Avrupa ve ABD’de 169 “gizemli hepatit” vakası var

24.04.2022
Avrupa ve ABD’de 169 “gizemli hepatit” vakası varDünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Avrupa ve ABD’de minimum 169 “gizemli hepatit” vakasının tespit edildiğini duyurdu.


DSÖ: Avrupa ve ABD'de 169 'gizemli hepatit' vakası var

Dünya Sıhhat Örgütü kendi sitesinden bir açıklamada bulunmuş oldu.

Koronavirüs ile bağlantılı olduğu öne sürülen ve yeni “küresel salgın” şüphesiyle bakılan hepatit vakalarına dair son veriler paylaşıldı.

Bugüne dek 11 ülkeden sebebi bilinmeyen şiddetli hepatit virüsünün emarelerine uyan vakalar rapor edilirken İngiltere’de 114, İspanya’da 13, İsrail’de 12, ABD’de 9, Danimarka’da 6, İrlanda’da 2, Hollanda ve İtalya’da 4’er, Norveç ile Fransa’da 2’şer ve Belçika’da 1 kişiye virüsün bulaştığı aktarıldı.

İrlanda’da 2’den fazla olay olabilme ihtimalinden dolayı toplam olay sayısı “minimum 169” olarak açıklandı.

17 çocuğa karaciğer nakli yapılmış oldu

Hepatit virüsünün çoğu zaman 1 ay ile 16 yaş aralığındakilerde görüldüğü, virüsün şiddetli tesirleri sebebiyle bugüne dek 17 çocuğa karaciğer nakli yapıldığı kaydedildi.

Virüsün genel belirtilerinin karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu, bir çok vakada yüksek ateş görülmediği bilgisi paylaşıldı.

Vakaların 74’ünde ise üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs bulunmuş olduğu, 20 vakada Kovid-19 görüldüğü ve 19 vakada hem adenovirüs hem Kovid-19’a rastlandığı bildirildi.

Malum hepatit virüsleri olan hepatit A, B, C, D ve E’ye ise vakaların hiçbirinde rastlanmadı.

DSÖ: Avrupa ve ABD de 169 'gizemli hepatit' vakası var #1

Kovid-19 ile bağlantı ihtimalinin incelenmesi gerek

Virüsün iyi mi bulaştığına ilişkin somut bir sonuca varılmazken internasyonal seyahatlerin gizemli hepatit enfeksiyonuna niçin olduğuna dair bir bulgu elde edilmedi.

Hepatit vakalarının adenovirüs ve Kovid-19 ile bağlantılı olma ihtimalinin ise daha çok incelenmesi gerektiği, bilhassa bu vakaların Kovid-19’un yan tesiri olduğu varsayımlarının hemen hemen bilimsel bir karşılık bulmadığı vurgulandı.

DSÖ üyesi ülkelere, gizemli hepatit vakalarına işaret eden emareleri tanımlama, araştırma ve Örgüte rapor etme tavsiyesi yinelendi.

DSÖ: Avrupa ve ABD de 169 'gizemli hepatit' vakası var #2

Gizemli hepatit vakaları

DSÖ, 16 Nisan’daki yazılı açıklamasında, İngiltere’de 74 çocukta sebebi belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu.

Virüsün tespit edilmiş olduğu çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı şeklinde belirtilerin görüldüğü, bazı vakaların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edilmiş olduğu bildirilmişti.

Vakalardan birinin hepatit taşıyan biri yada birkaç kişiyle teması sebebiyle oluştuğu, öteki vakaların virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedilmişti.

DSÖ: Avrupa ve ABD de 169 'gizemli hepatit' vakası var #3

Koronavirüsten sonrasında ikinci “küresel salgın” şüphesi

AA’nın haberine gore, hastalığın “gizemli” yada “sebebi belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken yeni bir “küresel salgın” ihtimalini gündeme taşıdı.

DSÖ, bazı hepatit vakalarında Kovid-19’un da tespit edildiğini fakat hepatit vakalarının Kovid-19’la bağlantısının netleşmesi için vakaların genetik nitelendirmeye gitmesi icap ettiğini deklare etti.

Kovid-19, hemen hemen adı konulmadan ilkin “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.