Astronotlardan SpaceX’i zora sokacak uzay manifestosu

16.02.2022
Astronotlardan SpaceX’i zora sokacak uzay manifestosu


Son birkaç senedir SpaceX’in Crew Dragon aracıyla onlarca kez Internasyonal Uzay İstasyonuna fırlatılan Avrupalı astronotların uzay manifestosu merak mevzusu oldu. Avrupalı astronotlar, Internasyonal Uzay İstasyonuna ulaşmak için kendi bağımsız araçlarına haiz olmak istiyor.

Avrupa Birliği ve ABD tarafınca uzaya duyulan merak arttıkça astronotların daha fazlaca uzay görevi yapması gerekiyor. Gelecek yıllarda düzinelerce Avrupalı astronotun, Rusya ve ABD Birleşik Devletleri tarafınca işletilen araçlarda uzaya gönderilmesi planlanıyor, bir tek son zamanlarda Fransız ve Alman astronotlar bu tekelleşmeye karşı çıkmaya başladı.

Virgin Galactic’in uzaya uçuş bileti dudak uçuklatan fiyata satışta


Virgin Galactic’in uzaya uçuş bileti dudak uçuklatan fiyata satışta

Virgin % Galactic’in uzaya uçuş bileti oldukça yakında satışa çıkacak. Şirket, 450.000 dolarlık biletini satın alacak 1000 kişi arıyor.

Avrupalı astronotların uzay manifestosu

Thomas Pesquet ve Matthias Maurer, Crew Dragon aracının uzay uçuşunu ve roketin tekrardan kullanılabilir yapısını onlarca kez övdü ve bugüne dek hiçbir yakınma dile getirmedi. Bir tek yeni manifestonun da ortaya koyduğu benzer şekilde, Avrupalı ​​liderler uzay yolculuğu oluşturan devletlerden olmak istiyorsa, uzay aracı üretimini hızlandırıp hızlandırmayacağına karar vermek zorunda.

Avrupalı liderler için uyarılarda bulunan astronotlar, Avrupa’nın yapmış olduğu uzay araştırmalarının NASA’nın onda birine bile ulaşmamasından şikayetçi. Manifestoda Avrupa’nın geride kalabileceği şu şekilde ifade edildi:

“Avrupa; Dünya gözlemi, navigasyon ve uzay bilimi benzer şekilde birçok uzay çabasında hala ön saflarda yer alırken, uzay taşımacılığı ve keşiflerinin giderek daha stratejik hale gelen alanlarında ise geride kalıyor.”

Rusya’da Soyuz, Çin’de Shenzhou ve NASA’da ise SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı bulunuyor. Ek olarak birkaç yıl içinde ABD uzay ajansı, Orion uzay aracını ve Boeing’in Starliner kapsülünü insanlı uzay uçuşu araçları filosuna eklemeyi planlıyor. Hindistan bile önümüzdeki iki yıl içinde alçak Dünya yörüngesine mürettebatlı araç geliştirmeyi hedefliyor.

Manifesto, Avrupa Uzay Ajansı’nın uzay araştırmaları ve iklim değişikliği benzer şekilde konulardaki stratejisini tartışmak suretiyle Uzay Zirvesi‘nin düzenlemiş olduğu gün yayınlandı. Fransa Başkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Uzay Ajansı’nın yeni Genel Müdürü Josef Aschbacher da konuşmacılar arasındaydı.

Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.