Asla pişmeden yememeniz ihtiyaç duyulan 6 gıda

22.08.2022
Asla pişmeden yememeniz ihtiyaç duyulan 6 gıda


İçerdikleri çeşitli maddeler sebebiyle bazı gıdalar pişirilmediklerinde çeşitli zehirlenmelere ve alerjilere niçin olabiliyor. İşte pişmeden yenmemesi ihtiyaç duyulan 6 besin.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin

Isıl işlem görmüş gıdaları rejimlerinden çıkaran pişmeden besin diyetini uygulayanlar, bunun uzun ve sıhhatli bir yaşamın yolu bulunduğunu iddia ediyor. Bu, bazı durumlarda doğrudur şu sebeple kaynatma, kızartma yada haşlama esnasında gıda maddelerinin bir kısmı yok olur. Ek olarak, yiyecekleri sindirmeye destek olan bazı enzimler de kaybedilir.

Genel olarak, pişmeden besin biyolojik açıdan daha doğaldır. Sadece, pişmeden besin rejiminin de karanlık tarafları vardır.

Bazı gıdaların asla pişmeden tüketilmesi önerilmez ve pişmeden tüketildiklerinde çeşitli sıhhat problemlerine niçin olabilirler.

İşte oluşturdukları sıhhat riskleri sebebiyle pişmeden olarak tüketilmesi önerilmeyen 6 besin.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin #1

Patates

Pişmeden rejim takip edenleri patates ile çoğu zaman püre yada sebze suyu yaparlar yada elmalar şeklinde tüm olarak bölgeler. Sadece, pişmeden patates yiyecek nişasta içeriğinden dolayı şişkinlik şeklinde sindirim problemlerine niçin olabilir.

Ek olarak patates, kendisini parazitlere karşı savunmasını elde eden moleküller olan solamin ve chaconine ihtiva eder. Bu maddeler baş ağrısı, kusma, ishal ve ateşe niçin olabilirler. Bu yüzden patateslerin pişmiş olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin #2

Kırmızı et, balık ve tavuk

Kırmızı et, bazı yemeklerde pişmeden olarak servis edilir ve yetersiz kalitede ise sıhhat riskleri taşır. Pişmeden et oksoplazmoz, trichinosis, salmonelloz yada listeria enfeksiyonuna niçin olabilir.

Aynı şey balıkta da geçerlidir ve çğ balıkta bulunan parazitler sıhhat için tehdit oluşturur. Balıklar anisakis şeklinde parazitler tarafınca kontamine olabilir. Bunlar, sindirim sisteminde bulunan ve kaslara sızan ve dolayısıyla yediğiniz ete bulaşan solucanlardır. İnsanlar tarafınca yenilen bu solucanlar şiddetli zehirlenmelere niçin olur.

Tavuk, insanlarda bağırsak hastalığına yol açan salmonella şeklinde tehlikeli bakteriler içerebilir. Tavuklar ek olarak pişmeden besin ile temas kanalıyla bulaşan ve besin zehirlenmesine yol açan kampilobakteri içerebilir. Bunlar oldukça ciddi sonuçlara yol açabilirler.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin #3

Sosisler

Pek oldukça insan sosisleri pişirmenin isteğe bağlı bulunduğunu düşündükleri için sosisleri pişmeden yer. Sadece uzmanlar, bu tür işlenmiş ve paketlenmiş etlerin listeriyoza yol açan ve hatta ciddi sıhhat sonuçlarına neden olan bakteriler içerebileceği mevzusunda uyarıyorlar.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin #4

Yumurta

Onlarca tarifte bulunan yumurtalar olmadan yiyecek pişirmek zor. Ev yapımı mayonez şeklinde birçok tarifte çiğ yumurta bulunur. Sadece pişmeden yumurta tüketimi, yüksek ateş, dehidratasyon, mide bulantısı, karın ağrısı, kramplar ve baş ağrısı şeklinde ciddi bir hastalık olan salmonella zehirlenmesi riskine haizdir.

Ek olarak pişmeden yumurtaya alerjisi olan ve bundan habersiz olan kişiler de vardır. Besin güvenliği uzmanları, kabuğun bütünlüğüne dikkat edilmesini tavsiye ediyor. Ek olarak, yumurtanın dikkatli bir halde pişirilmesi önemlidir, sarılar tamamen katılaşana kadar pişirilmesi tavsiye edilir. Bu yüzden azca haşlanmış yumurtalardan kaçınmalısınız.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin #5

Acı badem

Badem en sıhhatli gıdalardan biridir. Peki, değişik badem türleri bulunduğunu biliyor muydunuz? Tehlikeli çeşitlerinden biri acı bademdir. Çoğu zaman daha küçüktür ve değişik bir kokusu vardır. Vitaminler, yağ asitleri ve mineraller şeklinde birçok yararlı madde içermesine karşın, amigdalin maddesini içerdiğinden pişmeden olarak tüketilmesi tavsiye edilmez.

Amigdalin maddesi bölündüğünde, fazlalığı şiddetli zehirlenmeye yol açan hidrosiyanik asit salgılar. 20 tane pişmeden acı badem yetişkinler için, 10 tanesi ise çocuklar için tehlikelidir.

Kavrulmuş acı bademler oldukça daha azca tehlikelidir ve çoğu zaman bu formda satılırlar.

Asla çiğ yememeniz gereken 6 besin #6

Patlıcan

Pişmeden patlıcan zehirlidir ve büyük miktarlarda karın ağrısına, kusmaya, ishale yada şişmeye yol açan solanin adında olan bir element ihtiva eder.

Ek olarak pişmeden patlıcan azca oranda yense bile alerjisi olanlar için oldukça tehlikelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.