Apple geri dönüşümde hangi noktada? İşte rakamlar

21.04.2022
Apple geri dönüşümde hangi noktada? İşte rakamlar


Geri dönüşüme büyük önem veren ve son yıllarda ürünlerinde geri dönüşüme uygun malzemeler kullanan Apple geri dönüştürülmüş sertifikalı altını ilk kez üretim sürecine dahil etti ve geri dönüştürülmüş tungsten, ender görülen toprak elementleri ve kobalt kullanımını iki katından fazlasına çıkardı.

2021 senesinde Apple ürünlerinde kullanılan tüm malzemelerin averaj yüzde 20’si geri dönüşümden elde edildi. Bu oran, bugüne kadarki en yüksek geri dönüştürülmüş içerik kullanma oranını temsil ediyor.

iPhone 13 Uzun Kullanım Testi!


iPhone 13 Uzun Kullanım Testi!

Apple A15 Bionic işlemcili en güçlü Apple akıllı telefon olan iPhone 13 uzun kullanım testi ile karşınızdayız.

Apple, iPhone’lar için hususi bir robot kullanıyor!

Apple geri dönüşüm iş ortaklarının tüm dünyada bu ivmeyi temel alarak ilerleyebilmesine destek olmak için bu alandaki en yeni inovasyonu olan Taz’ı tanıttı. Taz, çığır açan bir yaklaşımdan yararlanarak geleneksel elektronik geri dönüşümünden sağlanan araç-gereç geri kazanımını iyileştiren bir makine.

Apple geri dönüşümde hangi noktada? İşte rakamlar

2021’de Apple’ın ürünlerinde kullandığı tüm alüminyumun yüzde 59’u geri dönüştürülmüş kaynaklardan elde edildi. Birçok ürünün kasasında ise yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum kullanıldı. Apple ek olarak 2021’de ürün ambalajlarının yalnızca yüzde 4’ünde plastik kullanarak firmanın 2025’e kadar ambalajlarda plastik kullanımını ortadan kaldırma hedefine yönelik önemli bir ilerleme kaydetti.

iPhone 13’lerde geri dönüştürülmüş sertifikalı altın kullanıldı!

Apple, 2015’ten bu yana ambalajlarındaki plastik kullanımını yüzde 75 azalttı. Bunun yanı sıra 2021’de Apple ürünlerinde aşağıdakiler yer aldı: 

  • Yüzde 45 geri dönüştürülmüş sertifikalı ender görülen toprak elementleri: Bu oran, Apple’ın aygıtlarında geri dönüştürülmüş ender görülen toprak elementleri kullanmaya başlamasından bu yana sağlanan önemli bir artışı temsil ediyor. 
  • Yüzde 30 geri dönüştürülmüş sertifikalı kalay: Yeni iPhone, iPad, AirPods ve Mac aygıtlarının anakartlarındaki lehimlerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay kullanılıyor.
  • Yüzde 13 geri dönüştürülmüş sertifikalı kobalt: iPhone pillerinde kullanılan geri dönüştürülmüş sertifikalı kobaltın yüzde 13’ü, Apple’ın geri dönüşüm robotu Daisy tarafınca bileşenlerine ayrılarak gene pazara kazandırılıyor. 
  • Geri dönüştürülmüş sertifikalı altın: Herhangi bir Apple ürününde ilk kez yer edinen bu araç-gereç, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro modellerinde hem anakartın kaplamalarında hem de ön ve arka kameraların tellerinde kullanıldı.

Geri dönüştürücüler, Apple’ın geri dönüşüm robotları tarafınca parçalanan yalnızca bir ton iPhone bileşeninden, şirketlerin normalde madencilikle elde edilmiş 2.000 ton kayadan çıkaracağı oranda altın ve bakırı geri kazandırabiliyor.

iPhone geri dönüşüm robotu

Apple, yenileme yöntemiyle ürünlerinin kullanım ömrünü uzatma mevzusunda da güvenilir. 2021’de Apple, 12,2 milyon aygıt ve aksesuarı tekrardan kullanılmak suretiyle için yeni sahiplerine göndererek bu ürünlerin kullanım ömrünü uzattı ve gelecekte yapılacak madencilik çalışmalarına duyulacak ihtiyacı azalttı.

Ses modüllerindeki mıknatısları ayırmak ve daha oldukça ender görülen toprak elementini geri kazandırmak için parçalayıcılardakine benzer yeni bir teknolojiden yararlanan bir makine olan Taz, Apple’ın geri dönüşüm alanında öncülük etmiş olduğu bir ekip ilerlemenin son olarak adımı.

Şirket bunun yanı sıra patentli iPhone demontaj robotu Daisy’nin özelliklerini 23 iPhone modelini bileşenlerine ayıracak şekilde geliştirdi ve diğeri şirketlere ve araştırmacılara, bu patentlerin lisansını parasız bir halde kullanma olanağı tanıdı.

Taptic Engine’ları bileşenlere ayıran bir diğeri robot olan Dave ise ender görülen toprak elementleri içeren mıknatıslar, tungsten ve çelik benzer şekilde kıymetli malzemelerin geri kazanılmasını sağlıyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.