Apple, AR/VR kulaklığı için Hollywood’u devreye alıyor!

05.06.2022
Apple, AR/VR kulaklığı için Hollywood’u devreye alıyor!


WWDC 2022 etkinliğine sayılı günler kaldı ve Apple’ın ilk karma gerçeklik kulaklığı (AR/VR) ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Ortaya çıkan son raporlara bakılırsa Apple, Hollywood’un bazı yönetmenleriyle çalışmak istiyor. Bu adlar içinde The Mandalorian ve Iron Man’in yönetmeni olan Jon Favreau ön plana çıkıyor.

Hollywood yönetmenleri Apple AR/VR kulaklığı için film çekebilir

The New York Times tarafınca hazırlanan yeni rapora bakılırsa Apple, AR, VR kulaklığı için Hollywood yönetmenlerinden film/dizi almak istiyor. Apple’ın karma gerçeklik kulaklığının iyi mi kullanılacağı nerede ise belirsiz olsa da, Hollywood yönetmenlerinin içerikleri merak uyandıracak diye düşünülüyor.

Disney’den Apple’a metaverse çelmesi!


Disney’den Apple’a metaverse çelmesi!

Disney metaverse oluşturmak için eski Apple yöneticisi ile anlaştı. Apple’da 12 yıl çalışan yönetici, Disney’de neler meydana getirecek?

NYT’nin son iddiasına bakılırsa teknoloji devi, daha ilkin Apple TV Plus’ın Prehistoric Planet belgeseli için birlikte çalmış olduğu Jon Favreau ile görüşüyor. Jon Favreau’nun popüler yapımları içinde ise The Mandalorian ve Iron Man, Lion King bulunuyor.

Apple her ne kadar Hollywood yıldızlarıyla çalışıyor olsa da, bu yılki WWDC etkinliğinde AR, VR kulaklığı tanıtılmayacak benzer şekilde görünüyor. Daha önceki raporlar Apple’ın nerede ise pil sorunlarını aşamadığını ve kulaklığın en erken 2023 senesinde duyurulabileceğini söylemişti.

NYT yeni raporunda bu iddiayı desteklerken, bununla birlikte karma gerçeklik kulaklığının diğeri özelliklerini de deşifre etti. Rapora bakılırsa Apple, kamera ve ses için fazladan özellikler eklemek için yazılım araçları üstünde çalışıyor. Hatta eller özgür arabirimi tasarladığı da söyleniyor.

Apple’ın kulaklığında yer alacak tüm bu özellikler, halihazırdaki Meta Quest 2‘den yada Microsoft HoloLens’ten değişik olmasını sağlayacak. Apple ek olarak kulaklığının ön plana çıkması için uygulamalara da önem veriyor.

Daha ilkin aktardığımız suretiyle Apple, 2 yıl içinde üst düzey özelliklere haiz AR/VR aygıt tanıtmış olacak. Tanıtılacak cihazın iki tane 4K mikro-OLED ekran, 15 kamera modülü ve M serisi çiplerle eşdeğer işlemciye haiz olacağı belirtiliyor. Cihazın maliyetinin ise 3.000 dolar civarında olacağı belirtiliyor.

Siz Apple reailtyOS ve VR aygıt hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.