Armudun Faydaları

14.02.2021
Armudun Faydaları

Armudun faydaları nelerdir, armut meyvesinin cinsleri çeşitleri, armut neye iyi gelir, armudun yapısında bulunan vitaminler mineraller, armudun besin değerleri gibi sorunların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Armudun faydaları nelerdir?

Armudun faydaları yazısında; armut meyvesi ve armudun faydaları, armudun yapısında bulunan besin öğeleri vitaminler ve mineraller neler, armut zayıflatır mı, armut nasıl tüketilir yenir, armut nasıl saklanır, armut çeşitleri nelerdir, armut hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

Armut Hakkında Genel Bilgi

Armut, gülgiller (Rosaceae) familyasından, Pyrus cinsine ait ağaç türleriyle, bu türlerden bazılarının yenilebilir meyvelerine verilen isimdir. Yeşilden sarıya dönüşen renklerde, yumuşak, sulu ve lezzetli bir meyve olan armut ılıman iklim kuşağı bölgelerini seven bir yapıya sahiptir. Elmadan daha ince kabuklu ve daha tatlı olan armudun birçok çeşidi ülkemizde yetişmektedir. Armut cinsleri içinde en çok bilinenler; Deveci armudu, Akça armut, Sarı armut, Ahlat, Bal armudu, Santa Maria, Bahri bey, Ankara Armut çeşitleri sayılabilir. 

Armudun Sağlığa Faydaları

Her mevsim manav reyonlarının olmazsa olmazı armut, zengin bir lif kaynağıdır. Suda çözünür bir lif olan pektin bakımından da oldukça zengindir. Doktorlar tarafından özellikle bebeklere tavsiye edilen armut hem ya etli yapısında hem de kabuğunda birçok besleyici ve faydalı maddeler içermektedir.

Armudun Besin Değerleri

Bir adet armut, çeşidine bağlı olmakla birlikte genel olarak yaklaşık 200 miligram potasyum içerir. Potasyum, vücudun su dengesini düzenleyen, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenleyen önemli bir mineraldir.

Buna ek olarak bir yetişkinin, günlük C vitamini ihtiyacının % 10’unu armuttan karşılaması mümkündür. Böylece C vitamini vücutta bir antioksidan işlevi görerek, son derece etkili olduğu bağışıklık sistemimiz güçlenmiş olur.  C vitamini kemik ve kas dokusunun oluşturulması da dahil olmak üzere çeşitli enzimatik ve metabolik süreçlerin önemli bir bileşenidir.

Dahası armut, K vitamini içeren bir meyvedir ve K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir vitamindir. K vitamini sağlıklı bir kemik dokusu için gerekli olduğu kadar kanı ve böbrekleri de besleyen, önemli bir maddedir.

Büyük bir armut yiyerek günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Vitaminlerden söz etmişken armudun gözlere iyi gelen A vitaminini içerdiğini de unutmayalım. Ayrıca armut önemli bir seviyede antioksidan bileşiklere sahiptir. Bu antioksidanlar; kanseri önleme, erken yaşlanma ihtimalini düşürme, cilt sağlığını koruma ve aynı zamanda beynin gücünü ve işlevselliğini arttırma da etkin rol oynamaktadır.

Böbreklere Faydası: Böbreklerin sağlıklı bir şekilde ve düzenli çalışmasını, böbrek taşlarının ve kumunun vücuttan atılmasına yardımcı olur. İdrar yolu iltihaplarının iyileşmesine de katkı sağlayan armut sık sık idrara çıkmaya yardımcı olur.

Bağırsaklara Faydası: Doğrudan taze meyve olarak tüketildiğinde yüksek lif içeriği bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayarak sindirim sistemi sağlığı üzerine olumlu etki gösterir, hazımsızlığı önler, yiyeceklerin kolay sindirilmesini sağlar. Kabızlık ve bu rahatsızlığa bağlı diğer şikayetler (karın ağrısı ve hatta basur) lifli gıdalar sayesinde hafifler. O yüzden midenin sağlığını korumak ve bağırsakların hareketini arttırmak için yüksek miktarda lif içeren gıdalar önerilmektedir. Bunun haricinde lif, diğer vitamin ve minerallerin emilimini de hızlandırır.

Kalp Sağlığına Faydaları: Armut yapısında bulunan lifler, K vitamini, potasyum minerali ve C vitamini ile kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesine, kalp krizine neden olan etkileri azaltılmasına yardımcı olur.  Amerikan Kalp Derneği’nin ilan ettiği üzere her gün bir adet armut yiyerek felç riskini yarı yarıya azaltmak mümkündür.

Kansere Faydaları: Yapısında bulunan lifler özellikle kolon kanserine neden olan kimyasallardan arınmaya yardımcı olarak kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalarda günde bir adet armut tüketen kadınların menopoz sonrası dönemde meme kanserine yakalanma riskinin %30-35 oranında azaldığı gözlenmiştir.

