Antalya’daki Rusya-Ukrayna zirvesinde dikkat çeken vaka! Korumaları masanın örtüsünü kaldırarak altına baktı

10.03.2022
Antalya’daki Rusya-Ukrayna zirvesinde dikkat çeken vaka! Korumaları masanın örtüsünü kaldırarak altına baktı


Görüşmeyi Türk tarafının davetiyle ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya lideri Putin’le yapmış olduğu görüşmede getirmiş olduğu teklif üstüne kabul ettiklerini belirten Lavrov, “Bugün Ukrayna krizinin temelinde olan tüm mevzuları ele almaya daima hazırız. Şu an Türkiye’de yaptığımız görüşmeler yararlı olmalı fakat bizim aslen Beyaz Rusya topraklarında yürüttüğümüz görüşmelerimiz var ve ana görüşme platformu orası. Görevlendirilen heyetler Beyaz Rusya’daki görüşmeleri devam ettirecekler” dedi.

5ed35d5863b588f4a6107c7b422f7361

“GERÇEKLERİ ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ”

Antalya’daki görüşmede, beşeri mevzuları, askeri manada ve sivillerin hayatlarını kolaylaştırmak adına detaylı şekilde ele aldıklarını özetleyen Lavrov, “Askerlerimizin sivillerin hayatlarını kolaylaştırmak için neler yaptıklarını anlattık, bazıları tutsak düştü, bazıları gönüllüler, Ukrayna radikalleri tarafınca canlı kalkan olarak kullanılıyor. Gerçekleri oldukca iyi bildiğiniz gibi. Müdafa Bakanlığımız açıklamalar yapıyor kamuoyunu bilgilendiriyor” diye konuştu.

9664b2c51133009fb5e4aee06aa9da64

Her gün insanların tahliyesi için koridor açtıklarını ve bunu hayata geçirmeye devam ettiklerini belirten Sergey Lavrov, şöyleki dedi:

“Sahada durumu denetleyen güçler güvenlikli tahliyeleri gerçekleştiriyor. Koridorlar onlar tarafınca belirleniyor. Güvenli olan güzergahlardan geçiyorlar. Beyaz Rusya’da yaptığımız son görüşmede Rus tarafı oldukça somut bir taslak iletti, Ukrayna tarafı bu taslağı aldı Kiev’de üstünde çalışıyor. Dedi ki, oldukca kısa bir sürede yanıt verecekler taslakla ilgili. Biz Beyaz Rusya Platformu’nda ciddi bir görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz. Yalnız kağıt belge değişiminde bulunmak değil, hakkaten somut kararlar almak isteriz Ukrayna krizinin her yönüyle çözümü için.”

Lavrov’un toplantısında Rus medyasının yanı sıra Türk ve batılı medya mensupları da oldukca sayıda sual yöneltti. Ortalama 1 saat devam eden basın toplantısında soruları yanıtlayan Lavrov, batılı ülkeleri Ukrayna’yı silahlandırmakla suçladı. Batılı ülkelerin Ukrayna’ya ölümcül silahlar ihraç ettiğini özetleyen Lavrov, “Binlerce roket, binlerce tabanca teröristler tarafınca ve Rus uçaklarına karşı kullanılıyor. Sonrasında bunlar kimin eline geçecek bu suali AB’deki mevkidaşlarımıza hep soruyoruz. Onlar bizlere seneler boyu Ukrayna’da Rusya’ya karşı bir üs yaptılar. Fakat şimdi bu tehlikeli duruma gelmenin sebebi hepimiz değiliz. Bu yalnız Rusya’ya karşı değil, Avrupa köklerine de bir çekince gelecek. Ukrayna’dan başka ülkelere saldıracak mıyız? Ukrayna’ya saldırmadık, saldırmaya da niyetimiz yok hiç kimseye” dedi.

36e8dde08edf1487ce2b948680a14104

ABD’YE KİMYASAL SİLAH SUÇLAMASI

Bir gazetecinin, “Polonya’da konuşlandırılacak patriotları direkt tehdit kabul edecek misiniz, askeri misilleme seçeneğiniz söz mevzusu mu?” sorusunu yanıtlayan Lavrov, şu cevabı verdi:

“Rusya’nın güvenlik mevzusundaki hassasiyetlerini çekince altına alan bir durum oluştu Ukrayna’da. Sınırlarımızın güvenliği tehdit ediliyordu. Devlet başkanımız detaylı bir halde bunu onlarca kere deklare etti fakat kimse dinlemedi. Donetsk, Luhansk bölgelerine azad ettiğimiz bölgelerden biz şunu anlıyoruz. Gelecek aylarda Rusya’ya bir hücum düzenliyorlardı. ABD Müdafa Bakanlığı kendi parasıyla biyolojik laboratuvarlar kurdu. Ukrayna topraklarını çeşitli patojen maddeler üstüne gözlem yapmak için adeta kontrol yapmak için kullandıktan sonrasında biyolojik tabanca üretimini hedefliyordu burada. Onlar sözde Ukrayna’da AB fakat tek ağızla ABD’nin o şekilde bir niyeti yok. Biyolojik tabanca falan geliştirmiyor, dediler. Buna aslına bakarsan şaşırmadık, açıklayacakları buydu. BM’de buna dair bir bilgimiz yok, dediler. ABD’liler gizli saklı olarak çevirdi bu işlerini. Başta eski Sovyetler Birliği’nde de aynı laboratuvarları kurdular. Rusya sınırları süresince kuruldu. Fakat kimyasal silahların, biyolojik silahların yasaklanmasıyla ilgili internasyonal bir sözleşme var.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Gözler yarına çevrildi! Kritik görüşmeGözler yarına çevrildi! Eleştiri görüşme
 Erdoğan'dan akaryakıttaki artışla ilgili açıklama Erdoğan’dan akaryakıttaki artışla ilgili izahat
Evlendi, hayatının şokunu yaşadı! 'Eve gelme canım' deyip...Evliliğe ilk adımını attı, yaşamının şokunu yaşadı! ‘Eve gelme canım’ deyip…YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.