AstraZeneca Omicron’a özgü aşı için çalışıyor

22.12.2021
AstraZeneca Omicron’a özgü aşı için çalışıyor


AstraZeneca Omicron'a özgü aşı için çalışıyor

Şirket Salı günü şu açıklamayı yapmış oldu:

“Oxford Üniversitesi ile beraber, gereksinim duyulması halinde kullanılmak suretiyle ve ortaya çıkan veriler ışığında Omicron varyantına karşı bir aşı üretme mevzusunda ilk adımları attık.”
Şimdiye kadar meydana getirilen araştırmalar, mevcut aşıların Omicron varyantına karşı öteki varyantlara nazaran daha azca koruma sağlayabileceğini gösterdi.
Dünya çapındaki bilim adamları içinde, bilhassa Omicron’u hedefleyen bir aşının lüzumlu olup olmadığı mevzusunda hemen hemen düşünce birliği yok.

Aşı üreticileri Pfizer/BioNTech ve Moderna da daha ilkin Omicron’a özgü Covid aşıları üstünde çalıştıklarını açıklamıştı. Moderna, klinik deneylere gelecek senenin başlarında başlamayı umduğunu bildirdi.
Financial Times (FT), Oxford’da bir araştırma grubunun başkanı olan Sandy Douglas’a atıfta bulunarak haberi ilk duyuran basın kuruluşu oldu.
Douglas, FT’ye verdiği demeçte, eski düşüncenin aksine, Oxford/AstraZeneca’nın aşısı benzer biçimde adenovirüs bazlı aşıların prensipte herhangi bir yeni varyanta cevap vermek için daha süratli kullanılabileceğini söylemiş oldu.
Geçen hafta bir laboratuvar emek vermesi, AstraZeneca’nın antikor kokteyli Evusheld’in Omicron varyantına karşı nötralize edici aktiviteyi koruduğunu buldu.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir