Asya piyasalarına Fed darbesi

29.01.2022
Asya piyasalarına Fed darbesiAsya borsaları, koronavirüs salgını vakalarının artması ile boğuşurken Fed’in martta faiz arttıracağını açıklaması ile beraber ters rüzgarlar esti.


Asya piyasalarına Fed darbesi

Asya’da bu hafta hisse piyasalarında para politikasını sıkılaştıracağını duyuran ABD Merkez Bankası (Fed) sonrası satış ağırlıklı eğilim güçlenirken, artan koronavirüs vakaları da söz mevzusu seyri destekledi.

JAPONYA, 16 EYALETTE UYGULADIĞI  OLAĞANÜSTÜ HALİ 34 EYALETE GENİŞLETME KARARI ALDI

Bölge genelinde yayılmayı sürdüren koronavirüs salgını bazı ülkelerde önlemlerin artırılmasına sebep olurken, Japonya’nın 16 eyalette uyguladığı kısmi muhteşem hali 34 eyalete genişletmeyi düşündüğü bildirildi.

Çin’de yaklaşan yeni yıl tatili sebebiyle artan hareketlilik virüsün yayılmasının daha da hızlanacağı endişesiyle risk iştahının azalmasında etkili oldu.

JAPONYA’DA AŞIRI GEVŞEK PARA POLİTİKASI

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ise para politikasını aşırı gevşek tutmayı taahhüt etti ve merkez bankasının ücretler yükselmeye başlamadan ilkin enflasyonun artma riskinin bilincinde bulunduğunu söylemiş oldu.

Asya piyasalarına Fed darbesi #1

ÇİN’DE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ KRİZDE

Çin’in gayrimenkul sektöründe yaşanmış olan krizi denetim altına almak için Evergrande’yi bölmeyi değerlendirdiği haberleri basına yansırken, Asya’da açıklanan makroekonomik verilere nazaran, Cenup Kore ekonomisi geçen senenin dördüncü çeyreğinde senelik yüzde 4,1 ile beklentilerin üstünde büyüdü.

Söz mevzusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,92, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 4,57, Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 6,03 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 5,67 kıymet yitirdi.

ÇİN BORSALARI TATİLDE

31 Ocak ile süregelen haftanın veri takviminde, pazartesi perakende satışlar ve endüstri üretimi ve salı işsizlik oranı verileri takip edilecek. Çin borsaları hafta süresince yeni yıl tatili sebebiyle kapalı olacak.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir