kızım ‘ölüyoruz’ diye bağırmaya başladı.

Antalya da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu  #3

“EMANET BİR MAKİNE BULUP ONUNLA İDARE ETTİK”

Oğlumun kullandığı tüm medikal cihazlar yandı. Gece emanet bir makine bulup onunla yönetim ettik. Bu cihazları genel anlamda bir kısmını ödeyip bir kısmını borçla almıştık.

Antalya’da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu VİDEO

“BU MAKİNELER 200 BİN LİRA CİVARINDA”

Şu an bu makineler 200 bin lira civarında. Gardırobun üstünde duran oğlum doğduğunda aldığımız ve asla giyemediği giysileri vardı. Hastalığı ortaya çıktığında oğluma bir şey olursa hatırası kalsın diyerek, sarıp koliye koyduğum kıyafetlerin yanmasına oldukca üzüldüm.

“ÇOCUĞUMU KAYBETMEK İSTEMİYORUM”

Kampanyamız şu an yüzde 65’e ulaştı. Mustafa Yağız her geçen gün birazcık daha sıhhat problemi yaşamaya başladı. Türkiye’de aldığımız ilacı da alamayınca durumu kötüleşti. Çocuğumu yitirmek istemiyorum. Tedavi için Dubai’ye gidecek. 30 Mart Mustafa Yağız’ın doğum günü, ona çifte bir kutlama yapmış olup tedaviye gönderelim.”

Antalya da SMA’lı Mustafa’nın cihazları, yangında kül oldu  #4

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.