Armutun Faydaları

29.01.2021
Armutun Faydaları

Armutun faydaları; Armut yemenin böbreklerin düzenli çalışmasından kan dolaşımı sistemine kadar bir faydası vardır. Kanımızın temizlenmesine de katkı sağlayarak dolaşım sistemi üzerinde faydalıdır. Eski uygarlıklarda armut uzun ömürlü olmanın sembolü olarak kullanılmış. Bunun nedeninin ise armut ağacının diğer meyve ağaçlarına göre 10 kat daha fazla yaşayabilmesidir.

İşte Armutun faydaları;

 • Armut susuzluğu azaltarak sindirim sorunlarına çözüm olur.
 • Kabızlıkta tavsiye edilir.
 • Kalp ve ritminin bozukluklarında
 • İdrar yolu iltihaplarında etkilidir.
 • Mantar zehirlenmelerinde zehrin etkisini azaltır.
 • Ekşi ve mayhoş armut çekirdeği ise bağırsak kurtlarını öldürür.
 • Sağlıklı vitamin ve minarelerin vücuda emilimini arttırır.
 • İçindeki mineraller sayesinde vücuttan ağır metallerin atılımında etkili rol oynar.
 • Kan basıncını düşürerek tansiyona olumlu faydaları vardır.
 • Susuzluğa ve iştah açmaya birebirdir.
 • Böbrek ve kan dolaşımı sistemi hastalıklarında armut önerilmektedir.

Başka Armutun Faydaları Var mıdır?

Yemeğin arkasından yenilen bir orta boy armut sindirim iyi olmasına ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Fırında pişirilen yada haşlanan armut ise astım ve bronşit gibi solunum sistemi hastalığı olanlarda öksürük ve nefes darlığına iyi geliyor. Tansiyon hastalarında ise ödem yapmayarak susuzluğu giderip idrara çıkmalarına destek olduğu söyleniyor. Bazı uzmanlar doğal armut suyunun idrar söktürücü özelliğinin olduğunun altı çizmektedir. Hamilelikte hazımsızlığa iyi gelen armut aynı zamanda eklem ağrılarına ve romatizma hastalıklarına faydalı olduğu da bilinmektedir.

Armutun Faydaları

Armutun Faydaları

Türkiye’de de sofralarımızda, akşam oturmalarındaki meyve tabaklarında eksik olmayan armut büyük şifa kaynağı olduğu bilinir. Doğal beslenme uzmanları ve tıp doktorları çinko eksikliğine karşı doğal armut suyunu önermektedirler. Armuttaki vitaminler ise A, E, C, B1 ve B2, Demir, Çinko, Magnezyum, Kalsiyum, Sodyum ve iyottur.

Önemli bir detay ise, sabahları aç karnına içilen 1 bardak armut suyunun gün içerisinde bağırsaklarınızı boşaltıp, kabızlığınızı gidermesidir. Vücuttaki kötü bakteriler ile savaşan armut bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur.

Armut sulu ve tatlı bir meyvedir. Rengi sarı ile yeşil arasında olgunluk ve çeşitlerine göre değişmektedir. Armutun faydaları arasında içerdiğin vitaminlerin önemi büyüktür. Armutta A,B1,B2,B3,B6,ve C vitaminleri bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından mümkün olması durumunda yemeklerden önce yenmesi önerilmektedir. Armudun en önemli faydası kanda bulunan üre asidi ve üre tuzlarını dışarı attığından, böbreklerin düzenli çalışmasına sağlamasıdır.

Armudun Diğer Faydaları :

Nezleyi geçirir, mide hazmını kolaylaştırıp çarpıntıyı önler, sinirleri yatıştırarak beyni çalıştırır. Kabızlığı önleyerek idrar söktürür, böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder, tansiyonu düşürür, kanı temizler, hamilelerin kusmalarını önler. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizma tedavisinde faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.