Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmanın sevabı ve fazileti

Ramazan ve Kurban Bayramından bir gün öncesini ifade eden ‘Arefe’ günü Müslümanlar için fırsat niteliğindedir. Arefe günü oruç tutmanın çok sevap …

17.07.2021
Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmanın sevabı ve fazileti

Ramazan ve Kurban Bayramından bir gün öncesini ifade eden ‘Arefe’ günü Müslümanlar için fırsat niteliğindedir. Arefe günü oruç tutmanın çok sevap olduğunu müjdeleyen dinimizde Arefe günü yapılması sevap bazı ibadetler vardır. Arefe günü zikir ve duaları…

Arefe gününe hürmet göstermemiz gerektiğini bizlere öğütleyen Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), Arefe gününün Allah (c.c) katındaki önemine şu hadisle vurgu yapmaktadır: “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de Arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc 246)

Ayrıca Hz. Aişe (r.a)’un da şöyle buyurduğu bilinmektedir: “Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: ‘Bunlar ne istiyorlar?’ der.” (Müslim, Hacc 436) 

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ:

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) biz ümmetine Arefe günü oruç tutmanın sevabını hadis-i şeriflerinde müjdelemiştir. Öyle ki Efendimiz (SAV) “Arefe günü tutulan oruç, bin günlük nafile oruca bedeldir.” (Tergîb ve Terhîb Trc, 2/460) buyurur. O gün içerisinde tutulan orucun Allah’ın izniyle günahlara kefaret olabileceğini diyerek “Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” [Tirmizî, Savm, 46 (749); İbn Mâce, Sıyâm, 40] ifade etmiştir.

NOT: Hac ibadetini gerçekleştirecek olan kimselerin ibadetlerinde zorlanmamaları için Arefe günü oruçsuz olmaları daha efdal görülmüştür. (Ebû Dâvûd, Savm, 64).”

AREFE GÜNÜ 1000 İHLAS SURESİNİ OKUMANIN ECRİ…

Arefe günü özellikle 1000 defa İhlas Suresini okumak büyük alimler tarafından tavsiye edilmektedir. İhlas Suresinin kul hakkı hariç diğer günahların affedilmesine vesile olacağı rivayet edilmektedir.

HADİS-İ ŞERİF: “Kim Arefe gecesinde bin defa  ‘Kul Huvellahu Ahad / İhlas suresini’ okursa, Allah kendisine istediğini verir.” (Kenzu’l-ummal, h. No:  2737)

BOLCA TESBİH ÇEKİLMELİ

“Allah indinde Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdülillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin!” (Abd b. Humeyd, Müsned, I/257)

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.