Apple deklare etti: iPhone fiyatlarına zam gelecek!

02.05.2022
Apple deklare etti: iPhone fiyatlarına zam gelecek!


Apple iPhone satışlarında bu senenin ilk çeyreğinde kendi rekorunu bir kez daha kırmayı başardı. Fakat son yapmış olduğu kazanç çağrısı esnasında bu çeyreği mevcut fiyatlarla ilerletse bile önümüzdeki önümüzdeki çeyrekte ABD dışındaki pazarlarda iPhone modelleri başta olmak suretiyle tüm cihazların fiyatlarına zam yapabileceğini söylemiş oldu. İşte sebebi…

Yurt dışı telefon fiyatları! iPhone hangi ülkede ne kadar?


Yurt dışı telefon tutarları! iPhone hangi ülkede ne kadar?

Bir akıllı telefonu Türkiye haricinde bir ülkeden satın almak hakkaten kar ettiriyor mu? İşte yurt dışı iPhone tutarları…

Apple niçin iPhone fiyatlarına zam meydana getirecek?

Apple, geçtiğimiz yıl içinde kasasına giren gelir ve kar mevzusuna bir açıklık getirdi. Şirket, senelik oranda yüzde 9’luk bir gelir artışı kaydettiklerini ve kasasına 97.3 milyar dolar girdiğini söylemiş oldu. Bunun ise 25 milyar dolarını net kar olarak listeledi.

Doğrusu averaja vuracak olursak Apple, sattığı her 1000 dolarlık ürünün 250 dolar’dan fazla bir kısmını net kar olarak cebine koydu. Geri kalan kısmı ise cihazın maliyeti, lojistik, mağaza ve çalışan giderleri başta olmak suretiyle pek fazlaca alana dağıtıldı.

Fakat bununla beraber piyasada bazı sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor. Bu sebeple Apple, gelecek aylarda tanıtılacak olan iPhone 14 serisinin fiyatlarına zam yapabileceği net bir halde dile getirdi. Şirket, bu durumun sebebini ise yapmış olduğu açıklama esnasında hissedarlar ile paylaştı.

İlk olarak bileşen eksikliğinin artık tehlikeli netice bir boyuta ulaşmış olduğu dile getirildi. Bunun arkasından Çin hükümetinin hala uygulamaya devam etmiş olduğu sıkı COVID-19 kapanmaları sebebiyle fabrikaların kepenk indirdiği açıklandı. Ek olarak döviz kurunun zayıflaması ve Ruslara satışın kesilmesi de sebepler içinde gösterildi.

Aslına bakarsak geçtiğimiz modeller tanıtılmış olduğu sırada cihazlarına 5G desteği ekleyen Apple’ın fiyatlara 50-100 dolar arası bir zam yapması bekleniyordu. Fakat bunun yerine kutu içinde bulunan adaptörleri çıkartarak bir miktar durumu dengelemiş oldu.

Ek olarak tüm akıllı telefon piyasasında ürün başına kar/maliyet oranı en yüksek olan şirket gene Apple. Dolayısıyla analistler de aslına bakarsak firmanın fiyatlara bir zam yapmadan satışlarına devam edebileceği öne sürüyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.