Apple AR/VR başlık için kötü haber geldi!

14.01.2022
Apple AR/VR başlık için kötü haber geldi!


Apple’ın AR/VR tabanlı başlığı hakkında uzun süredir söylenti dolaşıyor. Meşhur Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya gore aygıt, biri M1 kadar güçlü olan çift işlemciyle gelecek. Ek olarak neredeyse bir Mac kadar performanslı olacak ve MacBook Pro’da kullanılan 96W adaptörden güç alacak.

Şu ana kadarki sızıntılarda 2022’de tanıtılacağı, 2023’te ise piyasaya sürüleceği iddia edilen aygıt bu sefer can can sıkan bir haberle gündeme geldi. Teknoloji devi, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisini bir arada barındıran başlığını bu yıl düzenleyeceği WWDC22 etkinliğinde resmen duyuracaktı. Yalnız bazı problemler sebebiyle duyurunun ertelendiği ortaya çıktı.

Apple’ın VR kulaklığının adaptöründen ilk bilgi geldi


Apple’ın VR kulaklığının adaptöründen ilk informasyon geldi

Apple’ın bu yıl tanıtması beklenen VR/AR kulaklığıyla ilgili sızıntılara yenisi eklendi. Cihazın şarj adaptörü detaylandı.

Apple’ın AR/VR başlığı için yeni tarih 2023

Bloomberg yazarı Mark Gurman, Apple’ın AR/VR tabanlı başlığına ilişkin planlarına ulaştı. Bilgileri kamuoyuyla paylaşan Gurman, cihazın 2023’e ertelendiği bilgisini aktardı. Mark Gurman’ın adını açıklamak istemeyen kaynaklardan edinmiş olduğu bilgiye gore erteleme sonucu, cihazın aşırı ısınma sorunuyla karşılaşmasından ve bunun derhal çözülememesinden kaynaklanıyor.

Üstelik Apple’ın yalnız ısınma sorunuyla değil, hem de kameralarda ve yazılım tarafında da problem yaşamış olduğu belirtiliyor. Detayları tam olarak belli olmayan problemler sebebiyle Apple, aleti WWDC22 etkinliğinde duyurmaya hazır hale getiremedi. Bundan dolayı Mark Gurman, teknoloji devinin başlığı 2023’e ertelediğini aktardı.

Apple’ın AR/VR başlığı, 2015’te piyasaya sürülen Apple Watch’tan sonrasında firmanın ilk büyük yeni çıkan ürünü olacak. Sanal ve artırılmış gerçekliği harmanlayan başlık, firmanın büyümesine ve satışlarını devam ettirebilmesine destek olabilecek seviyede önemli bir aygıt olarak değerlendiriliyor.

Sanal gerçeklik başlığı hakkında bilinenler

Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada başlığın 14 inç MacBook Pro ile aynı 96W Type-C güç adaptörü kullanacağını söylemiş oldu. Bunun yanı sıra cihazın her biri TSMC tarafınca üretilen biri 5nm, diğeri 4nm olmak suretiyle iki değişik işlemciye haiz olacağını da yineledi.

Kuo’nun açıklamasına gore bu işlemcilerden bir tanesi, Apple’ın M1 çipiyle aynı performansta çalışacak. Diğeri ise kulaklık üstündeki sensörleri yönetmekten görevli olacak. Gene kaynağa gore Apple’ın VR/AR aleti işlem gücü açısından rakiplerine kıyasla oldukça daha performanslı olacak.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.