Apple, milyonlarca dolarlık davayı yitirdi!

13.01.2022
Apple, milyonlarca dolarlık davayı yitirdi!


Geçtiğimiz günlerde Apple, kullananların App Store üstünden yaptıkları satın alımlar sebebiyle, uygulama geliştiricilerine yapmış olduğu 60 milyar dolarlık üstün dereceli ödemeyle gündeme gelmişti. Şimdi de çalışanlarının açmış olduğu davayı yitirmiş olduğundan bir kez daha yüklü bir ödeme yapması gerekecek.

Apple’dan 60 milyar dolarlık rekor ödeme!


Apple’dan 60 milyar dolarlık üstün dereceli ödeme!

Bugün ortaya çıkan bilgilere nazaran Apple, 60 milyar dolar boyutundaki üstün dereceli ödemeyi gerçekleştirmiş oldu. İşte detaylar…

Apple, kasasından 30 milyon dolar daha çıkaracak

Geçtiğimiz yıllarda Apple çalışanları, şirkete mesai saatleri haricinde yapmış olduğu çanta aramaları sebebiyle dava açmıştı. Mevzuyla ilgili duruşma Temmuz ayında gerçekleşecek olsa da Apple, kabul etmiş olduğu 29.9 milyon dolarlık anlaşmanın şartlarını detaylı bir halde deklare etti.

Bununla birlikte, talep sahiplerinin (ve diğeri her insanoğlunun) yasal web sayfasında davayla ilgili belgelere erişmesine olanak elde etmiş oldu. Belgelere bakıldığında orijinal toplu dava şikayetinden uzlaşma bildirimlerine ve değişik grup üyesi türlerine kadar lüzumlu her şeyi içerdiğini görüyoruz. Ek olarak, yerleşim yöneticisiyle iyi mi iletişime geçileceğine dair de ek informasyon paylaşımı yapılıyor.

Bir grup Apple çalışanı, vardiyaları esnasında yada işe giderken, çantalarını denetlemek için geçen ve beş ila 20 dakika devam eden süreyi ödemedikleri için 2013 senesinde şirkete dava açmıştı. Apple’ın bunu yaparak Kaliforniya yasalarını ihlal ettiğini öne sürmüşlerdi.

Apple ise mahkemede buna cevaben, işçilerin çalıntı mallar yada ticari sırlarla ayrılmamalarını sağlamak için çanta kontrollerinin lüzumlu bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak politikayı beğenmeyenlerin, çantalarını yada iPhone’larını işe getirmemeleri durumunda probleminin çözüleceğini belirtmişti. Fakat 2015 senesinde, çalışan aramalarını tamamen durdurma sonucu aldı.

Bir bölge mahkemesi başlangıçta davayı reddederken, dava temyiz üzerine Kaliforniya Yüksek Mahkemesine gitti. Burada yargıç davacıların yanında yer aldı. Daha ilkin bir mahkeme dosyasında açıklanmış olduğu şeklinde, dava, California’daki 52 Apple Store’da 25 Temmuz 2009’dan 10 Ağustos 2015’e kadar çanta kontrolüne naturel olarak tutulan 14.683 işçiyi kapsıyor. Dolayısıyla her biri uzlaşma tutarından 1286 dolar hisse alacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.