Asya borsaları geriliyor

21.01.2022
Asya borsaları geriliyorKüresel piyasalarda enflasyon kaygıları ile artan jeopolitik risklerle beraber Asya borsalarında, haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir seyredildi.


Asya borsaları geriliyor

Dünyada yaşanmış olan gelişmelere küresel piyasalar çoğu zaman paralel tepki veriyor. Küresel piyasalarda enflasyon kaygıları ile artan jeopolitik riskler sürerken, bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un görüşmesinin piyasaların yönü üstünde belirleyici olması planlanıyor.

JAPONYA ENFLASYON HEDEFİNDEN UZAK

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) son toplantısına ilişkin tutanaklara gore, bazı üyeler yukarı yönlü fiyat baskılarının arttığını söylese de çoğunluğun, enflasyonun hala yüzde 2 hedefinden uzak bulunduğunu, ultra gevşek para politikasının sürdürmesi icap ettiğini savunması dikkati çekti.

Öte taraftan Japonya’da bugün açıklanan verilere gore, enflasyon aralıkta yüzde 0,8 ile beklentilerin üstünde artış kaydederken, çekirdek enflasyon yüzde 0,5 ile tahminlerin altında kaldı.

Asya borsaları geriliyor #1

ÇİN VE AVUSTRALYA’DA ENDEKSLER GERİLEDİ

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,90 azalarak 3.523 puan, Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,99 gerileyerek 2.834 puan ve Avustralya’da ASX 200 endeksi yüzde 2,27 kıymet kaybederek 7.176 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,90 düşüşle 27.522 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi yüzde 0,3 kıymet kaybederek 113,8 seviyelerine geriledi.

Asya borsaları geriliyor #2

HİNDİSTAN VE HONG KONG’DA ENDEKSLER AZALIŞTA

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,4 kayıpla 59.217 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,05 azalışla 24.952 puanda seyrediyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.