App Store’dan can sıkan komisyon sonucu!

05.02.2022
App Store’dan can sıkan komisyon sonucu!


Apple son zamanlarda geliştiricilerden almış olduğu komisyonlarda sık sık değişiklik yapmış oldu. Meydana getirilen değişikliklerin bazıları tüm geliştiricileri kapsarken, bazıları ise yalnız birkaç ülkeyi kapsar oldu. Bugün gene duymaya alıştığımız bir değişiklik yaşandı. Apple, Hollanda’da alternatif ödeme sistemi kullanan geliştiricilerden artık komisyon alacak.

Google, Chrome logosunu 8 yıl aradan sonra değişiyor!


Google, Chrome logosunu 8 yıl aradan sonrasında değişiyor!

Google, 8 yıl aradan sonrasında popüler tarayıcısı Chrome için bir değişikliğe giderek logosunu değişim yapma sonucu aldı.

App Store, Hollanda’da geliştiricilere güçlük çıkarıyor

Hollanda’daki uygulama geliştiricilerinin, Apple harici bir ödeme aracı kullanımı için lüzumlu yasal düzenleme yürürlüğe girmişti. Bu düzenleme, başta bağımsız geliştiriciler olmak suretiyle pek oldukca yayıncıya nefes aldırsa da yeni düzenleme, geliştiricilerin hevesini kursağında bırakıyor. Artık alternatif bir ödeme sistemi kullanan geliştiricilerin yüzde 27 komisyon ödemesi gerekecek.

Tek negatif durum bu komisyon değil. Meydana getirilen satın alımların dosyalanıp Apple’a bildirilmesi gerekiyor ve bu da küçümsenemeyecek bir iş yükü doğuruyor. Eğer bir bağımsız geliştiriciyseniz yalnız uygulama içi satın alımlarla uğraşmak için birini işe almak kazancınıza ciddi zarar verebilir.

Apple’ın alternatif ödeme sistemi kullanacaklar için başka şartları da var. Satın alım esnasında müşterilerin başka bir sisteme yönlendirilecekleri mevzusunda uyarılmaları isteniyor. Bununla birlikte istediğiniz alternatifi seçme hakkına haiz değilsiniz. Kullanmak istediğiniz ödeme servisi Apple tarafınca incelenecek ve eğer onaylanmazsa kullanamayacaksınız.

Buraya kadarki gelişmelerde kullanıcıları etkileyen bir durum yok. Bir tek geliştiriciler için şartların bu kadar zorlaşması, platformdan oyun ve uygulamaların küçük bir kısmının kaldırılmasına niçin olabilir. Kaldırılmasalar bile oyun içi satın alımların bazı bağımsız oyunlarda artık olamayabileceğini öngörebiliriz.

Bu can sıkan komisyon durumu şu an yalnızca Hollanda’da yaşanacak olsa da durum aslen daha fazlaca ülkeyi ilgilendiriyor. Eğer vatanımızda de Apple’ın alternatif ödeme yöntemlerine izin vermesi gerektiğine dair yasa çıkarsa, Türk geliştiriciler de aynı süreci yaşamış olacak.

Devam eden tartışmaların hangi tarafın lehine sonuçlanacağını gelecek günlerde göreceğiz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.