Apple’dan şarj girişi olmayan iPhone hamlesi: Peki şimdi ne olacak?

06.03.2022
Apple’dan şarj girişi olmayan iPhone hamlesi: Peki şimdi ne olacak?


Canalys’e nazaran yüzde 20’lik pazar oranı ile dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Apple, fazlaca yakında yürürlüğe girecek AB devletlerinde satılan tüm modellerin USB-C portuna haiz olması gereksinimi sebebiyle tehlikeli netice bir kararın eşiğinde. Firmanın iPhone 14 serisiyle birlikte lightning bağlantı noktasından vazgeçmesi beklenirken, bir süre ilkin kullananların tepkisini çekebilecek bir iddia ortaya atıldı.

Samsung için şok iddia: Apple ile şarj aletleri için dalga geçmişti!


Samsung için şok iddia: Apple ile şarj aletleri için dalga geçmişti!

Samsung, şarj aletleri için almış olduğu sonucu değiştiriyor! Başlangıçta yalnız amiral gemileri için uygulanan politika genişledi işte detaylar…

Apple, şarj girişi olmayan iPhone üstünde mi çalışıyor?

Bilinmiş olduğu suretiyle Apple, iPhone 5’ten bu yana tüm akıllı telefonlarında lightning şarj girişini kullandı. İlk başta kullanıcılara kaliteli bir şarj deneyimi sunan bağlantı noktası, belirli bir zaman sonrasında şarj ve veri aktarım hızı şeklinde mevzularda geri kalmaya başlayarak kullananların tepkisine niçin oldu.

Apple’ın mevcut şarj girişinden vazgeçmemesi sebebi ile eleştirilerin odak noktası haline gelmesinin ardında USB-C bağlantı noktası yatıyor diyebiliriz. Günümüz akıllı telefonlarında çoğunlukla kullanılan şarj portu, şarj ve verim aktarım hızlarında kullananların gereksinimlerini sonuna kadar karşılıyor.

Avrupa Birliği (AB), son dönemde teknolojik atıkların önüne geçebilmek için akıllı telefon, tablet ve kulaklık dahil olmak suretiyle birçok ürün için ortak bir şarj girişi projesine hayata geçirmek için geri sayıma başladı. Bu kapsamda Apple’ın da ürünlerinde iPhone’larda kullandığı lightning şarj portundan vazgeçerek ortak şarj standartına uyum sağlaması gerekecek.

Dünyanın ilk USB-C girişli iPhone’u

Yalnız son ortaya çıkan bilgilere nazaran Apple, USB-C olması beklenen ortak şarj standartının aksine iPhone modellerinden şarj girişini tamamen kaldırarak halihazırda kullandığı kablosuz şarj teknolojisini daha da geliştirerek bir standart haline getirmeye hazırlanıyor.

İddialara nazaran Apple CEO’su Tim Cook, USB-C bağlantı noktasının maliyetinin yüksek olması, mevcut şarj girişlerinin fazla yer kaplaması ve firmanın kablosuz şarj mevzusunda belirli bir seviyeye gelmesi şeklinde nedenlerden dolayı ilerleyen dönemlerde şarj girişi olmayan iPhone modelleri üretmeye başlamış olacak.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, şarj girişini kaldırarak kablosuz şarjı bir standart haline getirebilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.