Apple, 2021’de App Store geliştiricilerine ödenen parayı deklare etti

11.01.2022
Apple, 2021’de App Store geliştiricilerine ödenen parayı deklare etti


Apple, bu hafta 2021 senesinde App Store geliştiricilerine toplamda ödediği parayı deklare etti. Bu aşamada ortaya dudak uçuklatan bir sayı çıktı. Şirket, geçen yıl geliştiricilere toplam 60 milyar dolar ödedi. Teknoloji şirketi, App Store’un 2008‘de kurulmasından bu yana dünya genelinde geliştiricilere 260 milyar dolar ödendiğini de belirtti.

Apple, bu sayının App Store geliştirici kazançları için yeni bir senelik üstün dereceli kırdığını deklare etti. Bunun da, App Store’un kolaylaştırdığı genel ticaretin yalnız küçük bir kısmını temsil ettiğini sözlerine ekledi. Şirket verilerine nazaran, son olarak dinlence sezonunda App Store müşterileri, Noel arifesi ile Yılbaşı gecesi içinde her zamankinden daha oldukca süre harcadı. Geçen yıla nazaran de çift haneli bir gelişme elde etmiş oldu.

Apple’dan iPad için OLED ekran müjdesi


Apple’dan iPad için OLED ekran müjdesi

Geçtiğimiz yıl OLED panele haiz iPad üzerine emek verme yürüttüğü sızdırılan Apple, iddiaya nazaran 2024’te OLED panelli iPad modelini tanıtmış olacak.

Apple için 2021 yılı App Store tarafında birazcık sorunlu geçti

Apple’ın hizmetlerden görevli Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue, son olarak sayılarla ilgili bir açıklama yapmış oldu. Bu aşamada, 745 milyondan fazla ücretli abonelikle Apple’ın dünyanın geliştiricilerini, sanatçılarını ve öykü anlatıcılarını bir milyardan fazla cihazda buluşturmaya devam ettiğini aktardı. Bu alanda güçlü hizmetler sunduğunu söylemiş oldu.

apple-2021-de-app-store-gelistiricilerine-odenen-parayi-acikladi

App Store‘un bu başarı göstermiş 2021 yılı emsalsiz ve olaysız geçmedi. Apple, iş uygulamaları ile ilgili bir incelemeyle karşı karşıya kaldı. Hem de çevrimiçi pazarın işleyişiyle ilgili de çeşitli bağlantılı davalarla uğraştı. Epic Games ile olan cenk, Epic’in Eylül ayında bir hakimin sonucuna itiraz etmesiyle, video oyun şirketiyle arasındaki problemi çözmede başarısız oldu.

Dava, Ağustos 2020‘de Epic’in Apple‘ı ilgili uygulama mağazalarında rekabete aykırı ve tekelci uygulamalarla suçlamasıyla patlak verdi. Bu aşamada Epic Games, Apple’ın her satıştan yüzde 30 komisyon almış olduğu uygulama içi satın alım sürecini atlamaya çalıştı. Epic’in önlemleri, oyuncuların direkt geliştiriciden indirimli fiyatlarla satın alım yapmasına olanak tanıdı.

apple-2021-de-app-store-gelistiricilerine-odenen-parayi-acikladi

Apple, Epic Games‘in oyunu Fortnite‘ı tekrardan App Store bünyesine kattı. Arkasından video oyun şirketi geri adım attı. Geçen yıl Eylül ayında gösterilen bir kararda yargıç, mahkemenin Apple’ın federal yada eyalet antitröst yasalarına nazaran nihai olarak bir tekelci olduğu sonucuna varamayacağını söylemiş oldu.

Sizler Apple’ın App Store geliştiricilerine ödediği para hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.