Aşı karşıtları, otomobil fabrikalarındaki üretimi durdurdu!

12.02.2022
Aşı karşıtları, otomobil fabrikalarındaki üretimi durdurdu!


Otomobil fabrikalarındaki üretim durdu. Büyük otomobil üreticileri, ABD-Kanada sınırındaki birkaç büyük köprüyü bloke eden aşı karşıtı protestoların gerginliğini hissediyorlar. Kanada ve ABD’deki aşı karşıtı protestolar üçüncü haftasına girerken Honda, Toyota, General Motors, Ford ve Stellantis şeklinde devler fabrikaları için yeni kararlar almak mecburiyetinde bırakıldı.

Aşı karşıtları yüzünden otomobil fabrikalarındaki üretim durdu. Otomobil fabrikalarındaki üretimin durması, üretimi yavaşlatan ve hem yeni hem de kullanılmış araçların fiyatlarının artmasına neden olan yarı iletken çip kıtlığından hala etkilenen otomobil piyasasına gelen son büyük darbe.

TXAI otonom taksi projesinin ilk aşaması tamamlandı


TXAI otonom taksi projesinin ilk aşaması tamamlandı

Bayanat ve WeRide tarafınca yürütülen TXAI düzey 4 otonom taksi projesi, ilk aşamayı başarıyla tamamladı.

Aşı karşıtlarından otomobil fabrikalarına büyük darbe

Konvoy protestoları, ABD’ye geçen kamyoncular ile batı Kanada’dan ülkenin başkenti Ottawa’ya gitmek için bir araya gelen kamyoncuların COVID-19 aşı yönergelerine karşı çıkma hakkında iş birliği yapmasının peşinden Ocak ayında başladı. Protestolar, Teksas Senatörü Ted Cruz ve Florida Valisi Ron DeSantis de dahil olmak suretiyle ABD’deki Cumhuriyetçi politikacılar tarafınca benimsendi.

Protestolar, ABD’yi Kanada’ya bağlayan Ambassador Köprüsü’ndeki trafiği tıkayarak otomobil üreticilerini üretimi kısmaya zorladı. Ford, köprü protestosunun “küresel yarı iletken problemi, COVID ve daha fazlası sebebiyle iki senedir parça sıkıntısı yaşayan sınırın her iki tarafındaki müşterilere, otomobil çalışanlarına, tedarikçilere, şirketlere ve topluluklara zarar verdiğini” söylemiş oldu.

Toyota, köprü protestolarından meydana gelen tedarik zinciri kaosu sebebiyle Kentucky ve Ottawa’daki iki fabrikasını dönem dışı bıraktı. Dodge, Jeep ve Ram’ın ana şirketi Stellantis, Windsor tesisindeki vardiyalarından birini kestiğini, yalnız diğeri vardiyaların her zamanki şeklinde ilerleyeceğini söylemiş oldu. Honda, Ontario’daki tesisinde üretim hatlarından birini askıya alırken General Motors ise Michigan’daki fabrikasındaki bir vardiyayı iptal etti.

Trafiği engellemek için kullandıkları yüzlerce ağır hizmet kamyonunun yardımıyla protestocular, işletmelerin aşı kanıtını denetim etmesini gerektiren tüm aşı zorunluluklarına ve COVID ile ilgili kısıtlamalara son verilmesini talep ediyor. Hafta içi birkaç yüz olan protestocuların sayısı hafta sonu binin üzerine çıktı.

Otomobil fabrikalarındaki üretim durdu, yalnız gene de protestoların Kanadalılar içinde popüler olmadığı görülüyor; anketler, Kanadalıların dörtte üçünün kapalı yiyecek ve toplantılar için aşı pasaportlarını desteklediğini söylüyor. Kanada kamyon taşımacılığı endüstrisi de hareketi kınadı ve kamyoncuların en oldukça aşılanan işçi türleri içinde olduğuna dikkat çekti.

Aşı karşıtı gösterlerin fabrikaları etkilemesi ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.