Apple Lightning bağlantı noktası için yolun sonu geldi

16.05.2022
Apple Lightning bağlantı noktası için yolun sonu geldi


Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafınca paylaşılan son iddiaya bakılırsa, Apple cihazlardaki Lightning bağlantı noktası tamamen iptal edilebilir. Son zamanlarda bir tek iPhone’lardaki girişlerin değişeceğini gösteren raporlara artık AirPods, MagSafe şarj cihazları benzer şekilde değişik ekipmanlar da ekleniyor.

Teknoloji devinin tescilli şarj standardı, 2023’ten itibaren rafa kaldırılmak zorunda kalabilir. Daha ilkin iPhone’lardaki Lightning bağlantı noktasının USB-C’ye dönüştürüleceğini gösteren sızıntılara bir yenisi daha eklendi. Ming-Chi Kuo’ya bakılırsa, Lightning girişi için yolun sonu geldi.

Apple’dan yeni hamle: Uygun fiyatlı Apple TV geliyor!


Apple’dan yeni hamle: Uygun fiyatlı Apple TV geliyor!

Ortaya atılan iddialara bakılırsa Apple, bu senenin sonlarında uygun fiyatlı bir Apple TV ile bizlerin karşısına çıkacak.

Apple, Lightning bağlantı noktasını ne süre iptal edecek?

Apple, uzun senelerdir iPhone modellerinde Lightning girişine yer veriyor. Bir tek prtaya çıkan bilgilere bakılırsa USB-C girişli iPhone modelleri için geri sayım başladı. Fakat Apple analisti Ming-Chi Kuo, bunun iPhone cihazlarıyla sınırı olan kalmayacağına inanıyor.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın diğeri Lightning bağlantı noktasına haiz ürünlerinin de USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etti. Halihazırda Lightning kullanan popüler Apple ürünleri içinde AirPods, MagSafe şarj cihazları ve Apple’ın mouse ve klavye benzer şekilde takıları bulunuyor.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın Lightning bağlantı noktasını ne süre bırakacağını söylemeden bir tek “öngörülebilir gelecekte” ifadesini kullandı. Bir tek daha önceki raporlar, iPhone’ların en erken 2023’e kadar Lightning’i kullanacağını ortaya koymuştu.

Apple, Lightning’i kademeli bir halde saf dışı bırakabilir, bir tek tüm ürün yelpazesini aynı anda USB-C’ye taşımak daha mantıklı görünüyor.

Apple’ın senelerdir USB-C’ye bakılırsa daha eski bir bağlantı noktası olan Lightning’i kullanma sebebi aslen tam olarak bilinmiyor. Bir tek bu bağlantı noktasını kullanmak isteyen üçüncü taraf çevre birimleri üreticilerinden sertifika tutarı talep ettiğini göz ardı etmemek gerekiyor.

USB-C girişi ise herhangi bir teknoloji şirketi tarafınca tescillenmiş değil, tüm hakları USB-IF vakfı tarafınca tutuluyor. Doğrusu USB-C’ye geçiş oluşturan Apple, üçüncü taraf çevre birimleri üreticilerinden herhangi bir ücret alamayacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yada SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.