Apple’ın geliri üstün derece elde etti

28.01.2022
Apple’ın geliri üstün derece elde ettiABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın geçen senenin ekim-aralık döneminde elde etmiş olduğu gelir, tedarik zinciri sıkıntılarına karşın senelik yüzde 11 artışla 123,9 milyar dolara ulaşarak üstün dereceli kaydetti.


Apple'ın geliri rekor kırdı

Apple, geçen senenin ekim-aralık dönemine ilişik bilançosunu deklare etti.

Buna nazaran, 25 Aralık 2021’de biten 3 aylık periyodu bilançosunda 2022 mali yılının ilk çeyreği olarak kabul eden firmanın geliri, bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11 artarak 123,9 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2020’nin ekim-aralık döneminde 111,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Piyasa beklentilerini geride bırakan ve tedarik zinciri sıkıntılarına karşın üstün dereceli seviyeye ulaşan firmanın gelirinin bu zamanda 118,66 milyar doları bulması tahmin ediliyordu.

APPLE’IN NET KARI 34,6 OLDU

Firmanın net karı da aynı dönemde yüzde 20 artışla 34,6 milyar dolara terfi etti. Apple’ın net karı bundan önceki senenin aynı döneminde 28,8 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

Firmanın hisse başına karı ise bu zamanda 1,68 dolardan 2,10 dolara çıktı.

Bu zamanda Apple’ın akıllı telefon ve bilgisayar satışları artarken, tablet satışları azalış gösterdi.

Apple ın geliri rekor kırdı #1

İPHONE SATIŞLARINDA YÜZDE 9’LUK ARTIŞ

iPhone satışlarının tutarı, geçen senenin ekim-aralık döneminde bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak 71,6 milyar dolara terfi etti.

Aynı dönemde Mac satışlarının tutarı yüzde 25 artışla 10,9 milyar dolara ulaşırken, iPad satışları yüzde 14 azalışla 7,3 milyar dolara geriledi.

Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, geçen yıl ekim ayında yapmış olduğu açıklamada, arz darboğazlarının şirkete 6 milyar dolara mal olabileceği mevzusunda uyarmıştı.

Apple ın geliri rekor kırdı #2

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.