Diyabete Faydaları: Tatlı bir meyve olmasına rağmen, glisemik indeks değeri düşüktür. Bu özelliği ile diyabet hastaları için çok uygundur. Bu özelliği armudun yüksek lifli yapısından kaynaklanmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları: Gün içerisinde sebze ve meyvelerden aldığımız lif oranı, sindirim sistemimizin sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Orta boy bir armut, günlük almamız gereken lif miktarının yaklaşık %25’ini karşılayabilir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları: Vücut hücrelerine zararı dokunan ve birçok hastalığın temel nedeni olan serbest radikallerle savaşır ve zararlı etkilerini azaltır. İçerdiği bol miktardaki K ve C vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek, serbest radikallerin etkisinin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bünyesinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin zarar verdiği vücut hücrelerini aktif olarak korumaktadır.

Kemik Sağlığın Faydaları: Önemli miktarda kalsiyum içeren armut kemik dokusunun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu tedarik eder. Osteoporoz hastalığının önlenmesi için her gün düzenli olarak tüketilmesi oldukça etkilidir.

Zayıflamaya yardımcıdır: Yapısında yüksek miktarda glikoz ve früktoz içeren armut vücudun ani glikoz ihtiyacını karşılayabilecek bir yapıdadır. Ancak lif içeriğinin yüksek olması ve glisemik indeks değerinin düşük olması uzun süre tok tutma özelliği buna bağlı olarak iştah kapatma özelliği gösterir.

Alerjik Değildir: Armut tüm meyveler arasında alerjik özellik bakımından en güvenilir meyvedir. Bu özelliği nedeniyle, emzirme dönemi sonunda gıdaya alıştırılmaya başlanacak bebeklere doktorlar tarafından ilk tavsiye edilen meyvedir. Hem alerjik özellikleri hem de sindirim özellikleri bakımından bebeklerin ilk yiyebileceği meyve olarak idealdir.

Armudun Faydaları

Armudun Faydaları

Armudun Diğer Faydaları: 

  • Düzenli tüketildiğinde safra kesesi problemlerine iyi gelir.
  • Armut suyu, ateş düşürücü özellik gösterir.
  • Madensel tuz açısından zengindir, vücudun günlük ihtiyacı olan tuzu karşılar.
  • Potasyum içermesiyle de vücudun su dengesine olumlu bir etki sağlar.
  • Nefes darlığı sorunu olanlar, boğaz ve solunum yolları sıkıntısı olanlar için armut ve armut suyu en güvenilir ve rahatlatıcı doğal besindir.
  • Genel cilt sağlığı için, cilt hastalıklarının önlemesinde, cilt kırışıklıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Cildin nem dengesinin sağlanmasına da yardımcı olan armut cilt çatlaklarının onarılmasında da oldukça etkilidir.
  • Saç köklerini besler ve kuvvetlendirir, kuru saçların nemlenmesine katkı sağlar.
  • Armudun içinde bulunan çekirdekleri armut ile birlikte tüketildiğinde bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar.

Armudun Sağlığa Zararları, Yan Etkileri

Taze ve çiğ olarak tüketildiğinde insan sağlığı için oldukça güvenli bir besin kaynağıdır. Çok aşırı miktarlarda tüketilmediği sürece yan etkisi yok denecek kadar azdır.

  • Armut tansiyon düşürücü etki göstermesi nedeniyle düşük tansiyonlu kişilerin armut tüketimine dikkat etmeleri önerilmektedir.
  • Fazla tüketilmesi durumunda çeşitli sindirim sorunları ve ishale neden olabilir. 

Armut Nasıl Tüketilmelidir?

Armut; reçel, komposto, taze sıkılmış meyve suyu, marmelat, pekmez, konserve, kurutulmuş, şarap gibi birçok farklı şekilde hazırlanarak tüketilebilir. Taze ve çiğ olarak tüketilecekse özellikle yemeklerden önce yenilmelidir.

Armut alırken; sağlam ve koyu renkli armutlar seçilmelidir. Tüketmeden önce birkaç gün serin bir ortamda bekleterek hem daha tatlı hem de daha sulu olması sağlanabilir. Armudun faydaları ‘nı tam anlamıyla alabilmek için olgunluğun tam olduğu dönemde yenilmesi gerekir. Bu dönemde içerdiği antioksidanların etkisi çok büyüktür. Gerekirse olgunlaşma sürecini hızlandırmak için bir kağıt torbaya koyup oda sıcaklığında bekletin. Olgunlaştıktan sonra buzdolabında saklayarak taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Aşırı olgun armutlar lapa gibidir ve meyve suyu sıkmak için uygun değildir. Kokuları emme eğilimleri olduğundan, keskin kokulu diğer gıdalardan uzakta saklayın.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.