Antalya’da yaban mersininin kilosu 360 lira

23.05.2022
Antalya’da yaban mersininin kilosu 360 lira“Blueberry” olarak malum yaban mersininin Antalya’nın Serik ilçesinde hasadına başladı. Bu yıl hava vakalarından etkilenmesine karşın yaban mersini verimi üreticisini memnun etti.


Antalya'da yaban mersininin kilosu 360 lira

Antalya Serik’te 27 dönüm alan üstünde yetiştirilen yaban mersinleri, özenle tek tek toplanıyor.

Serik ilçesine bağlı Sarıabalı Mahallesi’nde yaban mersini için hasat periyodu başladı. Özenle toplanan yaban mersinlerinin kilogram fiyatı 250 ila 360 lira içinde tüketiciye sunuluyor.

Yaban mersini hasadı 1 ay gecikti

Yaban mersini de kış aylarındaki soğuk hava, fırtına dolu benzer biçimde tabiat vakalarından etkilendi ve 1 ay gecikmeli olarak hasadına başlandı.

Kış aylarında yetiştirilen yaban mersini için saman ve lastik yakarak ürünün üşümemesi ve direncini çoğaltmak için hem dışardan hem içerden korumaya aldıklarını belirten Ziraat Mühendisi Ayfer Hız, “Sloganımız ‘Haydi kızlar verime’ idi, kızlar bizim sözümüzü dinledi. İstediğimizin de üstünde bir verime ulaştırdı. O yüzden mutluyuz.” dedi.

Yaban mersini

“İsteğimizin üstünde bir verime ulaştık”

İHA’nın haberine gore, 27 dönümlük arazide yaban mersini yetiştiriciliği yaptıklarını belirten Ayfer Hız, “Burada ortalama 9 bin saksımız var. Saksı başı 4 kiloyu hedeflemekteyiz. Hasat dönemimiz 1 buçuk-2 ay periyodu içinde değişim göstermekte. Bu yıl soğuk ve donlardan küçük bir oranda etkilendik. Antalya’ya kar bile yağdı. Doğal ki biz bitkilerimizin direncini doğru bir halde artırdık. Ürünlerin üşümemesi için bazı fizyolojik uygulamalar yaptık. Saman, lastik yakımı benzer biçimde. Bitkiyi hem dıştan korumaya aldık. Hem içten besleyerek korumaya aldık ve bugüne geldik.” dedi.

Yaban mersini

Alan kişi problemi yok

Blueberry’e olan talebin hiçbir vakit azalmadığını, sürekli bir satın alan portföyü bulunduğunu söyleyen Hız, “Devamlı etken bulunan bir ürün. Ürünün pazarlama kısmına değinecek olursak, büyük zincir marketlerde oldukça büyük talep var. Ek olarak birebir iletişimde olduğumuz müşterilerimiz de var. Bizim bahçemizde 3 çeşit ürünümüz var. Hepsinin spesifik özellikleri var. Kalibreleri, aroma oranları ve meyvenin üstündeki puslu yapı farklılık gösteriyor. Ikimiz de öğrenci bağlı olarak istedikleri ürünü tüketiciye sunuyoruz.

Yaban mersini

“Bazı meyvelerimiz ekşili, tatlılı, kimisi oldukça tatlı”

Bazı meyvelerimiz ekşili, tatlılı, kimisi oldukça tatlı, bazıları birazcık kekremsi fakat kalibreleri standardın üstünde. Müşteriyi aslolan etkileyen aromadan sonrasında kalibreleri oluyor. Meyve ne kadar iriyse, talep de o denli oldukça oluyor. Ürünlerimizin kilosu 250-360 lira içinde değişim gösteriyor. Dönemine gore artış ya da düşüş olabiliyor. Ürünlerimiz 125 gram şalelerde satılıyor.” şeklinde konuştu.

Yaban mersini

Yaban mersini

Yaban mersini

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.