Aşkla yükselen hormon: Oksitosin ve 6 faydası

14.02.2022
Aşkla yükselen hormon: Oksitosin ve 6 faydasıİnsanın yaşamı süresince hissedebileceği en tarifsiz duygu olan aşk, yalnız kalbi değil beyni ve bedeni de tutsak alıyor. Aşk hormonu olarak malum oksitosin, adeta içimize fırtınalar estiriyor.


Aşkla yükselen hormon: Oksitosin ve 6 faydası

Vücudumuzda, ruh sağlığımızda ve davranışlarımızdaki herhangi bir değişikliği, kolayca “hormonlar”a bağlayabiliriz.

Hormonlar vücudumuzdaki gelişme, gelişme, üreme, bazı metabolik olayların sağlanması ve vücudun sıhhatli olarak vazife yapmasını elde eden kimyasal habercilerdir.

Peki “Aşk hormonu” diye bir şey duydunuz mu…

Aşık olmak, ruhsal olmasıyla birlikte fizyolojik değişimlere de yol açıyor.

İçinizde kelebekler uçması, yüreğinizin ağzınızda atması…

Aşk hormonu olarak malum “Oksitosin”, aslına bakarsak aşk sebep gösterildiği tüm davranış değişikliklerini açıklayabiliyor.

Peki Oksitosin nedir, ne şeklinde değişimler yaratır? İşte aşk hormonu hakkında bilmeniz gerekenler…

OKSİTOSİN NEDİR

Oksitosin, hipotalamus tarafınca üretilip hipofiz bezine gelen ve hipofiz bezinin arka bölümünden bazı ikazlar sonucu salgılanan protein yapıda bir hormondur.

İnsanlar oksitosin hormonunu “aşk hormonu” olarak adlandırıyor zira vücudumuz bu hormonu sevildiğimizde, kucaklaştığımızda, hayvanlarla yazışma kurduğumuzda, çocuklarımızla bağ kurduğumuzda ve yakın fizyolojik temasta daha çok üretiyor.

Aşkla yükselen hormon: Oksitosin ve 6 faydası #1

SADAKAT

Yeni araştırmalar, artmış oksitosinin potansiyel olarak cömertlik, affetme, güvenilirlik, luk ve itimat duygularını da artırabileceğini düşündürmektedir.

Bizi dürüst tutarak ve başkalarına karşı olan şefkat ve empatiyi kolaylaştırarak, ilişkilerdeki sadakati ve tek eşliliği artırmaya destek olduğu görünüyor.

CÖMERTLİK

Oksitosin hormonu yüksek olan insanların para ile ilgili mevzularda da seçimleri değişik oluyor. Meydana getirilen bir araştırmada bir oksitosin dozu alan kişilerin yüzde 80’inin, almayan kişilere gore daha eli bol olduğu tespit edildi.

SOSYALLİK

Oksitosin oranı arttıkça bir karakter bozukluğu olan yazışma eksikliği ve içe kapanma oranı gittikçe düşmektedir.

RAHAT UYKU

Stressiz durumlar oksitosin genel anlamda beyine uykuya sevk eden uyarılarda bulunur. Oksitosin, stres hormonu olarak malum kortizol ile savaşır. Böylece rahatlamanızı ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

İYİLEŞME

Oksitosin hormonunun ltihap önleme özelliği bulunur ve bu özelliği vücuttaki yaraların iyileşme hızını da artırır.

KOLAY DOĞUM

Oksitosin hormonu, doğum esnasında doğum sürecini hızlandıran rahim kasılmalarını sağlayarak kolay bir doğum olmasını, doğum sonrasında ise memelerdeki süt kanallarının kasılmasını sağlayarak anne sütünün meme ucuna gelmesini sağlar.

Aşkla yükselen hormon: Oksitosin ve 6 faydası #2

OKSİTOSİN HORMONUNU ARTIRAN YİYECEKLER

Genel olarak A, B1, B2, B6 ve D vitamini içeren gıdaların oksitosin hormonu seviyesini artırdığını belirtmek mümkün. Beslenme yolu ile vücudundaki bu hormonu yükseltmek isteyenler bazı yiyecekleri tertipli olarak tüketmeyi tercih edebilir. Bu yiyecekleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Tüm yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuru yemiş çeşitleri
 • Zeytin
 • Kırmızı biber
 • Buğday,
 • Pirinç,
 • Çavdar
 • Yulaf
 • Avokado,
 • Elma,
 • Muz,
 • Çilek ,
 • Nar.
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.