Apple, yapay zeka destekli AI Music girişimini satın aldı

08.02.2022
Apple, yapay zeka destekli AI Music girişimini satın aldı


Apple, bünyesinde barındırdığı şirketlere bir yenisini daha ekledi. Daha ilkin popüler hava tahmin uygulaması Dark Sky ve şarkı tanımlama hizmeti Shazam şeklinde büyük satın alımlarla gündeme gelen teknoloji devi bu kez İngiltere merkezli ‘AI Music’ girişimini satın aldı.

Bloomberg’in haberine gore AI Music ve beraberindeki 20 çalışan Apple bünyesine geçti. Ekim ayında paylaşılan bir raporda, Apple’ın 2021’de satın alma harcamalarını önemli seviyede azalttığı ve bir tek 33 milyar dolar bütçe ayırmış olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda firmanın AI Music’i alması müzik hizmetlerine verdiği önemi gösteriyor.

Apple Music’ten kötü haber: Deneme süresi düştü


Apple Music’ten kötü haber: Deneyim etme süresi düştü

Apple kısa sürede Apple Music hakkında bir açıklama yapmış oldu. Bu aşamada hizmetin üç aylık deneyim etme süresinin düşürüldüğünü belirtti.

Apple, AI Music teknolojilerini hizmetlerine entegre edecek mi?

AI Music, yapay zekadan faydalanarak kullanıcı etkileşimine gore dinamik müzik üretebiliyor. Örneğin bir egzersiz esnasında dinlediğiniz müzik otomatikman, egzersiz yoğunluğunuza ve kalp atış hızınıza uyarlanarak değişebiliyor. Aynı şekilde bir oyun oynarken arka planda çalan şarkı da ruh halinize uyum sağlayabiliyor.

Apple tarafınca satın alındıktan sonrasında AI Music web sayfası kapanık oldu. Bu da, bir Apple klasiği olarak girişimin iOS ekosistemiyle sınırı olan olacağının göstergesi şeklinde değerlendiriliyor. Hatırlanacağı suretiyle şirket, hava tahmin uygulaması Dark Sky’ı satın aldığında da Android desteğini sona erdirip kendi platformlarına hususi hale getirmişti.

AI Music’in hangi hizmetlerde kullanılacağı ise neredeyse belli değil. Apple Watch odaklı egzersiz programı Fitness+’a kalp ritmine gore değişen şarkılar keşfetme işlevi getirilebilir. Bununla birlikte Fotoğraflar uygulamasına, kullanıcının ruh haline gore değişen müziklerle slayt gösterisi oluşturma özelliği de eklenebilir. Bu aşamada Apple’ın birden fazlaca seçeneği var.

Öte taraftan AI Music’in, Apple’ın müzik hizmetlerine yönelik son zamanlardaki en önemli yatırımlarından biri bulunduğunu belirtmekte yarar var. Geçen yıl şirket, meşhur klasik müzik yayınlanma servisi Primephonic’i de satın almıştı. Apple Music abonelerine, Primephonic çalma listelerinden ve hususi ses içeriklerinden başlayarak daha iyi müzik deneyimi yaşayacakları müjdesini vermişti.

Spotify, uygulama içi ikonları baştan aşağı yeniledi


Spotify, uygulama içi ikonları baştan aşağı yeniledi

Spotify; Ana sayfa, Kitaplık, Oynat düğmesi, Arama butonu dahil uygulama içi simgelerin tamamını değiştirdi.

Sizler bu gelişmeyi iyi mi değerlendiriyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.