Antalya’ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti

03.10.2022
Antalya’ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti


Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında Antalya’ya gelen yabancı gezgin sayısı her geçen gün artıyor. Yabancı turistlerin rezervasyon sürelerini uzatmaları dikkat çekiyor, ev bulamayanlar otelleri doldurdu.

Antalya'ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti

Antalya’ya gelen Rus ve Ukraynalı gezgin sayısı her geçen gün artıyor.

Rusya’da duyuru edilen kısmi seferberlik sonrasında ülkelerini terk eden Rusların ilk tercihleri içinde Antalya bulunuyor.

Misafirlik sürelerini uzatan Rus ve Ukraynalı vatandaşların uzun soluklu rezervasyonları dikkat çekiyor.

Ev bulmak her geçen gün zorlaşıyor

Yükselen fiyatlar sebebiyle ev bulmak, hem Türk vatandaşları hem de yabancılar için zorlaştı. Fahiş noktalara ulaşan fiyatlar sebebiyle ev sahibi- kiracı anlaşmazlıkları arttı.

Antalya ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti  #1

58 ilde yabancılara satış yasaklandı

Göç İdaresi Başkanlığı’nın, 58 ilde yabancıların ikametine kapattığı 1169 mahalle içinde, Antalya’da da 10 mahalle yer aldı.

Bilhassa Rusların yoğun bulunmuş olduğu Konyaaltı ilçesindeki Hurma, Sarısu ve Liman mahalleleri ikamet iznine kapatılınca ev bulmakta zorluk çeken yabancılar, bu süre zarfında otellerde konaklamaya başladı.

Antalya ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti  #2

Otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı

Fiyat ve ev konsepti sebebiyle daha fazlaca tercih edilen apart oteller, önceki senelerde ekim ayında kapattıkları sezonu uzattı.

Bölgedeki bazı apart otellerin doluluk oranı, yıl sonuna kadar yüzde 100’e kadar ulaştı.

Rezervasyonlar 6 ay uzatıldı

Rusya’nın son kısmi seferberlik ilanının arkasından mevcut rezervasyonların da uzatılmasıyla apart otellerde rezervasyonların süreleri 6 aya kadar ulaştı.

Antalya ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti  #3

“Kimisi 3 ay, kimisi 6 ay rezervasyonlarını uzattı”

Konyaaltı’nda apart otelin işletmeciliği icra eden Muhammet İnci, otellerin yıl sonuna kadar tamamen dolu bulunduğunu söylemiş oldu. İnci, “Önceki yıllarda 1 Ekim itibarıyla geriler ve bir çok otel sezonu kapatırdı. Sadece Ukrayna ile Rusya arasındaki cenk sebebiyle rezervasyonlarımızın birçoğu uzadı. Rusya’nın seferberlik ilanının arkasından rezervasyonlarımızın bazıları uzadı. Bazı misafirlerimizin kimisi 3 ay, kimisi 6 ay rezervasyonlarını uzattı.” dedi.

“Ev konseptinde olduğundan butik oteller tercih ediliyor”

Konyaaltı bölgesinin tercih edilmesinin en büyük sebebinin, denize yakınlığı bulunduğunu belirten İnci, “Genel anlamda Rusya ve Ukrayna vatandaşları Konyaaltı bölgesini tercih ediyor. Bu bölgede kiralık ev bulmakta zorlandıkları için daha fazlaca ev konseptinde aile için daha uygun olması sebebiyle apart otelleri tercih ediyorlar. Gelenler kışı burada geçirecek şekilde rezervasyonlarını yapıyor. Gelenlerin bir çok ev bulamamaktan, buldukları evlere de fahiş fiyatlar istenmesinden muzdaripler.” diye konuştu.

Antalya ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti  #4

“3 aydır otelde kalıyorum, Ukrayna’ya gitmeyi fazlaca isterim”

Önceki yıllarda dinlence için tercih etmiş olduğu Antalya’ya bu kez savaşın başlamasıyla geldiğini özetleyen Tatiana Bogun, “Savaşın başlamasının arkasından Ukrayna’dan 5 ay ilkin geldim. 3 aydır otelde kalıyorum. Ukrayna’ya gitmeyi fazlaca isterim. Cenk biterse ülkeme döneceğim. Burada insanoğlu fazlaca iyi, destek oluyorlar. Ne vakit Ukrayna’ya gideceğimi bilmiyorum.” dedi.

Antalya ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti  #5

“Satın almak istiyor fakat birazcık zor”

Antalya’ya gelen Rus vatandaşlarına, yazdığı blog sitesinde yol gösteren Zhanara Uskenova, “Türkiye fazlaca güzel ve fazlaca güzel insanoğlu var, bunun için daha fazlaca burayı tercih ediyorlar. Daha iyi yaşamak için buraya geliyorlar. Gelenler evlatlarının okulları ve yatırım için evleri nerede bulabileceklerini soruyor. Geliyorlar fakat ev almak şu an birazcık zor. Şundan dolayı bazı bölgeler kapatıldı. Bulamayanlar şu an için otellerde kalıyor ve bekliyorlar. Onlar satın almak istiyor fakat birazcık zor.” diye konuştu.

“Fahiş fiyat bir balondu ve bu balon patladı”

DHA’nın haberine bakılırsa, Antalya’nın nüfusunun, yurt dışından ve Türkiye’den göç alarak hızla arttığına değinen Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçiler Odası Başkanı İsmail Çağlar ise “Gezim başkenti Antalya’da Rusya’nın son seferberlik ilanından sonrasında gelenlerin sayısı yüzde 20 arttı. 6-7 ay önceki benzer biçimde fazlaca fahiş fiyatlar yok. O vakit fahiş fiyat bir balondu ve bu balon patladı.” dedi.

Antalya ya gelen Rus ve Ukraynalılar ev bulamayınca otellere akın etti  #6

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.