Avrupa ülkeleri Rus elçiliklerinin sokak isimlerini değiştiriyor

14.03.2022
Avrupa ülkeleri Rus elçiliklerinin sokak isimlerini değiştiriyorAvrupa ülkeleri birçok şehirde, Rusya-Ukrayna savaşından sonrasında Rus elçiliklerinin bulunmuş olduğu cadde, sokak, meydan ve kavşakların isimlerini değiştirmeye başladı.


Avrupa ülkeleri Rus elçiliklerinin sokak isimlerini değiştiriyor

Rusya-Ukrayna cenginde 19. gün geride kaldı.

Ukrayna topraklarında şiddetli çatışmaların yanında bir taraftan siviller tahliye edilmeye çalışılırken bir taraftan da dünyada ateşkes ve sulh için dış ilişkiler trafiği yürütülüyor.

Savaşın ilk günlerinden itibaren ise başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak suretiyle Rusya’ya yönelik oldukca sert ekonomik yaptırımlar yürürlüğe koymaya başladı.

SOKAK İSİMLERİ DEĞİŞİYOR

Devletlerin yaptırımlarına şirket ve sivil inisiyatifler de katıldı. Harbe karşı toplumsal gösteriler devam ederken ülke yönetimleri toplumsal alanlarda da simgesel adımlar atılıyor.

Bu kapsamda birçok Avrupa ülkesinde Rus elçiliklerininin bulunmuş olduğu sokak, meydan, kavşak şeklinde alanların adları değiştirildi.

Avrupa ülkeleri Rus elçiliklerinin sokak isimlerini değiştiriyor #1

İLK ADIM LİTVANYA’DAN

İsim değişiklik yapma akımında ilk adımı ise Litvanya başlattı.

Litvanya’da Vilnius’taki Rus Büyükelçiliği’nin bulunmuş olduğu caddenin adı “Ukraynalı Kahramanlar Caddesi” olarak değiştirildi.

Vilnius Belediye Başkanı Remigijus Simasius, mevzuya ilişkin açıklamasında bu ismin kullanılmadığı gönderilerin Rus Büyükelçiliği’ne teslim edilmeyeceğini söylemiş oldu.

İSMİ OLMAYAN KAVŞAK İSİMLENDİRİLDİ

Akıma uyan öteki ülke Norveç.

Başkent Oslo’nın merkezindeki Rus Büyürkçiliği’nin bulunmuş olduğu ve adı olmayan kavşağa “Ukranias Plass” (Ukrayna Meydanı) adını verdi.

Avrupa ülkeleri Rus elçiliklerinin sokak isimlerini değiştiriyor #2

“ÖZGÜR UKRAYNA CADDESİ”

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Rusya, Ukrayna, Sırbistan ve Kosova büyükelçiliklerinin bulunmuş olduğu caddenin adı “Özgür Ukrayna Caddesi” oldu.

Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj, Twitter mesajında “Sırbistan’ın Kosova ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı bizim kuşağımızı tanımladı. Bu cadde de kentimizi tanımlayacak” dedi.

ARNAVUTLUK DA AKIMA UYDU

Akıma uyan bir öteki ülke Letonya oldu.

Başkent Riga’da Rus Büyükelçiliği’nin bulunmuş olduğu caddenin adı “Ukrayna Bağımsızlık Caddesi” olarak değiştirildi.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDEN DİĞER ÜLKELER

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da belediye meclisi bu hafta Rus Büyükelçiliği’nin bulunmuş olduğu caddenin adının “Kristianiagade”den “Ukrainegade”ye dönüştürülmesi önerisini değerlendirecek.

İsveç’te ise Rus Büyükelçiliği’nin bulunmuş olduğu caddeye Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy’in adının verilmesi planlanıyor.

İngiltere’de bazı milletvekilleri Londra’da Rus Büyükelçiği’nin bulunmuş olduğu caddenin adının “Zelenskiy Bulvarı” olarak değiştirilmesi için girişim başlattı.

Avrupa ülkeleri Rus elçiliklerinin sokak isimlerini değiştiriyor #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.