Avrupa Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi

03.02.2022
Avrupa Merkez Bankası faiz oranını değiştirmediAvrupa Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısının peşinden faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.


Avrupa Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarında değişikliğe gitmezsek, AB bünyesindeki Berlin Avrupa Merkez Bankası da piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

ECB’den meydana getirilen açıklamada, ECB Yönetim Konseyi’nin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme sonucu almış olduğu, siyaset faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te durağan(durgun) bıraktığı bildirildi.

PEPP ALIMLARININ HIZI YAVAŞLADI

PEPP kapsamında net tahvil alımlarının Mart 2022’den sonrasında devam etmeyeceği belirtilen açıklamada, ilk çeyrekte net PEPP alımlarının daha yavaş hızda yapıldığı aktarıldı.

ECB

APP DEVAM EDECEK

Varlık Satın Alma Programı (APP) kapsamında varlık alımlarının ikinci çeyrekte aylık 40 milyar euro ve üçüncü çeyrekte aylık 30 milyar euro olarak devam ettirileceği bildirilen açıklamada, PEPP çerçevesinde alınmış varlıkların 2024 sonuna kadar tekrardan yatırıma yönlendirileceği açıklandı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.